bugün

genellikle suudi arabistan bölgesinde bulunan, sıcakta yetişen, peygamber efendimizin de çok
sevdiği meyve.
küçüğü, büyüğü, orta boyu fark etmez, hiçbir zaman sevmediğim tatsız tuzsuz, görüntüsü de meymenetsiz çöl bitkisi.
bu bereketli meyvenin kaynatılıp suyu içildiğinde, ağzınızda kahvenin bıraktığı tadı bırakır. öyle ki; çekirdeği öğütülüp kahve bile yapılıyormuş.
bugün zaman gazetesinin bir haberinde kendisi hakkında çok ilginç bilgilere rastladım. özellikle evli olup eşi hamile olan arkadaşların okumasını tavsiye ederim.

http://www.zaman.com.tr/c...da-insan-var_2074256.html
dedemin fındık tarlasında ağacı vardır. eskiden poşet poşet toplardık.
bazı ailelerinde vardır köyümde.
sadece arap ülkelerinde yetişdiği sanan cahil yazarları görmemi sağlamış meyve.
(#19331561)
sayesinde umreden, hacdan dönecekleri dört gözle bekler oldum. hatta bazılarına şu şu tür hurma getirin diye talimat verir oldum yüzsüzce.
zemzem sizin olsun, verin bana hurmaları!
Tansiyonu duzenler.
kan şekerini normale getirir.
Kan akisini duzenler.
ramazanın olmazsa olmazlarındandır.
hakkında daha fazla bilgi almak dumura falan uğramak için ''vay be nelere yarıyormuş'' demek için sözlükte hakkındaki tüm entryleri okuduğum mübarek meyvedir.gel gelelim koskoca ulu sözlükte bildiklerimin dışında pek bişeye rastlamadım.üstüne üstlük bazı gerzekleride tanıma fırsatı buldum.ulan meyve lan bu meyve meyve meyvenin ırkımı olur.resmen arap düşmanlığı adı altında delikanlı gibi islama sövemeyenlerin meyveye hakaret ettiğini gördüm.meyveye sövülür mü lan ? animizm belirtisi oğlum bunlar hep.2-4 yaş arası görülen bi hastalık bu.arap yarımadasında ve sami ırklarının olduğu memleketlerde yetiştiği için meyveye sövülüyor bu sözlükte.ne var abi yani arapların memleketinde yetişor diye bi nimete çamur atmak nedendir anlamıyorum.ama tespitim şu benim islama direk sallayamayanlar buna götü yemeyenler resmen sürüncemede kalan konular üzerinden yürüyor.ayıp ayıp.faydası bütün bilim çevreleri tarafından kabul görmüş bu meyve islamın bi simgesi olduğu için saldırmak üstüne üstük götü yemeyip ağzı dili olmayan meyveye ayar falan vermeye çalışmak resmen zeka geriliğinin belirtisi.tadını bende çok beğenmem ama faydası ortadadır.ayrıca peygamber yememizi tavsiye etmişse vardır bi bildiği şu yaşıma kadar onun tavsiye ettiği hiç bir şeyin zararını görmedim.
hem doğal şeker ihtiyacını karşılayan, hem de bagırsakları çalıştıran tatlı yiyecek, üstelik ucuz.
yazın yenerek, kışın tırmalamaya sebeb olan deyim meyvesi.
Ramazan disinda eve hurma almayan kisilerde bi yerde gorunce saldirma istegi olusturan meyve. Abartip kiloyla yerseniz hem enerji patlamasi yasarsiniz hem de karin agrisindan geberirsiniz. Ama deger simdi hurma icin.
son derece faydalı fakat diyet konusunda saldırılmaması gereken kalori açısından çokta masum olmayan meyve. bunun kudüs, medine gibi çeşitleri vardır. kilosu 30-40 tlden satılmaktadır. özellikle kudüs hurması hem iridir, hem lezzetinden çatlamış patlamış vaziyettedir. gel de beni ye der, 2-3 adetten sonra hızla uzaklaşılmalıdır.
bu gün yediklerinin yarın yapıcağı işe dikkat etmelisin bu meyve söz konusu ise...
orucu hurma ile açmak sünnetlerimizden biridir.
(bkz: Oruç açacağı)
dolapta kalıp burusunca ölü hamamböceğine benzeyen meyve. ne korkutmuştu beni.
bir yerleri tırmalamadığı müddetçe yenmesinde sakınca olmayan yiyecektir.
en sevdiğim meyvelerden biridir. ancak en kalitelisinin bile içinde böceklenmişi çıkıyor ya, tiksiniyor insan.
hele gece hiç yenmiyormuş, az önce yarısını ısırıp yuttuğum hurmanın içindeki böcekleri görünce anladım. neyse protein artık, n'apalım.
arabistan'da ismiyle istenildiği takdirde başınıza iş açabilecek meyve. Zira hurma, arapçada kadın demektir.

Aklınızda bulunsun. Arapçası Temır'dır.
Tazesi ne kadar güzeldir...

Gece gece nerden aklıma geldiyse.

Edit: solframeden.
Ilk yedıgınızın cekırdegı cuzdanda mucızeler yaratabılır.
Şarabı ve şampanyası bile var bu meyvenin. şahane...
osutturan mevyedir .