bugün

nispeten ucuz olduğu için marketten alıyorum. yerken çok dikkat edin. %30 oranında kurtlu oluyor. tek tek açıp incelemek gerekiyor. bu yüzden işlenmiş hurma yerseniz, bilin ki, kurtları da yiyorsunuz. kimisine göre o kurtlar bedava et. bu düşünce mallık seviyesi. git o zaman hamam böceği ye, yerdeki böcekleri ye, yerleri yala amk.
Yaş hurma, -Kur'an-ı Kerim- Meryem Süresi'nde "Rutab en-Ceniyyâ" olarak geçer.
--spoiler--

hurma ve tabii bal, mikrop-bakteri barındırmaz. ağaçların 'erkeği-dişisi' vardır, insana benzer döllenir.

--spoiler--

bu kısmı çok ilginçmiş...
tok tutma özelliği de olduğunu duymuştum.
buzdolobında satılan 'yaş hurma' soğuk yendiği taktirde müthiştir.
Arapça ismi "temr"dir, araplar da hatun kişinin bir ismide "hurma"dır. Bu sebeple bizim hüccacla aralarında kavga-niza eksik olmaz(idi). ilâ ahir, bizim millet büyük hurma meraklısı olduğu için, "hurma değil zurna!"da karar kılınmıştır(şaka tabi ki). Hurma ve tabii bal, mikrop-bakteri barındırmaz. Ağaçların 'erkeği-dişisi' vardır, insana benzer döllenir. En son 99 çeşidinin olduğu söylenir idi? Bana say desen, 10-15 çeşidi anca sayarım. Türklerin yetiştirdiği "çelebi" çeşidi vardır, kudüs hurmasından müphem 'en büyük' hurma olarak bilinir. Vitamin deposudur. kansızlığa!, -hassaten- "acve ve berni" çeşidi "cisme - ruha" şifadır.
Kalite kalite değişebilen yemiş. Ramazan ayında gözde olan bu yemiş, zeytin misali farklı dokularda olabiliyor. Bazen sert, bazen yumuşak, bazen ezme gibi hurmalarla karşılaşabiliyoruz. Bu farklılıkta yetiştiği toprak ve geldiği ülkenin payı da var.
hiç sevmem yapı olarak hamam böceğini andırıyor.
yerde görsem hamam nöceği sanıp kezban gibi ağlarım.

ed: evet nöcek.
bence degil. tsk.
bence sade hali çok güzel. bir şeylerle süslemeye gerek yok.
içine ceviz koyup çikolatayla kaplayınca bayağı iyi oluyo hiç beklemezdim ucube bi hurmadan bu kadar güzel pratik bir geçiştirme tatlısı. deneyin yiyin yedirin.
Antalya ili, konyaaltı ilçesinde bulunan bir mahallenin adı. Bataklıkta derler..
Son yıllarda Çekirdeğini çıkarıp içine fıstık ezmesi -%100 fıstık olacak ama- sürülürse zengin, 32 beden diyetisyen atıştırmalığı olmuştur.

Sadece ramazanda yenip diğer aylar unutulması bu güzel yemişe haksızlık olur. Medine ve kudüs hurmaları favorim.
sürekli götümüzü tırmalamakla tehdit eden meyve...

(bkz: bugün yediğin hurmalar yarın götünü tırmalar)
Bugun 8 adetini 10 liraya aldim. Ohaa.
Kemalist olduğum için bugüne kadar hep önyargı ile yaklaşmıştım kendisine. Ama bugün yemek zorunda kaldım tadı muhteşem. Gitti bunca senelik laikliğim.
Evet, bu hurmadır.
Hurmiş.
görsel
Şeker yerine iyi gider.
Sevmediğim için ateist ilan edildiğim yiyecek.
en iyisi ajwa olarak bilinen çeşididir. tunus ve iranın iğrenç hurmalarıyla karıştırmayın.
Leblebi gibi gidiyor birader. durduramıyoruz Efendim.
Halamız olur; Adem Aleyhisselam’ın çamurundan kalan artıktan yaratılmıştır.
Boru tipi kızlara tavsiyemdir ağlıyorsunuz memem küçük diye, hurma ve nar tüketin de östrojen alın biraz.

Bu iyiliği de herkese yapmam he kıymetimi bilin.
neden kendisiyle tür olarak hiçbir ilgisi bulunmayan karadeniz hurmasının bu isimle adlandırıldığına anlam veremediğim, ağacı palmiye ile akraba olan çöl meyvesi.
Bu arada özellikle açken iyi yeniyor, yiyesi geliyor insanın. Hafif karamelimsi güzel bir lezzet.
Tatli krizinde bir kucuk hurma cok cabuk gecirebilir ihtiyacinizi. Ben severek tuketirim. 2-3 tanesi bir porsiyon meyveye esdeger o yuzden dikkat etmek gerek.
Cok severek tukettigim meyvedir.
Tatlı yemedigim icin seker ihtiyacımı bu tür meyvelerden saglıyorum. Ozellikle iri olanları ayrı severim ki icine fındık ceviz konulan hurma benim icin butun tatlılardan önce gelir ve daha lezzetlidir.