kişinin hiç yaşadığını hissedememesi durumu. gerçekten hissettiğinde yada hissettiğini düşündüğünde bir anlık mutluluktan sonra, bu mu deme olasılığı bir hayli yüksektir.
Zaman zaman insanların, his kaybına uğramasıyla yaşanan durumdur. Bana göre en kötü durumlardan biri , çünkü insan acı çekse bile bu acıyı hissetmeli, sindirmeli, yoluna devam etmeli. Ama hissizlik, ağlayamamak, üzülememek, gülememek, genel bir huzursuzluk hali. Kimseye yakışmıyor.
Öylesine nefes alma durumudur.Bir an bile keyif almadan ot gibi yaşamak da denebilir.
oha böyle bir şey var mı ben de bir bana oluyor sanıyordum dediğim şey.

insan ölünce öldüğünü fark etmez, mezardan kalkmaya çalışırken başını mezar taşına vurur da o zaman farkına varır derler, bazen acaba mezar taşına kafamı vurmam biraz uzun mu sürüyor diye düşünüyorum. yani öldüm de farkına henüz varamadım mı gibi.

arada kendimi tokatladığım falan oluyor hissetmek için. yalandan ağlamaya falan çalışıyorum. bir ara bıçakla elimi hafif kestim, iğne falan batırdım vesaire.

sıyırdım galiba, neyse ki yalnız değilmişim.
Tıbben ve ruhen yaşamak diye bence ikiye ayrılıyor. Tıbben yaşıyorum bu gece kalbim atıyor nefes alıyorum falan ama ruhum ölmüş.ruhum yok yerinde sanki hersey boş geliyor, anlamsiz, insanlar yalan herşey yalan gibi. En acısı da dünya da yaşarken ölmek.
(bkz: yaşadığını hiç hissedememek)