bugün

Ayiptir. Sanki kürtlük hakaretmiş gibi algilanir. Kaldı ki söyleyenlerin çogu daha önce hiç kürt görmemiştir. Bir de diyarbakırlıyım deyince hiç gitmedin değil mi diyenler vardir ki intihar etmek istersiniz.
bu trajik olgu, bir kaç hafta önce "behzat ç" dizisinde çok güzel işlenmişti:
http://www.youtube.com/watch?v=S7ZDje5Hyio
genel olarak tek kaş olan kürtlerin kaşlarını aldırdıkları zaman duyabilecekleri söz.

ama tabi hayat tecrübesi olan biri böyle bir cümle kurmaz. kürt kürde benzer nettir yani. tip olarak benzemese 5 dk bekleyin hareketlerinden ve tavırlarından kürt olduğunu anlarsınız.
(bkz: ben beyaz kürdüm dayı)
özünde kürt olup bunu kabullenmeyip kürtlere hakaret eden insanın duyduğunda hoşuna gidecek olandır.
hakarettır.
sıkça duyduğum ve duymaktan nefret ettiğim bilmeden veya bilerek aşağılama durumu..

sen onu bunu siktir et de insana benzeyelim lan önce!
ilk okulda yaşamıştım. nöbet tutan bir asker benle arkadaşımı çağırıp sohbet etmeye çalışıyordu. arkadaşım beyaz tenli güzel bir çocuktu. bense parıldayan buğday tenli her yerde alnına Kürd yazılmış gibi dolaşan bir çocuktum. asker bana aşşağılayıcı bir biçimde senin kürd olduğun her halinden belli dedi. arkadaşıma ise sen türk gibisin senin özün kesin türktür gibi şeyler dedi. nedensiz ve özel bir güçle ağzımdan kürd olduğum için gurur duyuyorum lafı çıkmıştı. şimdi olsa belki aynı tepkiyi veremem. amma velakin ne zaman asker görsem bu anı aklıma gelir. sanırım bizler ikinci sınıfız bu ülkede ve hiç bir zaman eşit olamadık. çünkü biz kürd yaratılmıştık.
en son sevdiğim kadının babasından duyduğum buram buram ırkçılık, aşağılama ve hakirlik kokan cümle.

haydi sirtaki yapalım palyaço
rakı doldur, yine eksildik biraz...
tam cinayet sebebi. yav sen bunu diyerek ne yapmaya çalışıyorsun arkadaşım? sen de insana benzemiyorsun mu dedirtmek istiyorsun ? nedir bu ırkçılık, nedir bu cahiliyet anlamış değilim. esmer tenli gördü mü hepsini kürt sanan arkadaşlar artık bi çekin gidin , gidin ama kütüphaneye gidin. gidin de biraz okuyun, öğrenin bi ırkları , insanlığı falan. bu kafayla çok yaşanmaz benden söylemesi. vururlar bi yerde.