bugün

hakkımda biyolojik entryler girildikçe çok bozulduğum nickim.
Bu organda vücudun neredeyse tüm otonom, yani kendiliğinden gerçekleşen aktiviteleri düzenlenir. Bir sıra halinde işlenmesi sağlanır, bu sayede siz yemek yerken barsak hareketlerinizi ayarlamakla yada vücut ısınızı hep aynı değerde tutmakla uğraşmazsınız.

iştahla ilgili birkaç şey yazacak olursak, Bu organda iştah ve doymayla ilgili bir bölge ve bir çekirdek var. Çekirdek dediğimiz ise, belli bir görev için bir araya toplanan sinir hücresi kümesi.

Birinci bölgemiz lateral hipotalamus; acıkma bölgemiz. Hipotalamusun dışı demek.
ikincisi ise ventromedyal çekirdek; doyma çekirdeğimiz. Ön-iç demek.
Yani birinci bölge sizi acıktırır, ikinci çekirdek ise sofradan kaldırır. iştah bu iki temel sistem üzerine kuruludur.

Lateral bölgemiz kronik aktiftir. Yani hep aktif. iştahın kesik olmasını sağlayan şey, ventromedyal çekirdeğin laterale olan baskısı. Bilim insanları da bu özelliği iki yerin de haraplandığı durumlarda en çok zarar gören sistemin iştahın gelmesini sağlayan sistem olduğunu, haraplanan kişilerde anoreksiya ile ölüme doğru giden bi süreç olduğunu görerek bulmuşlar.

Edit; lateral ve ventromedyal açıklanışı.
hormon salgılatırım.
beynin on kisminda hipofiz bezinin dahil oldugu kisimdir. yeme icme cinsel aktiviteler ve sinirlilik halini yonetir. hipotalamusu uyarilmis bir hayvanin istahinin kapandigi ve baska bir hayvaninsa istahinin acildigi gozlemlenmistir. baska bir deneyde ise kaza da hipotalamusu zarar goren bir bireyin kazadan sonra cinsel aktivitede bulunma sikliginin haftada 3 gunden 1 senede 8 keze dustugu gozlemlenmistir. hafiza uzerindede etkisi vardir. zarar gordugunde kisa sureli hafiza kaybina neden olabilir . yani kazadan kisa sure onceki yasadiginiz seyleri hatirlamayabilirsiniz. yeni yetenekler kazansanizda o yetenekleri yapabildiginizi unutabilirsiniz. yakin gecmisi tamamen unutma durumu hastalarda cok sık rastlanan bir durumdur.
(bkz: sadece aptallar sekiz saat uyur). Erdal Demirkıran'ın yaklaşık 2 sene once okuduğum kitabının konusu gibi bir şeyi.
buralar hep biyoloji oldu. peh.
(bkz: sessiz serzenişler)*
Susama, içgüdü, cinsellik ve iç organları kontrol eden ve hipofize hormon salgılattıran bez.
arada sözlüğe uğrasa fena olmayacak yazar.
vay anasını aylar sonra giriyorum buralar hep boş. hala biyolojik bir terimim. vay be.
(#19514433) entrysi ile güldürmüştür. samimi bi ablamız zannedersem. valla sevesim geldi.
bok yesin. sınavda çıktı yapamadım. hâlâ da ne boka yaradığını bilmem.
görsel
Bazı insanların hipototamlarla olan akrabalığını açıklayan altbilinç organıdır.
Çok sevimli bir yazar. bugün moralimi kurduğu basit bir cümleyle düzeltmiştir kendileri.
kaan' ı arayan yazar. meraklandım lan şimdi*
sevdiğine seveceğine pişman olan insan.
Sari saçlarini deli gönlüme
Bağlamisim çözülmüyor hipotalamus hipotalamus
Ayriliktan zor belleme ölümü
Görmeyince sezilmiyor hipotalamus
Sevdigim hipotalamus

Yar değince kalem elden düsüyor
Gözlerim görmüyor aklim sasiyor
Lambada titreyen alev üsüyor
Aşk nick altına yazilmiyor hipotalamus
Sevdigim hipotalamus

baytarlarda ilaç yoktur yarama
Aşk degince ötesini arama
Her nesnenin bir bitimi var ama
Aşka hudut çizilmiyor hipotalamus
Sevdigim hipotalamus

http://www.dailymotion.co...usa-eroylu-mihriban_music
kendisi benim fanım olur. fır fır döner etrafımda. hayatını bana adamış durumda kendisi. ayrıca adı güzeldir. çok şekerdir. oyle kankayız böyle panpayız kendisiyle.hergun mutlaka bi kere telefonda konuşup özlem gideririz. tiyatral kişiliğide vardır kendisinin. çok iyi oyunçudur kendisi. * ayrıca uzaktan hemşerim olur. kendisini himayem altına aldım.

sensiz cennet bile sürgün sayılır adı güzel. * bak swh mide koyup yavşaklığımın son noktasına ulaştım.

(bkz: nickaltı yalakalığı)
hipofizin panpası. türlü türlü rf ile koş bi çay getir edasında emir verir.
çok gezmiş çok okumuş karmasına rağmen aslında o kadar da gezmemiş yazardır. züğürttür kendisi.
(bkz: okuyom ben ya)
(#7591877 ) başlık altındaki en güzel entrynin sahibidir.
on parmağında on marifet olan yazar. kendisi karikatür çizmekten gitar çalmaya, şarkı söylemekten yönetmenlik yapmaya kadar herbişeyi çok iyi yapıyormuş.insanın aşık olası geliyor yahu.
o kutlamayan insanların güzel süpriziyle lafını yutmus utandırılmıs yazar.*
bir sene daha yaşlandığının, insanlar tarafından hatırlatılmadığına içerlemiş bir garip insan. bu ülke bunun gibiler yüzünden bu hale geldi!. *
mutlu yıllar.
*; *, *, * *.