bugün

kalabalık ortamda hesap öderken kimi çakalların yaptığı harekettir. var lan bunu yapan adamlar.

"beyler, hadi herkes atsın bir şeyler" lafı bu kişilerin en sevdiği laftır. herkes sırayla para atmaya başlar, bu düşünceye sahip kişiler genelde ilk önce parayı atar, sonra pusuya yatıp beklemeye başlarlar. ortada yeterli para birikince "ben 20 tl atmıştım, 10 lirasını alayım bari" derler ve 10 lirayı alırlar. buraya kadar söylediklerine göre her şey normaldir. lakin işin aslı; 5 lira atmışlardır. bakarlar ki fazla para toplandı, 10 lira olarak geri alırlar.

iyi iş lan, valla. bir dakikada %100 kazanıyorsun. hem de yediğin içtiğin sana kalıyor, yaptıklarını anlatıyorsun. oh mis...
kişileri aptal yerine koymak ve iyi niyetlerini suistimal etmektir. asalak bünyenin yapabileceği davranıştır.
iddaa dan daha cok kazandıran eylem.
art niyet olmaksızın başıma gelen durumdur. hatta kimse almak istemediğinden cebime kalan bir durumdur. ancak bir sonra ki buluşmada gelen hesabın üzerine katılarak kalanın bölünmesi yoluna gidilmiş ve hak yenilmemiştir. bir de bu boyutu vardır.
çok karlı ama ahlaktan yoksun bir hareket.
Çakal arkadaşlarımın yaptığı en genel davranış. Eve döndüğümde "O değilde lan benim da çok paramın olması gerekmiyor muydu?" dedirten tek neden şu aralar hayatımda. insan azıcık duyarlı olur beyler bayanlar.
(bkz: amlarına koyayım ben onların çok ayıp ediyorlar)