bugün

insanların birbirlerine karşı saygılı ve ölçülü olması;
esasen müminlerin genel özelliklerindendir. onlar aralarındaki anlaşmazlıkları istişare ile çözerler. saygısızlık ve ölçüsüzlük içine girmezler. birbirlerine karşı hadlerini aşmazlar. kardeşlik sınırlarını çiğnemezler.. bu allah ın emirlerindendir.

mümin erkekler ve mümin kadınlar birbirlerinin velileridir.(dost, arkadaş, yardımcısı, destekçisi, duacısı)
din kardeşliği müminler arasında çok önemli ve asla bozulmayacak bir bağ meydana getirir. bu, her türlü kardeşliğin ötesindedir. çünkü inananlar dünyanın imtihan için yaratılmış geçici bir mekan ve asıl hayatın da sonsuz ahiret yaşamı olduğunun, allah'ın kendilerini her an işitip, gördüğünün ve dünya hayatında gösterdikleri tutumlar sebebiyle ahirette allah'a hesap vereceklerinin bilincindedirler.
bu sırlara vakıf oldukları ve yaşamlarını bu gerçeklere göre sürdürdükleri için müminlerin dünya hayatına bakışları diğer insanlardan farklıdır. onlar her olayın allah'ın kontrolünde olduğunu ve allah dilemedikçe tek bir yaprağın dahi düşmediğini (en'am suresi/59) bilirler. allah'dan başka hiçbir şeyden korkmaz, yalnızca allah'ı hoşnut etmek isterler. diğer bir deyişle müminler şuurları çok açık ve gerçeklerin bilincinde olan kimselerdir. bu özellikler tüm müminlerin birbirlerine olan sevgilerini, dostluklarını ve bağlılıklarını kat kat artırır. bu nedenle erkek olsun kadın olsun tüm müminler kardeşlikten de öte bir yakınlık içindedirler, onlar birbirlerinin velileridirler.

allah kur an'da müminlerin bu özelliklerini şöyle bildirir:

"mümin erkekler ve mümin kadınlar birbirlerinin velileridirler. iyiliği emreder, kötülükten sakındırırlar, namazı dosdoğru kılarlar, zekatı verirler ve allah'a ve resûlü'ne itaat ederler. işte allah'ın kendilerine rahmet edeceği bunlardır. şüphesiz, allah, üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir." (tevbe suresi, 71)
bilgili, egitimli olan insanda görülen davranıştır.
nşa'da zor bu devirde imkansız.
insanların sizi güçsüz olarak görmesine sebep olur.
mümkün olmayan bir durumdur. özellikle saygı duyulan kişi, yaptığı hareketlerle, söylediği sözlerle " saygı duyulmaması gereken insan " profili çiziyorsa " her zaman saygılı ve ölçülü olmak " zor olacaktır. benim için her insan saygıyı hakeder diye birşey yoktur. hakeden insana sonsuz saygı ve sevgi sunarım. haketmeyen insana da gerektiği şekilde davranırım.
dunyada dinler var iken ne kadar mumkun olmussa bu idealin tum insanlik icin gercek olmasi, dinler olmadan da o kadar mumkun olacaktir.

(bkz: ahlakın olmadığı bir toplum#6102689)
kucukleri sevip buyukleri saymakla alakalidir.
uzun vadede kazançlıdır.
türk toplumunda kendilerine hemen soğuk nevale tanımlaması yapıştırılır.
ayrıca başbakan olmak için gerekli özellikler içinde yer almaz.
(bkz: rte)
bazen de bu duruma zorlanırsınız. örneğin ben doğduğum apartman da yaşıyorum halen ve doğal olarak burdaki teyzeler amcalar hep benim bebekliğimi biliyorlar ve bunu sürekli olarak suratımada vuruyorlar * buyüzden ben saygılı olmiyimde kimler olsun.
teoride mümkün, pratikte zor olan erdemli insan davranışı.
(bkz: türk ölçü birimleri)
cok zor bunaltir gittikce. arada patlamak icini bosaltmak lazim, cünkü her yerde ve herkese karsi ayni saygiyi göstermek mantikla alakasiz ve cok zor bir olay.