bugün

ama biz bunu haketmedik diye veryansın edilecek özlü söz.
Günümüz siyaset anlayışında pek de geçerli sayılamayacak önermedir. Nitekim bir milletin kaderini belirleyen sadece hükümet değil dış güçler, medya, bankalar ve dini örgütlenmelerdir de. Haliyle iyi yönetilmeye layık bir milletten söz ediyor olsak bile buna izin vermeyebilecek müdaheleler olacaktır adı geçen otoritelerden.
haketmedik diyen insana, hiç bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın demedin mi, hiç toplumsal ikiyüzlülük yapmadın mı, hiç gördüğünü görmez bildiğini bilmez olmadın mı vb gibi bizim milletimize özgü kusurlu hareketleri sormak gerekir.
evet sonuna dek doğru bir sözdür. tepki gösterilecek yerde sesini çıkarmamayı aklıllık sanan bir toplum neye layık olduğunu fısıldamıştır iktidara.
tepkisel bir milletsen, haksızlık içeren bir kararı almaktan uzak durur karar alıcılar. ama tepkisizsen ulan bunları s*ksen sesi çıkmaz deyip vergileri bile vergilendirir a.q. bak sinirlendim yine.
otto von bismarck patentli söz. yaşasaydı almanya falan dinlemez taaa oralara gider elini öper gelirdim.
çünkü dünyada her millet icraatına tahammül ettiği hükümetin mesuliyetine ortak sayılır.
çok doğru bir tespittir.
Ülkelerin vatandaşlarına bakınca oldukça doğru bir önerme olduğu ortada.
21. yüzyılda hiçbir toplum tek bir milletten oluşmuyor.
onu ne yapacağız?