bugün

Ye kürküm ye'ci zihniyet.
Lâkin başarılı da olur bu zihniyete uygun hareket edenler.
çevresi olduğunu insanlara göstermek isteyen bazı kişiler olmakla beraber yalnız başına hiç bir haltı yiyememiş insanlardır. en basit bürokratik bir işlemden tutun en zoruna kadar mutlaka araya adam sokmayı yeğleyip, taş atıp kollarının yorulmasını asla istemezler
kendisine güveni olmayan insandır. bunlar ilkokulda da resimlerini annelerine yaptırırlar zaten. güven yok ki!
her işin torpille döndüğünü anlayan insandır.
bir gün avucundaki torpilin, götünde patlayacağını bilmeyen insandır.
torpille halletmek zorunda olan insanlardır. bu aslında kadrolaşmanın verdiği sorundur. işine göre almıyor seni, kafandaki düşüneceye göre alıyorlar... bilmeden değerlendirmeyin.
denizaltılarda ikamet ederler..
- kaptan karşıda mercan kayası var..
+ torpil fırlat canım..

- kaptan baline geliyo allahıma balina geliyo kaptan!
+ evladım şu düşündüğün şeye bak.. balina gördün mü yolla torpili.. aa..

- kaptan düşman denizlaltı periskopta göründü..
+ toprpille baba..
- kalmadı torpil morpil..
+ hee.. öyleyse o denizaltıda bizim enver dayı'nın oğlu olacaktı mürettebat.. dur ona bi çaya gideyim de konuşalım kırmaz beni..
- hay senin pusulanı sikeyim kaptan..
bunlardan o kadar çoktur ki, sıraya koysanız, öne geçmek için torpil ararlar. *
tanım: yurdum insan modellerinden biridir.
kamu kurum ve kuruluşlarında sözleşmeli girmeye çalışan insanın yapacağı eylemdir. aslında işinde iyidirde bir takım örümcek beyinliler yüzünden bu duruma düşmektedir.
soğuma nedenleri böyle olsa gerek.
bozuk düzenin insanları içine ittiği bir kirliliktir.torpilin yoksa sınava gireceksin güzel güzel puanlar alacaksın ama mülakatta eleneceksin, iş başvurursu yapacaksın ama mülakatta eleneceksin... torpilin varsa sınavlar formalitedir oturacağın koltuk önceden bildirilmiştir zaten sana.insanın doğasında hep kolaya kaçmak vardır bi yerlerden bi açık yakalarsa işini halletmeye, birilerinin omzuna basarak yükselmeye çalışır. ama sistemin görevi nedir. sistem işte bu farklı karakterleri bir eksende eşitleyip herkesin harcadığı emekle doğru orantılı olarak bir kazanç elde etmesini sağlayacak bir toplum düzeni oluşturmakla mükelleftir. şimdi hata nerde? her bulduğu açığı gediği kendi çıkarı için kullanma derdinde olan bireyde mi yoksa bu açıkları önleyemeyen bozuk düzende mi?
günümüzde gayet doğaldır. tayyip ve akp zihniyeti devlet eliyle kopya bile çektirebilecek şerefe sahipse şakirtler de doğal olarak 'yandaş firma, ygs torpillisi, cemaat milyoneri' gibi ünvanları almak için birbirleriyle yarışacaktır. 'torpil varmış nasiplenelim mübarek' demeleri kaçınılmaz.
Şu hayatta en nefret ettiğim insan türüdür.
umarım sadece çalışırlar sonuç olarak halledemezler..
ezik olan insanlardır.
acınası hallerini elde ettikleri başarıyla örtüp kendilerini "başarılı" olarak sayarlar.

kendi kendine yetemeyen, protest duramayan, kişilikten yoksun ve ancak arkasını toparlayanlar sayesinde bir yerlere gelebilen bu tip insanları önemsememek gerekli diye düşünüyorum.
zira onlar bu dünyanın zavallılarıdır.