bugün

Hem laikliği bilmeyen hem de münafık olan kişi beyanı.
devletim laik, ben ise Müslümanım.
bu kadar basit.
insanlar laik olmaz kurumlar laik olur.
aslında doğru bir sözdür, islam kişilerin kendi kurallarıyla yaşamasını ister ve toplumsal alana etki edecek kadar donanımlı bir düşüncedir.

zaten laiklik diye ısrar eden bir müslüman dininin ne olduğunu bilmiyordur( laikliğin ne olduğunu bilmiyor demedim)

şimdi laikliğin bir algısı var ama dinin bir gerçekliği var. yani eğer bir hak varsa bunu kendi üzerinden vermek ister, bağımsız bir yerden vermek istemez. bu yüzden yobazlar sürekli laikliği tehdit eden insanlardır. hatta islam 'ın olduğu yerde laiklik her daim tehlikededir denebilir.

kemalistlerin müslüman olmasının da bir tür saçmalıkları vardır, mesela kemalizm ne yapmaya çalıştığını kendinde bilmeyen alt yapısız bir düşünce gibi duruyor.

5 yaşında bir kızı camiye gönderiyorsun orada başını kapatmazsa yanacağını söylüyorlar sonra bu alışıyor başını kapatmaya büyüyor, üniversite kapısına geldiğinde, ya abi seni böyle alamayız bizde türban yasağı var çünkü diyorsun.

işte bu kafa kemalizmi bitirmiştir, düşünce kendi içinde tutarlı olması lazım. ha kemalizm din düşmanlığı değil ama dostu da değil. yani mesele burada kemalistlerin algısı değil dinin gerçekliği, sonuçta sen de müslümansan aynı gerçekliğe inanıyor olman lazım.

mesele müslüman olup laik olma saçmalığıdır. çünkü dinin ne olduğunu bilen bir müslüman laik olmaz.

o yüzden müslümanlığın olduğu yerde laiklik tehlikede olacaktır. zaten bizde de sadece adı var gibi bir duruma kadar geldi.

bunu görmek lazımdır, laikliğin bir amacı da seküler bir halk oluşmaktır, bunu belli bir ahlaki sorumluluğu vardır ve dinle çelişen yanları da vardır.

mesela çok eşlilik, çocuk gelin, kölelik. bunlar islam da var, bu senin dinin ama sen seküler takılarak bunları inkar ediyorsun gibi bir durum var, bunlar çok saçma bir hal alıyor.

ayrıca laikliğin koca bir palavra olduğu görüşündeyim, dinin gerçekliğini hesaba katmadan yapılan her görüş saçma oluyor çünkü.
insanlar laik olmaz diyenlere götüme güldüm cehalet kokuyorlar.

Laik lugâtta, dünyevi dinden uzak, din ile bağlantısı olmayan demektir.

Secular.
kişiler laik olamaz efendim kurumlar ve devletler olabilir. insanlar laikliği savunurlar ya da savunmazlar.

ha bir de bilmeyenler için laiklik: din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması, devlet yönetiminde dinin etkisiz olmasıdır.
(bkz: hem insan hem müslüman olunmaz)
Laik'in kelime anlamı dinsiz demek.
Laik devlet müslüman insan pekala mümkün.

Edit: Keşke eksileyen şahısların laiklik anlayışlarını bilseydim. Zira laik arapçada dinsiz demek. Bir devletin de dininin olması imkansızdır. Devlet insan mı ki dini olsun? Sadece yönetim şekli dine göre şekillenebilir. Onda da misal şeriat ve Osmanlı'yı kale alırsak. Müslümanlar üzerinde şerii hukuk geçerlidir. Gayrimüslimler için de onlara göre bir hukuk geçerliydi Osmanlıda. Ki bana kalırsa osmanlı türkiye'den daha laik bir ülkedir. Çünkü ülkemizde laiklik direk din düşmanlığı üzerinden taban bulmuştur.
gerçek kişiler laik olamaz, tüzel kişiler laik olur.
aslında islam ne ve laiklik ne diye bilen biri buna itiraz etmez.

islama göre tanrı kendi yasalarını söylemiş ve buna göre yaşa diye emir vermiştir.

ancak islam dininin algısı modern olan her şeye ters olduğunda laiklikle çelişir bu yüzden kafasını ezmek gerekmiştir bazen ancak ters tepip bu mağduriyeti fırsata çevirmiştir dini çevre.

laikliğin ne olduğunu anlarsanız aslında kötü bir şey olmadığını anlarsınız ancak bir dindarın bunu anlaması biraz güç oluyor çünkü ona göre tanrısı zaten her şeyin en doğrusunu biliyordur.

bunu bir dindara anlatamazsınız, zaten laiklik dinin olduğu yerde palavradan öteye gidememiştir. türkiye için zaten çökmüştür denebilir sadece bunu fark etmeyi bekleyen bir halk var.
islamiyet dinin kuralları ile yönetilmeyi ve yönetim gücünü almış kişilerin din kuralları ile yönetmesi gerektiğini buyurur. bu yüzden haklı bir önermedir. sadece küçük bir hata vardır , sözün en doğru şekli ; müslüman olunmaz değil , iyi bir müslüman olunmaz olmalıdır.
doğrudur. dinsiz adama devlet emanet edilmez. müslüman lider de her durumda islamı, Allah'ın ayetlerini ve peygamber hadislerini göz önüne alır. şu chp zırvalıklarını bırakın.
Bu aralar ne çok vahiy gelir oldu. Bi bize gelmiyo. Nerde yazıyo veya nerden çıkarılmıştır. Devlet laik olamaz! O zaman hem amerika da yaşayıp hem müslüman olunmaz. Böyle birşey olabilir mi?
rte'nin hayatı boyunca ettiği tek doğru laf.

laik derken, laik sistemi savunan müslüman olamaz, olduğunu iddia ediyorsa çelişkili bir söylemde bulunmuştur ve cahildir.
evet müslümanım ve şeriatın gelmesini çok istiyorum. laiklik kadınların ahlakını bozdu istemiyorum.
Müslüman kişi kaynağını kuran hadis ve islam hukukundan almayan bir düzende yaşamayı kabul ederse o kişi müslüman değildir demeye gelen laf.
Bu ülke de kursağında haramla nasıl müslüman olunuyosa hem laik hemde müslüman olmak mümkündür .
doğrudur. chpye oy verende müslüman değildir. atatürkü seven benimseyende müslüman değildir. aksini diyen varsa yalancının bukalemunun tekidir.

gömüleceksin ey laiklik. atlara çiğneteceğiz laikliği, sonra timur han yezid'in mezarını yıktıysa bizde mezarlaşmış ilkeleri toptan yıkacağız.
Tamamen cahillik. Herkesin dini kendine saygılı olun herkese herşeye. Müslümanlık elaleme ahkam keserek yaşanılacak bişey değil önce bunu kafanıza sokun. Fakat bizde ne dindar kesim laik ne de laik diye geçinen kısım laik(genelleme sadece doğru yaşayan insanlara sözüm yok)
kavram karmaşası yaşanılan durum.
laiklik bir yönetim şeklidir.
iç dinamikleri kontrolü elinde tutmayı amaçlasa da devler yönetiminde dini lağveder.
burada inanç sistemini baz almaz ama senin inanç sistemine de karışmaz.
burada ayrımın yapılması gereken şey ise mevcut düzen ile bu kavramın anlamını bir tutmak.
tutamazsın.
seküler dersen bak ona varım.
o zaman dini reddetmek daha rayına oturur bir durum.
yarıca;
seküler > laiklik

büyük cümleler kurarak cehaletinizi gizleyemezsiniz.
tam tersi rezil olursunuz.
laiklikten ne kastedildigine gore degisebilecek olan baya. Laiklikten kasit Fransiz laikligiyse dogrudur ki buna laicism diyebiliriz ama kastedilen Ingiliz laikligi yani sekulerlik ise bir insan hem musluman hem laik olabilir ki Hz. Muhammed de sekuler beyanlarda bulunmustur. Mesela bir yahudi cenazesine saygi gostermistir iyi birisi oldugu icin, burdan cikan sonuc iyi bir kisi ise musluman olmasa da saygi gosterilir.
Komiktir ki laik insan olamaz, laik devlet olur ve müslüman devlet olamaz, müslüman insan olur. Bu açıdan bakıldığında durum oldukça karışık. Kolay gelsin.
olunur.
müslüman olanların başka hiçbir şey olmalarına imkan yoktur.
Her hırsız hem rüşvetçi hem müslüman olunuyor ama. Ne kadar güzel.