bugün

belki inanmayacaksınız ama var böyle insanlar.
inançları beni ilgilendirmiyor yeter ki insan olsun saygısızlık etmesin.
görünce dumur olabilirsiniz.

ya alevi olursun ya ateist mnıskim, sanki üniversitede çift ana dal yapıyor...
Cok ayrı şeyler. Ama tutrkiyede karalanan alevı kavramı sonucu alevılık dınsızlık gıbı bırsey görünüyor ama gercek öyle değil. Gercek alevileri anlatan belgeseller var izleyin ve ben sunniyimde noluyor dersiniz. ~ ~alevi değilim~ ~
alevilik bir kültürdür.
saygı duyduğum ve keşke mensubu olaydım dediğim bir kültür.
hümanizmi ve demokrasiyi düstur edinmiştir.
Dini arap yarım arasındaki hayata özenmek ve arap kültürünü benimsemek olarak görmedikleri için son 200 yılda çağın reformlarına ayak uydurabilmişlerdir aleviler. Demokrasi, ifade özgürlüğü, kadın erkek eşitliği, insan hakları gibi konularda çağa ayak uydururlar. Bundan sebep arap kültürüne, giyimine, ahlakına bağlı kişilerce "gavur, dinsiz, dinden sapmış" olarak görülürler. Ondandır hem ateist hem alevi olunur. Ama büyük çelişki tabi. Hem Allahın varlığına ve birliğine inanan hem de aslında tanrıyı reddeden insanlar olması.

not: şahsımda ateistim. Dedem hacı, diğer dedem 5 vakit namazında. Hacı dedemle Camiye de kuran kursuna da gittim.
Hem aleviyim, hem sünniyim, hem türküm, hem kürdüm, hem ateistim, hem süryaniyim, hem lazım, ben doldurur ben içerim günah benim sanane demek istediğim insan sıçmasıdır.
belki de ancak türkiye de olan hadise. adam ben ateistim diyor. konu alevilerden açılınca "ben de aleviyim" diyor.

bak birader, benim de ailem alevi. ama ben deist biri olarak, ben aleviyim diyemem. millet götüyle güler. gerçi bana diyemezler. (çünkü deistin anlamını bile bilen yok ülke de) neyse yani. mal mal konuşmayın.

asıl konuşulması gereken şey, gss prim borcu olanların sağlık hakları ellerinden alınıyormuş. ama suriyelilerde bağkur var... bunu konuşalım.
aleviliğin bir inanç sisteminden daha çok kültür olmasından kaynaklanır.