bugün

Yu-gi-oh oynamayı beceremeyenlerin oynadığı orta seviyede bir kart oyunu

Yine piyasadaki çoğu kart oyunun üstünde ayrı konu.
oynayanini gorunce duygulandigim, blizzard yapimi cok zevkli bir kart oyunudur.
hakkındaki güncel update'ler aşağıdan takip edilebilir;

https://playhearthstone.com/en-us/news/

şu ana kadar 3 kişiye öğretme şansı bulduğum oyundur. karşınızdaki zeki bir insansa daha da keyifli olur, çünkü esasında şans oyunu değildir.

hangi deck nasıl çalışır diye düşünerek kendi kendinize sonsuz plan ve olasılıklar kurmanıza izin verir.

%30 şans faktörü varken, %70 zeka ve analitik düşünme yeteneği ister. ileri görüşlü davranmayı, mantıklı riskler almayı ve iyi plan yapmayı ödüllendirirken dikkatsizliği anında cezalandırır.

çocuk gelişimi için de mükemmel olabileceğini tahmin ediyorum.

bir de;

(bkz: ysera)
Book of Heroes isimli genişletmesi gelmiştir. inceleme için;

https://oyungezer.com.tr/...n-darkmoon-races-inceleme
"Scholomance Academy" ismindeki yeni patch ile yeni sezonuna giriş yapmıştır.

meta ne durumda henüz inceleme fırsatım olmadı ama güzel yorumlar okuyorum. bir çok yeni kartın gelmesinin yanında aynı zamanda artık çift class kartlar da var. mesela bir kart hunter-demon hunter kartı olabiliyor.

örnek;

https://www.hearthstoneto...0/07/Ace-Hunter-Kreen.png

ayrıca "Spellburst" diye yeni bir mekanik tanıtılmış. bu ability'ye sahip bir kart oyuna girdiğinde, yaptığınız ilk büyü ile birlikte spellburst tetikleniyor.

örnek;

https://www.hearthstoneto.../07/High-Abbess-Alura.png

bakacağız artık.
aslında türkiye'de oldukça geniş bir oyuncu kitlesine sahip olmasına rağmen hakkında türkçe kaynak kıtlığı olan blizzard oyunu. bu durum türkçe yayıncıların sayısına da yansıyor. hele benim gibi arena modunu daha çok sevenlerin yabancı yayın ve kaynakları takip etmekten başka şansı yok. ben de uzun zamandır bu modu oynadığım için elimi taşın altına koymak istedim ve türkçe bir hearthstone arena rehberi hazırladım. bu uzun kaynakta yeni oyuncular için oyunun dinamiklerini ve prensiplerini şu anki metaya bağlı kalmadan anlatmaya çalıştım.

https://www.saniyedekare....earthstone-arena-rehberi/
Çok çok zevkli bir oyun. Fakat oynamayı bıraktım çünkü kaybettiğimde kazanana kadar oynuyorum. Kazandığımda ise tekrar kazanmak için.
Resmen kumar hissi.
ingilizce kalp taşı manasına gelen tümce.
bi kere oyun pay to win. Parayı veren güzel kartları çözüyor, ortamı ağlatıyor. Ancak şöyle bir şey var ki ne olursa olsun efsanevi magic: the gathering'den sonra oynadığım dijital ya da fiziksel farketmez, en başarılı fantastik kart oyunu. 3. sıraya da spectromancer'ı koyuyorum.

Bir de şöyle bir durum var ki, benim gibi yeteneksiz biri iseniz bu oyun zor amk. Yeteneksizliğimden mi yoksa fakirliğimden mi bilmiyorum (şu ana kadar card pack satın almadım. Legendary cardlarım bir elin parmakları kadardır belki. Ödül olarak verilen pack'ler ile oynuyorum) yaptığım çoğu deck'den performans alamadım.

20 tane deck yapıp 15'ini bozmuşumdur muhtemelen.

lan warrior yapıyorum hoplatıyorlar. Hunter yapıyorum ilk druid ağzıma sıçıyor. Sakladığım bir control mage bir de windfury shaman deck'im var, onlarla da belki %50 galibiyet orantısı yakalıyorum.

Ancaaaaak.

Ya bu oyunda rogue fazla kuvvetli, ya da ben fazla şanslıyım.

Bu sabah bir tane combo rogue deck yaptım,

15 maçın 12'sini filan kazandım sanırım.

bakalım zaman ne gösterecek.

Sadece şans da olabilir. Bu oyunda kendime güvenmiyorum zira.*
bir sene aradan sonra birazdan geliyorum. yeni kartları göreyim, editte söveceğim.
yeni expansion için tamı tamına 30 yazıyla otuz pack açıp sadece 1 leg aldığım oyundur. senin ben amına koyayım blizzard...

ibneliğin diabloyu mobil yapmandan belliydi zaten.
Her yıl bir, iki hafta çok sıkı oynayıp bıraktığım oyundur. Eğlencelidir.
birazcık pay 2 win olsa bile bağımlılık yapan oyun. epey zaman harcamanız gerekiyor sağlam deste yapmak için.
her yeni deste biraz daha boktanlaşamaz diyorum ama boktanlaşıyor.

rush ve echo kartları tamamen israf olmuş. canım priest ne kadar güçlü kartları olsa da rexxarın ardında kalıyor.

galiba yalnızca wild oynayacağım artık bu yenileri gözüm görmek istemiyor.
görsel
şöyle güzel bir kare yakaladığım oyundur. ardından rakip tabiiki de concede attı.
ilk kez bu ay legend rank'a ulaşarak kendim adına bir rekor kırdığım oyundur. legend olmak için kullandığım deste ise cubelock. yeni gelen kartlarla birlikte daha da güçlendiğini düşünüyorum. fakat oynamaktan sıkıldığım için şuanda arena oynayarak yeni kartlar elde etmeye çalışmaktayım. biraz daha gold biriktirip odd paladin yapmayı planlıyorum.
şu anda oluşan meta exp gelmeden önceki metaya göre çok daha güzel. spiteful priestlerden, kendimde dahil cubelocklardan artık gına gelmişti. druid ve hunter gibi classların tekrar metaya sokulması güzel oldu. öküz gibi silver hand basıp board' ı full kontrol tutan dude paladinler tükendi. gerçi odd ve even paladin devraldı tahtı ama olsun.

oyunla ilgili sıkıntısı olanlar, yardım isteyenler, tavsiye verecekler veya oyun içinden eklemek isteyenler bir mesaj uzağınızdayım.
Gelmiş geçmiş en eğlenceli ve en mantıklı kart oyunu ...
(Öznel düşüncemdir dövmeyin)
keyifli bir kart oyunu. Chill için oynanabilir.
2-15 şubat tarihleri arasında her gün daily quest yaparak gün başına 1, toplamda 14 kez giriş hakkı kazanarak blizzard'ın çekilişine katılınabilir. belki biraz geç haber verdik ama zararın neresinden dönsek kardır. çekilişte şunlar var.

1 kişi - 3.000 pack + Lich king's helmet + Hearthstone tshirt, şapka ve pin +1200 dolar
1.000 kişi - 30 pack
50.000 kişi - 3 pack

not: evet ödül dağılımı çok saçma ama katılmak için yapmanız gereken de sadece quest.
RNG sistemi ile insanı intiharın eşiğine getirebilecek kart/zeka oyunu.

Nerf'ler gerçekten enteresan olmuş. Zira Raza'nın 1 manaya çıkması kartı direk çöp yapmış. Dust'la gitsin. Patches ise kabul edilebilir. Bıktık zaten. corridor'dan ne istediniz be ?! her desteye sokuyorduk negzel.. Rank sistemine gelirsek pek önemsemediğim bir olay. Oyunu yüksek liglere yerleşmek için oynamadığım için umrumda olmuyor. Çünkü eğer ladder tırmanıcam diye tryhard oynarsam rng çıldırtıyor. o yüzden chill takılmak en keyiflisi.
Oyunun ne kadar hatalı kararlar silsilesinde olduğunun net kanıtı olan bir kaç adımını attılar. Öncelikle bunun oyuncu dostluğu ile alakalı olduğunu zerre kadar düşünmüyorum. Bilerek aylarca insanlara bunları dayattılar, iş işten geçtikten sonra düzeltmeye tenezzül ettiler. Şaka gibi cidden.

ilk olarak rank sistemi.
http://www.hearthpwn.com/...s-have-been-announced-and

3 sene boyunca bir sezonda Legend olduğunuzda bile sizi taa rank 13-14 civarlarına atıyordu. Oradan tekrar tırmanıp Legend'a çıkmanız gerekiyordu. Üstteki yorumda da belirtilmiş rank sisteminin ne kadar bozuk olduğu, 5 maçta net 1 win aldığınızı düşünürseniz, sadece rank 5'ten Legend'a çıkmanız bile 25 win gerektirmekte, Bunun 13'ten çıkmalısını siz düşünün. Artık 4 rank aşağıya atacakmış ki kabul edilebilir bir değer. 3 sene boyunca aklınız neredeydi diye açıkcası soruyorum kendilerine.

ikinci olarak nerfler ki görünce ayrı gülmeye başladığım bir nokta.
http://www.hearthpwn.com/...es-charge-four-card-nerfs

Bakın şu an meta tierlistlerin hangisine bakarsanız bakın Razakus Priest tier 1'de. Hero Powerı 0 mana olduğunda hop 30+ damage'i tek turda yiyordunuz rahatlıkla. Onu engellemişler iyi hoş fakat sezon bitti lan. Bugüne kadar aklınız neredeydi diye sorarlar adama. Rotasyon dışı kalacak Raza, şurada 2 ay mı ne var, zaten bu nerfler wild'a geçişine çok yakın zamanda gelir.
Patches the Pirate, bu kağıt çıkalı 2 sene oluyor, 2. Patches'ın tarihi geçeli baya oluyor, destelere artık sırf inceltme ürünü olarak koyuluyordu. Charge'ı gitmiş.
Wild'ı adam etme çalışmalarıymış bunlar, eyvallah öyle de o kadar standart ranked oyuncusunun suçu ne? Raza nın metaya shadowreaper ile tecavüz edeceğini taa bu kağıdı yaparken öngörememiş olmanızın imkanı yok. Hadi iyi niyetli olalım göremediniz diyelim, Kofft çıkalı 7 ay olmuş lan. 7 ayda metaya da mı bakmadınız hiç? Olmayan insanlara bedavadan işlettiler, şimdi kırmaları için fırsat veriyorlar hoş. Bu arada Wild'da bile aşırı güçlü Highlander ya da Razakus Priest, pek önünde duramıyorsunuz sadece Standart'taki kartlarını kullandığında bile...
Corridor Creeper vur dedikten sonra öldürmenin başka bir tanımı. Çok güçlüydü çok anlamsız hale getirmişler. Klasik Blizzard'ın nerf diyince öldürmesi.
Bonemare mesela düzgün bir nerf.

Gerçekten Blizzard o kadar kar odaklı şekilde yönetiyor ki şu oyunu, bu olanların hiç birinin öngörülemeyen, acele gerektirmeyen hareketler olduğunu düşünmüyorum. Çünkü her yeni expansionla saçma sapan ama kar odaklı bir harekete imza atıyorlar.
Misal, Shaman, League of Explorers gelene kadar Shaman oyunda varlığı tartışılan bir classtı. TGT ile gelen kağıtlarla besledikten hemen sonra Shaman oyunu tamamen domine etti. Klasik her metaya yetişmek isteyip "ben o classı oynamam, tüm kağıtları dust" diyen arkadaşlar koşa koşa sıfırdan Shaman classını dizdiler. Aylar sonra klasik set kağıdı nerf yedi, o kadar kağıt sonra yine tekrardan dustlanmayı bekledi.
Üzerine combosu gittiği için sallanmayan druide güzel Jade kağıtları geldi. Sonraki update ile o da Tier 1'e oturdu. Expansion çıktıktan bir süre sonra nerfleri geldi, onu da bi ufak oturttular. Hoş Druid hala var ufak ufak.
Şimdi Priestciler ağlıyordu, ufak ufak el atmışlardı ona da, şu an işte Tier 1. Nerfü geldi. Baya düşer aşağıya özellikle Raza ile, deste çünkü saçma sapan burst ile maç kazanmaya endeksli bir desteydi. Misal Anduin'e el at, 3 ten fazla kez vuramasın bir roundda falan, pek mümkün şeyler değil tabii ki de. Şimdi Coin ele alıp onla combolanır muhtemelen. Onu da verdiler malum.

Hunter ve Warrior diye iki class var mesela, özellikle Warrior dan Fiery War Axe'i almalarıyla oyundan neredeyse silme noktasına getirdiler classı. Şimdi o arkadaşlar Warrior kağıtlarını çıktığı gibi kırıyorlar. Muhtemelen bu expansionlarla bir Warrior boostu görürüz. Metayı domine eder, sonra bir şeyler nerf yer o da düşer. Bu böyle böyle gidecek çok belli.
şans faktörünün çokça olduğu oyun.

bir oyunda elbette şans faktörü olmalıdır. bu sayede rakibinden güçsüz oyunculara da şans tanınır. fakat bu oyunda şans faktörü epey yüksek. peki bu kadar şans faktörü neden bu kadar sıkıntı, şöyle ki :

oyunda ilerleme "ranked" yani dereceli denilen alanda sağlanıyor. yani siz bir rakiple karşılaşıyorsunuz. o rakibi yenerek ve ya yenilerek sıralama atlıyor ve ya düşüyorsunuz. her bir galibiyette bir yıldız kazanıyor, yenilgide kaybediyorsunuz. eğer 3 maç art arda kazanırsanız ekstra bir yıldız daha kazanırsınız.

şimdi oyundaki en iyi destelerin, en iyi oyuncuların dahi kazanma oranı maksimum yüzde 70 , ortalama yüzde 60. bu ne demek 5 oyunun 3'ü galibiyet 2'si yenilgi. yani 5 maçta yalnızca bir yıldız kazanabilirsiniz. bu şekilde de saatlerinizi harcamadan üst kademelere ulaşmanız çok güç.

oyunda sürekli yeni kart paketleri çıkıyor son zamanlarda. bu da eski olmayan oyuncuları tümden zora sokuyor. çünkü kartlar altınla ve ya "dust" denilen kaynakla yaratılabiliyor. tam yetiştim derken yeni bir güncelleme tekrar sizi geri atıyor.

ayrıca oyunun dengesini bir türlü kuramıyorlar. her çıkan kart serisiyle belirli deste tipleri metayı götürüyor. yaratıcı destelerle oynamanız mümkün olmuyor. tüm oyuncular belirli destelerle oynamaya başlıyorlar.

oyunun rakip eşleştirmesinde de rastgelelik olmadığını düşünüyorum. sanırım destenizi tanımlayan kartların bilgisine göre eşleştirme yapılıyor olabilir.
Pay to Win ile Pay to Progress arasındaki farkı bilmeyen arkadaşların olduğu Blizzard oyunudur.

Bu ikisinin farkı şudur, Pay To Win olan bir oyunda para vermeyen oyuncuya göre para veren oyuncunun ek oyunun dengesini bozan özellikleri olur. Misal parayla alınabilen 5 manalık bir Grommash Hellscream olsaydı evet bunu söylerdim, ama para veren de vermeyen de 8 manaya paşa paşa oynuyor o kağıdı.

Pay to Progress ise para verdiğiniz zaman daha hızlı bir şekilde ilerleme kaydedebilirsiniz. Evet Hearthstone tam olarak Pay to Progress. Ama burada da söylenecek bir şeyler var.

Oyunu gün geçtikçe daha çok grind gerektiren bir hale getiriyorlar. Bir sene boyunca bu adamlar sadece expansion çıkarttılar, bir expansion bir adventure ilerleyen sistemde anca yetişebilen bünyeler buna kesinlikle yetişemediler, ki çok normal. Çok fazla kağıt geliyor, ben ekibin iyice yaratıcılığını da kaybettiğini düşünüyorum. Hearthstone Blizzard için tam bir altın madeni, elemanlara ne kadar hızlı şekilde kazdırırlarsa o kadar çok maden elde edebilecekler. Gerçekten bu kadar şeye ihtiyaç var mı bilemiyorum.

Bir de açıkcası beni inanılmaz soğutan durum ise oyunun her döneminde bir yöne doğru abartılı kayması. Hearthstone'un bir dengede kalması şart. Bu dengeyi tutturabilecek yegane şey ise Midrange olarak adlandırılan deste türü. Ben ne olduğunu söyleyeyim, bundan kaç update önceydi hatırlamıyorum sanırım bir önceki sezon, aggro shaman çıktı. Turn 4'te 7/7 bulursa ya da 5'te Doomhammer muhtemelen turn 5-6 da maçı bitirebiliyordu. Bunun için community ağladı, oyunu alıp controle doğru çektiler. Şimdi ise olan tam tersine gitti, eskiden maç kısa sürüyordu dediğim gibi şimdi ise priest sizi outvalue ede ede ede öldürüyor. Resmen dinlene dinlene adam dövüyor. Ne yapmanız lazım, combo deste oynayacaksın, a onlar biraz nerflendi demi. Otk istemiyoruz dedi sevgili Blizzard, peki ne yaptı bunun için Mage'e OTK için quest çıkarttı, Druid'e de yine OTK için açık bıraktı, başta beceremediler sonra bir de silah verip "kanka siz beceremiyorsunuz madem bir de böyle yapın" diyerek iyice aynı teraneye getirdi. Yine Priest'e öyle bir hero verdi ki ucuz speller ile sizin canınız ne olursa olsun kütür kütür indiip öldürüyor. Yine kasarsan Paladin herosu OTK potansiyeline sahip, uzar gider bu.

Sözün özü oyunu her geçen gün daha kanser ediyorlar. Elimin altında diye ara ara giriyorum ama o kadar lanet ediyorum ki her girdiğimde anlatamam. Benim gibi kanser olanlar için en güzel çözüm (bkz: gwent the witcher card game).
Mis gibi ya oyun. RNG eskiden doğru düzgün yoktu, şimdi biraz eklediler hoş, olan RNG'si de o kadar meh ki Hearthstone'da herhangi bir maçta başınıza gelebilecek şey best moments videolarına düşüyor. Rakip üzerime çok geldi, dövüyor, durduramıyorum yok. 50 tane çıkış şansın var. Hearthstone'da ise her tur abi bu tur acaba ne saçmalık olacak diye bekliyorsun. Kimse Hearthstone'da kafana 5. tur 10 tane pyroblast yememe garantisi veremez. Çiçek çiçek.
iyice zıvanadan çıkmış paytowin oyundur. Sürekli yeni kart çıkararak öncekileri resmen çöp ediyorlar. Wow'un başındaki statlarla sonlardaki statlar arasındaki uçurum gibi bir şey olacak en sonunda. 3 manaya 340/400 minion görürüz.
seneler sonra ilk kez farklı bi heroya yatırım yaparak paladin spora geçtim.

sadece uther of the ebon blade kartı için. hero power ile 2/2 the four horsemen'in birini summon ediyorsun. dördü de summon edilip hepsi aynı anda sahadaysa, çat diye rakip hero yok ediliyor.

ahahshd çok eğlenceli ya. oyuncu nolduğunu anlamadan bi bakıyo, hero 27 health puanında, önü taunt dolu, saldırısız, spellsiz bi anda oyun bitivermiş.

ama buna bi ayar çekerler bence, bu kadar güçlü kart olmamalı oyunda. çünkü diğer oyuncu 9 manaya kadar çoktan saldırgan spellerini ve yüksek attack değerli ucuz minyonları harcamış oluyor. hani harcamasa nolacak. dört tane summon edince oyun yine bitiyor bi şekilde.