bugün

geçmiş olsun. seneye de aynı durumdayız belli oldu.
Beklenen taktik. önce kendi adayları 2. turda 6'lı masa adayı desteklenecektir. Seçim öncesindeki sağlam pazarlık.
kılıçdar hdp adayı mıymış?
seçim ikinci tura kalırsa 6 lı masayı değil akp yi destekleyecek partinin olayıdır. mhp de bu işe sesini çıkartmayacak seçim kazanılsın diye.

yıllardır aynı söylemler dönüp duruyor bilinçli şekilde. hdp nin en yakın olduğu parti her zaman akp dir. son 5 genel+yerel seçime bakın doğuda tüm illerde akp ve hdp yakın aralarla 1.2. parti çıkıyorlar. yıllardır hdp muhalefet ile işbirliği yapıyorsa doğudan gelen misal 6 milyon oyun yarısını akp nasıl alabiliyor ? son cumhurbaşkanlığı seçiminde muharrem incenin/chp nin aldığı oy sayısına bakalım bir de hdp nin adayı olduğu halde erdoğanın aldığı oylara.

https://www.yenisafak.com...u-bolgesi-secim-sonuclari

2019 yerel seçimlerine bakalım

https://www.haberturk.com...ge/dogu-anadolu-bolgesi-5

hdp muhalefet ile işbirliği içinde ise bu nasıl oluyor amk ? chp nin yüzde 10 u bulduğu il yok doğuda. mhp bile yüzde 10 u geçiyor ama chp tunceli hariç hiçbirinde geçemiyor. omo onlor moslomon kortlor hodopolo doğollorrrr.
--spoiler--

Ama hala (y)chp'nin hdp ile yakın olduğuna inanmak istemiyorlar. Örneğin istanbul'u da ya akp ya (y)chp kazanıyor şimdi bu ikisi birbirine yakın parti mi oluyor?

--spoiler--

ben dahil kimse chp ile hdp yakın değildir demiyor önce mevzuyu bir anla. senin zaten ne olduğunu ben dahil sözlükte hiçkimse çözemedi ? nickin kemalist ama sabahtan akşama akp propagandası yapıyorsun.. benim sorduğum soru basit ; madem hdp ile muhalefet ( sadece chp değil iyi partiyi de katıyorlar işin içine ) işbirliği yapıyor o zaman doğudaki seçmeninde akp yerine muhalefete oy vermesi gerekmiyor mu ? neden vermiyorlar onu soruyorum. her ilde akp - hdp ittifak gibi oyların yüzde 80 ini alıyor.

--spoiler--

yerel seçimde hdp istanbul da aday çıkarsaydı Binali Yıldırım ilk seçimi %10 farkla kazanacaktı. Hdp yönetimi ak parti kazanacağına chp kazansın dedi ve aday çıkartmadı böylece Ekrem imamoğlu seçimi kazandı

--spoiler--

gelelim sana. madem hdp istanbulu chp kazansın dedi ilk seçimde 12 bin olan fark ikinci seçimde nasıl 800 bine çıktı ? bir akp linin kolunu kessen chp adayına oy vermez yani tekrarlanan seçimde 3-5 akp li hariç hiçbirisi imamoğluna oy vermedi. tekrarlanan seçim esenyurttan chp ye dönen oylarla kazanıldı. demek ki ilk seçimde kürtler ( sizin tabiriniz ile hdp ) akp ye oy vermişler. kendi kendinize bunu anlatıyorsunuz ama farkında değilsiniz. akıllıyız diye geziyorsunuz ama daha yazdığınız şeyden haberiniz yok işiniz gücünüz goy goy.. doğudan size oy çıkarsa müslüman kürtler oluyor size oy çıkmazsa hepsi vatan haini bölücü. zihniyetiniz kirli zihniyetiniz kapkaranlık.
güzel kardeşim esenler-bağcılar-üsküdar-fatih akp nin kaleleri değil mi istanbulda ? tekrarlanan istanbul seçiminde akp bu ilçelerden aynı miktarda oy almadı mı ? aldı. kadıköy-beşiktaş-şişli gibi ilçeler chp nin kalesi değil mi istanbulda ? tekrarlanan seçimde bu ilçeler aynı sayıda oy vermedi mi chp ye ? verdi. seçimde farkı neresi yarattı ; esenyurt. esenyurt hdp nin tek kalesi değil mi istanbulda ? öyle.

daha neyin mücadelesini veriyorsunuz oğlum. matematiği değiştiremezsiniz aklınız yetmez. matematik sabittir tekrarlanan istanbul seçiminde ilkinde esenyurt akp ye verdi ikincisinde chp ye bu kadar basit. mevzu chp mevzusu değil bende chp li değilim. mevzu aklımız ile dalga geçme çabalarınız anladın.. hdp yanar döner bir parti pkk ile doğrudan irtibatlı bir parti. eğer akp hdp ye "tekrar" bakanlık vaad ederse hdp gözünü kırpmadan cumhur ittifakını destekler. sizde bugün yazdıklarınızı yalamadan yutar sanki bunları hiç söylememişsiniz gibi içinize sindirir "koyduk mu mihehehe" diye gezersiniz.

hdp ile kim işbirliği yapıyorsa yerin dibine batsın. buradaki mevzu chp değil chp yi savunma çabası da değil. insanları aptal yerine koymaya çalışmayın mevzu bu. hepimiz neyin ne olduğunu görüyoruz sanki çok milliyetçiymişsiniz çok vatansevermişsiniz gibi gelip burada türklük kavramı üzerinden goy goy yapıyorsunuz. madem hdp ile işbirliğine bu kadar karşısınız bu vatanseverliğe sığmaz diyorsunuz "türk" kelimesine savaş açan oy verdiğiniz partiyede karşı olmanız gerekmiyor mu ? hdp bugün gitsin sizin reise desin ki "biz seçimde sizin yanınızda olmak istiyoruz" ertesi gün çıkar hdp yi övmeye başlar alttan alttan. siyaset pis bir iştir a kişisine pis kaka derken b kişisini övmeniz onu sanki peygamber soyundanmış gibi göstermeye çalışmanız saçma anlatmaya çalıştığımız bu.
--spoiler--

Açtım baktım esenyurt seçim sonuçlarına ilk seçimde chp 227 bin 202 bin, ikinci seçimde chp 250 bin akp 184 bin. ilk seçimde akp'ye oy vermiş aşağı yukarı 20 bin muhafazakar-sağcı türk ya da kürt seçimim tekrarına kızdığı için chp'ye dönmüş.

--spoiler--

eee ben ne yazıyorum sabah beri ??? işinize gelene muhafazakar sağcı kürt işiniz gelmeyene bölücü vatan haini diyorsunuz bu yanlış. doğru 1 dir tektir. işinize geldiğinde doğruyu 2 ye bölemezsiniz.

istanbulun nüfus yoğunluğu en fazla olan ilçeleri bağcılar esenler falan aç bak bakalım oralarda akp nin oyu hiç düşmüş mü. bu ilk seçimle ikinci seçim arasındaki 800 bin fark nereden gelmiş gökten mi inmiş.. demek ki ilk seçimde akp ye veren kürtler ve oy vermeyen kararsızlar yapılan adaletsizliğe kızıp tekrarlanan seçimde chp ye oy vermiş. ben farklı bir şey mi yazıyorum sabah beri. 4 senedir chp istanbulu hdp sayesinde kazandı diyorsunuz ya demek ki ilk seçimi siz hdp sayesinde kazanıyormuşsunuz ama olmamış. tekrar yazıyorum mesele chp ile hdp nin yakın olması değil o zaten cepte kör değiliz sağır değiliz görüyoruz duyuyoruz. mesele bizim aklımız ile dalga geçmeye çalışmanız yoksa ya iktidar kazanacak ya muhalefet bunun 3. bir seçeneği yok zaten.
yahu hdp genel başkanı kiiiimmm kaç kişiler ve siz bu adamları nasıl ciddiye alıyorsunuz anlamak mümkün değil.. ibb yi akp alsa farklı bir şey mi söyleyeceklerdi ? biz aday çıkartsak akp alamazdı diyip kendilerine pay çıkartacaklardı gene. adamlar istenmeyen ot gibiler her yerde bitiyorlar kalkmış onların söylemlerini sanki ayetmiş gibi kabul ediyorsunuz. tabi ki böyle söyleyecek ki kendisi içinde bir şeyler isteyebilsin.

bana bunlarla gelseniz kabul ; hdp kaftancıoğlu üzerinden ibb içerisinde elemanlarına yer buldu onları belediye kurumlarına aldırdı. bunu ben zaten görüyorum ibb kurumları ile iş yapıyorum. siz bunu demiyorsunuz siz direkt istanbul seçimlerini hdp kazandırdı ortada bir ittifak var diyorsunuz. bende diyorum ki ittifak arıyorsanız doğudaki oylara bakın asıl ittifak seçim sonuçlarında zaten kendisini belli ediyor. deseniz ki siyaset pis bir iştir hdp nin belli bir oy oranı var iki ittifakta hdp oylarını istiyor tamam diyecem ama sanki akp ile hdp arasında çok büyük kavga varmış gibi olayı sadece muhalefete yıkmaya çalışıyorsunuz. aklımız ile dalga geçmeyin tek istenen bu.. doğru birdir derken bunu söylüyorum madem hdp pis hdp kötü o zaman sizinkilere yanaşırkende aynı tepkileri verin yarın bir gün cumhur ittifakı ile beraber hareket ederlerse hepiniz bunu aklamaya çalışacaksınız biliyoruz..
Sadece rest çekiyor seçimler 2 tura kalmazsa tepelerine binerler bunların. Çok fazla bize muhtaçsınız kafasındalar.
--spoiler--
gelelim sana. madem hdp istanbulu chp kazansın dedi ilk seçimde 12 bin olan fark ikinci seçimde nasıl 800 bine çıktı ? bir akp linin kolunu kessen chp adayına oy vermez yani tekrarlanan seçimde 3-5 akp li hariç hiçbirisi imamoğluna oy vermedi. tekrarlanan seçim esenyurttan chp ye dönen oylarla kazanıldı. demek ki ilk seçimde kürtler ( sizin tabiriniz ile hdp ) akp ye oy vermişler. kendi kendinize bunu anlatıyorsunuz ama farkında değilsiniz. akıllıyız diye geziyorsunuz ama daha yazdığınız şeyden haberiniz yok işiniz gücünüz goy goy.. doğudan size oy çıkarsa müslüman kürtler oluyor size oy çıkmazsa hepsi vatan haini bölücü. zihniyetiniz kirli zihniyetiniz kapkaranlık.
--spoiler--

Bir akp linin kolunu kessen tâbi oy veremez, adamın kolu olmayınca nasıl oy versin haha.
Şaka bir yana her partinin kemikleşmiş oyları vardır. CHP'nin %21-22 olduğu kesin olarak bilinmektedir. Bunlara kafasına silah dayasan başka partiye, daha doğrusu sağa oy vermez. ideolojiye bakarlar, icraat, hizmet önemli değildir.
Ak Parti'nin ideolojisini sizin deyiminize radikal dincı, bana göre dinî degerlere önem veren muhafazakar sağ olarak düşünürsek aslında bunlar da %21-22 geçmez bence. Bunların da kafasina silah dayasan sola oy vermez. Bunun haricinde türk halkının çoğunluğu liberal sağa oy verir ama bunların bir kısmı değişkendir. Kizdirirsaniz rahatlıkla CHP'ye oy verebilirler. işte o 800 bin fark onların oyu.
Erdoğan'a rakip olabilecek liberal sağ lider ve parti olmadığı için, sağ oyların büyük çoğunluğu ak Parti'ye geliyor.
Millet ittifakının Kürtler için sosyalistler için Aleviler için AKP MHP'den bir farkı yoksa niye oy versinler.