bugün

cumbaba kelamı. bunu sindiremeyenlerin bin türlü argümanı var, ve olacaktır. ancak en mühimi şu:

"sırf senin istediğin gibi düşünmüyorum diye terörist ilan edilmem çok ahlaksızca."

bunu diyen eleman eline silah almadan sesini duyurmaya çalışan birçok kesimin, gazetecinin, meslek gruplarının, kimliklerin vs. "terörist" ilan edilmesine ses çıkarmadı ve çıkarmaz. neden? "onlar"ı kendisi de sevmediği için. oysa şimdi kendisinin de terörist ilan edilmesine içerleniyor. böcek gibi, pislik gibi gördüğü, insanlık dışı saydığı, bu nedenle dertlerini dinlemeye anlamaya tenezzül bile etmediği o insanlarla aynı markayla anılıyor olmak çok koydu tabi, yazık...

"devletim de devletim" demiyor muydunuz? işte devletinizin başı sizi terörist ilan etti, kabullenin bir zahmet. "o benim cumhurbaşkanım değil..." tamam işte, vaktinde terörist ilan edilenler de aynı şeyi söylediğinde küfürler saçıyordun, zulme alkış tutuyordun. şimdi derdin ne? sana birgün bunun olacağı, başkalarına yapılan adaletsizliğe alkış tutarsan sıranın sana da geleceği söylendi, değil mi? defalarca hem de.

şimdi ucu sana dokundu, öyle mi? peki bunun adı ikiyüzlülük değil mi? aynen öyle. aç istediğin sözlüğe bak, ikiyüzlülüğün tanımı bu.

evet, vaziyet neresinden bakarsan bak ahlaksızca ve karanlık: bunun sonu da iyi bir yere çıkmaz. sonuç evet de olsa hayır da olsa toplum sözleşmesi karaktersiz, tutarsız, dengesiz, ikiyüzlü, dar görüşlü, anlayışsız, amaçsız ve kirli bir ahlaksızlığın kurbanı oldu artık.

bir tek çıkış noktası var: ne istediğini, nasıl bir hayat ve gelecek istediğini samimi olarak alt alta yazacaksın. bunların gerçekleşmesi için neler yapabileceğini belirleyeceksin. eğer başka bir diyara gitme imkanın yoksa, olduğun yerde yaşamaya devam etmek zorundaysan, kimliğine, tipine, geçmişte veya bugün terörist ilan edilmişliğine vs bakmadan diğer kesimlerle bir araya gelip ortak konuları, taviz verebileceklerinizi, taviz veremeyeceklerinizi falan bir bir tespit edip yeni bir toplum sözleşmesi yaratacaksın. yazılı olduğu kadar yazılı olmayan insani prensipler üretilecek. sen onları dinleyeceksin, onlar da seni, insan gibi. sonra bu sözleşmeyi hayata geçirecek kişileri başa getireceksin. diğer bütün çözüm şekilleri geçici olmaya mahkumdur ve birilerinin para ve mevki saltanatına devam etmesinden başka bir işe yaramaz.

zaten terörist ilan edildin, birşey kaybetmezsin yani...
Ülkenin demokraside geldiği üzücü noktayı gün yüzüne çıkartmaktadır.
görsel
"Hayır"ı dağlara yazdık yarim...
görsel
bir ülkenin %60'ının terörist olmasıdır. o zaman asıl terörist halkın karşısında olanlardır.
Pkklılarla Osloda görüşenler, Haburda teröristlerin ayağına çadır mahkeme kuranlar, teröristlere ayıp olmasın diye Atatürkün resmini kaldırtanlar, vatan toprağını teröristlere peşkeş çekenler, Bop eşbaşkanları, yobaz terör örgütlerini hizmet adı altında kendi elleriyle devletin her yerine sokanların ağızlarına yakışan sözler tam da bunlar.
adam daha yetkileri ele geçirmeden ülkenin yarısını aşağılık pislik terörist ilan etti.

yetkileri ele geçirdiğinde sikmese bari.
Onun demesiyle terörist olmayacağız çok şükür.
Hayır'ı basıp geçin .