bugün

istanbul eminönü ilçesi sirkeci semtinde, köre sorsan gösterir cinsten bir yer. bir nev i doğubank. buranın özelliği her türlü fotograf maknası ve aksesuarının bulunabilmesidir. google da ararken, bizim sözlükte başlığının açılmadığını fark ettim. biz de fotocu yok sanırım. ben kısmetse alıyom sözlük. nikon d80...
sirkecide yer alan ve garanti sürelerinin 1 (bir) gün ya da daha az bir süreden ibaret olduğu her çeşit fotoğraf makinesini satan ünlü bir pasaj.
aynı zamanda makina ve ekipmanlarının tamiratının yapıldığı , acemi olduğunuzu kesinlikle çaktırmamanız gereken pasaj.
gittiğinizde işini çok iyi bilen fotoğrafçılardan yardım alabileceğiniz tümüyle fotoğraf makinası cenneti.
yüksek maliyetlerden dolayı ikinci el fotoğraf makinesi arayanlar için tam bir cennet. yalnız acemi birinin kesinlikle tek başına gitmemesi gerekir, adamı yolunmuş tavuğa çevirirler içerde. mutlaka fotoğraf makinesinden anlayan birileriyle gidilmeli veya pasajdan tanıdık dükkan bulunmalı.
macro foto murat. aynı zamanda fotograf makinası tamircisi olması, makinanızı güvenle almanıza neden olur. daha ucuzu yok mu? araştırılırsa bulunur ama, aması var. her türlü yardımı yapar. msn adresini verir. bir sorununuz olduğunda yardım eder. yeni bir şey çıkacak ve sizin haberiniz yoksa aman bekle deyip uyarır vb.
Bugün bir twitdaşın önerisiyle gittiğim pasaj, fotoğrafçılığın kalbinin attığı yer diyebiliriz. Her türlü malzeme bulunmakta. Tripod almak için gitmiştim, 5-6 dükkan gezdim en son mikro fotoğrafçılıkta 20li yaşlarda bir arkadaş çok yardımcı oldu. Tripod hakkında hatta fotoğraf çekme teknikleri hakkında bayağı bir aydınlattı beni. Unutmadan, 2. kattaki odak fotoğrafçılıktaki bey amca da yardımcı oldu sağolsun.
fotoğraf makinasına dair herşeyi bulabileceğiniz bir diyar.
bütün katları teker teker gezmeden sakın bir şey almayın. zira girişte 500 lira olan lens 3. katta 350 liraya satın alınabiliniyor.. birde bilmediğinizi belli etmeyin.. onun dışında buraya gitmeden de fotoğraf işine de girmeyin..
bildiğin yamyam pasajı olmuştur.. Objektif, body satın alma hususunda her geçen gün cazibesini dahada yitirmeye başladılar artık.. fiyat açısından önceden doğubanktaki çakal satıcılar ile aralarında ciddi bir fark olmadığı yani uygun fiyata garantili ürün sattıkları için(dükkan garantiside olsa sözünde dururlar) gönül rahatlığı ile hayyam pasajındaki dürüst satıcıları seçerdik ama devir değişince ve hayyamdaki fiyatların piyasa fiyatlarına yaklaştığını gerçeği ile yüz yüze kalınca işler değişmeye başladı.. hatırlarım o zamanlar(3-4 sene önce) piyasada 1500 tl olan makinemin japon malı spotunu çantasıyla hafıza kartıyla beraber 1200 tl civarına almıştım.. helal olsun makine aradan bu kadar sene geçmesine rağmen taş gibi en ufak bir arıza da çıkarmadı... fakat şöyle bir durum var ki son zamanlarda ne zaman fiyat sorsam söyledikleri rakamlar teknoloji marketlerde veya online alışveriş sitelerindeki rakamların üç aşağı beş yukarı hemen hemen aynısı oluyor hatta acaiptir daha fazlasını abartı düzeyde söyleyenler bile var.. Bir enteresan durum daha bazı satıcıların söylediği fiyatlar arasında 200 tl lik farklılık bile oluyor bu ne böyle ? Adamlar artık senelerce yattıkları markalarının kaymağını yiyorlar resmen.. Bak internette araştır biz kaliteliyiz biz dürüstüz hesabı.. madem böyle bir durum söz konusu neden teknoloji marketlerde garantili, faturalı almak varken hatta yarın öbürgün heves alındığında ve satılmak istendiğinde teknoloji marketten alınmasının avantajını kullanacakken spota garantiliden bile daha fazla bayılalım ? Hoş demek bayılan var ki adamlar indirime bile yanaşmıyorlar bu da farklı hesap.. neznimde tek avantajı ikinci el objektif alınacaksa ortaya çıkıyor.. ne idüğü belirsiz birinden, sahibinden.com'dan falan almak yerine belli bir miktar daha fazla ödeyerek objektifinizi 6 aylık dükkan garantisi ile alıyorsunuz içiniz daha rahat oluyor.. en son 380 tt ye 55-250 ikinci el almıştım sağolsunlar o da iyi çıktı ama bu gidişle sıfır bir ürün alma hususunda hiçbir albenisi kalmayacak..
Evet belki eski yeni bütün fotoğraf makinelerini burada bulabilirsiniz ama dikkat ! istanbul'da ne kadar üçkağıtçı, şerefsiz esnaf varsa buradadır o yüzden çok dikkatli olunması gerekiyor, mutlaka yanınızda makineden anlayan bir tanıdığınızla gidin en ufak detayına kadar makineye bakmadan sakın satın almayın. Bu satıcılar insan kanıyla besleniyo amman dikkat.
Tam bir ölücü yuvası. Özellikle istanbulda yasiyorsaniz Buraya gidip makine falan alayim demeyin zira içerideki esnafin büyük bölüm aç gözlü önce internetten araştırın sonra açın sahibindeni bin kat daha karlı. Yalnız ikinci katta sony ekipmanı satan bir dükkan var kaç alışverişim oldu hep uygun aldım bir kez de yamugunu görmedim.
Bilmeden geldiginizi anlarlar ve paranız var ise öpülmeden çıkmanız mucize .