kendini yaraladığı matadorun yorulması nedeni ile oturduğu sırada yanına gidip de zarar vermeden sadece kendi dilinden ona bağıran bir yaralı boğadan öğrendiğimiz gerçek.

görsel
görsel
pazarda bulup cebime koyup eve getirdiğim yapyavru kediciğimi komşunun köpeğinin emzirip yalayıp temizlemesiyle karşı karşıya kaldığım acınası gerçek. bizler yavrumuzu çöpe atacak kadar hayvanlaşırken(!), köpek kedi büyütüyor.
Kişiden kişiye, insandan insana, hayvandan hayvana değişecek olay. Genel olarak değerlendirdiğimizde ise hayır, hayvanlar insanlar kadar merhametli değildir.

Efendime söyleyeyim bir pitbull'un önüne gelene saldırması, bebekleri öldürmesi, yılanın gelene geçene sokması, aslan'ın boş bulduğu anda parçalaması, ayı'nın sizi gördüğü an saldırması, veya bir hayvanın başka hayvanı vahşice öldürmesi vesaire.

Elbet doğada görülen olaylar insanlarda da görülür ama hayvanlara oranla çok çok az.

Tabii ki burda merhamet kavramını hayvanların hepsinin algılamasını bekleyemeyiz. Ve merhamet nedir? Benim için bir arının 6 aylık bebeği sokması bile merhametsiz bir davranıştır.

(bkz: uykuluyken girilen entrylerin saçma olması)
hayvanına göre değişir. geçen fok balığı belgeseli izledim, hayvan hiçbir neden yokken sinsice kuşa yaklaştı, suda fırlayıp yakaladı kuşu kuyruğundan salladı bi kenara. kuş öldü. fok balığı açtır yiyecektir dedim bıraktı gitti kuşu. ama geçen de haberlerde gördüm, kedi ördeklere annelik yapıyordu. duruma göre, hayvana göre değişir.
Hayvanına göre değişkenlik gösteren bir durumdur. Bunun yanı sıra matadorları da hiç seven bir insan değilim, işleri güçleri hayvanı kızdırmak, götoş resmen intihara davetiye çıkarıyor.
görsel
görsel
2 kedim var birisi ne zaman miyavlasa diğeri hemen yanına koşar .. Geçenlerde küçük ve tombik kedim gece kafamın üstüne düşmüştü ve bende bağırmıstım diğer kedimde yanımda yatıyordu bana atarlanarak çekip gitti.. Hem merhametliler hem tripliler aynı zamanda ev sahibim çok bağırarak konuşan birisi olduğundan büyük kedim tartışıyoruz sanıp ev sahibini tırmalamışlığı var konu nerden nereye geldi . Özetle hayvalardan öğreneceğimiz çok şey var diyip bu mevzuyu kapatıyorum .
görsel
görsel
görsel
yanlış bir önermedir. bazı hayvanlar kendilerinin olmayan yavruları yok eder.örneğin erkek aslanlar ,başka yavru aslanları boğarlar.
ben evladını yiyen kedi gördüm. (kimseyi telaşlandırmak istemem ama bunu gördüm ben)

yani öyle anlatıldığı gibi değil durum. kendimizi hayvan yerine koyup hayvanları kutsamak bir şeyi çözmez.

sadece hayvanlarda bir irade aramadığımız için onların yaptıklarında suçlayıcı bir etki göremiyoruz.

yoksa çocuğu bir aslanın önüne at bak ne yapıyor ona.

bunlar tehlikeli şeyler ve hayvanlar öyle masum da değildir. sivrisinek bile kan emiyor, ufacık şey lan bu ama kanını emip acı veriyor sana.

bu mu merhametli?

alakası yok.
görsel
Hırs olmadığı içindir o. insanlar hırsları uğruna anne, baba, kardeşlerini öldürüyor ne merhametinden bahsediyorsun.
görsel
Doğru gerçektir. En azından kendi nesline bizden daha saygılılar. Kendi neslini öldürmüyorlar. Biz doğadaki bütün canlılara öldürebiliyoruz sanki dünya bize aitmiş gibi. Savaşlar çıkartıyoruz, insanları öldürüyoruz. Hâlbuki her şey geçici elbet her şey bir gün son bulacak.
http://mgoktekin.blogcu.c...-ve-bati-dunyasi/11560348
Su götürmez gerçektir. Hayvanları insanlardan daha çok sevişim bu yüzdendir.