bugün

ön tanım: hazreti süleyman eylemidir.

arka çemkirme: ulan, yaşlı kadınların bir çoğu süs köpekleriyle insanmışçasına konuşurlar. insanın kendini tutamayıp bağırası gelir:

"lan kokonaaa. sen hazreti süleyman mısın?"
Eve muhabbet kuşu alan her dilbilimci kuş severin hayvana önce ingilizce kelimeler ardından da türkçe kelimeler öğretmeyi başararak rekor kırdığı eylemdir .
fabl denemesi yapan insandır.
Bazen nedensizce yaptığım. Mesela kader ortağım kedim. 3 yıldır beraberiz, beraber yatıp kalkıyoruz, suratında daima bir somurtkanlık var, sürekli şikayetlerimi ediyorum kendisine, "ne diyor bu mınakoduğumun peşmergesi" dercesine kuyruğunu sallaya sallaya mamasını yemeye gidiyor. Hayvanlarla konuşun, insanlarla konuşmak bir şeyi çözemeyecek. Kedi şart, bu dünyanın katıksız antidepresanı kediler, bir kedi edinin. Kedi.
en büyük terapi.
kedimle konuşurum ben, "o cevap vermiyo amaaa" denmesin. ben onun kulak hareketlerinden, gözlerinin büyüklüğünden, bıyık titretmelerinden, oturuşundan anlıyorum ne demek istediğini. zaten sürekli farklı sesler çıkararak cevap veriyor o da bana.
ona insan gibi davranıyormuşum, öyle konuşuyormuşum. insandan daha insan çünkü o, dostum lan. Can yoldaşım, bi nefes. içinde canı var, en azından ihanet etmez, götlük bilmez, safça sever sevilir dinler.
insan pis, insan kötü. en aşağılık varlık.
Doğaldır.

Sonuçta insan da, bir hayvandır.
Önemsemek, sevgisini paylaşmaktır. Hayvanlar kendilerine sunulan duyguyu anlarlar.
Yalnızlıkta gelinen nokta . Ama yine de çok tatlı .
insanlarla konuşmaktan daha kolaydır. dinlerler ve acınızı anlar gibi sokulurlar. bizim kont'un dili olsa da konuşsa. ya da, konuşmasa... böyle iyi.
insanlardan daha iyi dinledikleri için arada bir ben de yapıyorum. Alıyorum sokak kedisini kucağıma anlatıyorum da anlatıyorum, zaten pek konuşkan bir tipim. Miyavlayıp arada bir karşılık veriyor kediciklerim. Deli miyim neyim.*
Dejaşarj etkisi yaratır. Özellikle köpekle konuşuluyorsa anlamış gibi anlamlı anlamlı yüzüne bakar ki insan sözünü bir dinleyenin olduğunu hisseder..
benim fazlasıyla yaptığım eylem. hele ki mutsuzken öyle bi hisseder yanınıza kıvrılır, suratınıza bakarlar ki...
olağanüstü bir gücüm olsa bunu seçerdim.
devamlı bana havlayan bir köpek vardı .

bir gün moralim çok bozuktu ve o köpeğin olduğu sokaktan geçmem gerekiyordu .

geçerken havlayacak diye bekledim ama havlamadı anladı tabi moralim bozuktu .

neyse sokağı geçtim bir binanın kapısına oturdum bi sigara yaktım ki bi baktım bana baka baka geliyor .

geldi yanıma oturdu inanırmısınız bir çok arkadaşım dediğim insan bunu yapmaz dı .

hakkaten kalp akıl gibi değil dir .

kalp bam başkadır .

kalbi inkar edenleri sen hesap et ne halde olduklarını .
çoğu duyguyu hissedebiliyorlar zekaları fazla yüksek olmasada orası kesin.

lisede bizim okul dönüşü bi pet shop vardı önündede emenikeye benzeyen bi süs köpeği vardı. geleni geçeni seyrederdi kimseye havlamazdı kahpe bi çocuk vardı sınıfta o geçerken çıldırırdı.
süleymanın yaptığı eylem.
Konuşuluyor.

Hayvanlarla çok iletişim kurarım. 9 küsur sene kuş besledim.

50 gün civciv besledim. Kedi besledim çatıda .

Sokak hayvanlarına yazın su, kışın yiyecek koyarım .

Ben konuşurum onlarla. Anlıyorlar sanki beni.
Dertleşmek için birebirdir.
Ruhunu sakinleştiriyo insanın böyle anlarcasına bakışları ve göz göze gelince tepki vermeleri miyavlamaları mutlu ediyo insan unutur iyiliği kediler unutmaz.
Çoğu saygısız, patavatsız insanla konuşmaktan daha huzur verici olaydır. En azından sözünüzü kesmezler.
Konuşurum sonra ağlarım gelir gözyaşlarımı yalar. insanlardan daha iyi dinleyici olabiliyorlar.
Mart ayının zorluklarından bahsetmişti sonra bir daha görmedim. Yalnızlık başına vurmuş olabilir.

görsel
Bi yere gidiyorum diyelim Hemen kedi geliyor git diyorum bende sana göre yiyecek yok. Gitmiyor elimdekini atıyorum yiyemiyor tabi, demedim mi sana diyorum. Çok salaklar ha konuşunca dinliyorlar. Sineğe git bak geberdürün diyorum gitmiyor gebertiyorum ama önce uyarıyorum.
Yolda gördüğüm hemen hemen her kediye “naber, mari yi tanıyo musun?”* Diye sorarım. Muhtemelen hepsi manyak olduğumu düşünüyor. Olsun yine de hepsinin popisini yerim
Kedimle konuşurum arada anlıyor bazı şeyleri çünkü kedi gibi konuşuyorum sonunda kavga çıkıyor aramızda.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar