bugün

ve senin çaresizce seyretmen.

(bkz: çaresizlik)
Hayat bu bizi nerelere sürükleyecek bilemiyoruz.
Belkide çok büyük konuşmussunuzdur. Malum Hayat işte.
Topu hayata atmak doğru değil. Hayat senin şartlarına göre değişkenlik gösterir. O da öznelleşir zaten o vakit.
Diyelim ki hayat seni bugün katil yaptı. Yarın da maktul olma olasılığın az mı?
Burada mevzu sensin. Senin çizgilerin. Hayata atmayalım boku hiç.
"Hayat seni öyle bir noktaya getirir ki, kendini sevdiklerinle savaşırken ve nefret ettiklerinle sevişirken bulursun.

üzülürsün, pişman olursun; sonra biraz zaman geçer ve tersinin bu dünyada işlemediğini anlarsın."
*
Evdeki hesap çarşıya uymaz.
Nedense başlık bu atasözünü getirdi aklıma.
Biz türkler çok azımız anı yaşar. genellikle çoğumuz geleceği düşleyerek hayatın bize neler getirebileceğini düşünürüz.
Her zaman yaptığımız hesaplar ilerdeki sana uymaz.
işte sorun burda başlar hangi yoldan gideceğim? (!)
Bu yollarda doğru veya yanlışı aramak değildir amaç.
Bir yola girildiğinde artık bambaşka bir insan olmuşsundur.
Aslında her geçen yıl, ay, hafta, gün bir yol ayrımıdır.
Yani 1 gün sonrası için bile belki hiç istemeyeceğimiz biri olabiliriz. Bırak 1 günü, 1 saniye sonra ne olacağını bilmeden.
Sen adam değilsin demek ki.
Yaşadığım ülkeden kaynaklanıyor.
Direnmezseniz sonucuna başlıkta olduğu gibi katlanirsiniz adeta tecavüz kaçınılmaz ise zevk almaya bakma durumu bu.
orospu olmak mesela kimsenin orospu olmayı isteyeceğini sanmıyorum.
yaşanılan ülkeden kaynaklı ve bizi yönetenlerin suçu.
kaçınılmaz olandır. zaman, entropi ve irade altına alınamayan deterministik etkilerle bozulur yozlaşır yıpranır ve nihayetinde atomlarınız bağlarını koparıp dağılarak ölürsünüz. bunda gocunacak bir şey yoktur, esas sahtelik bunca saçmalık içinde kurtuluş ve iyilik masalları anlatandadır. esas şarlatan, esas olmadığı gibi birisi olarak görünenler onlardır.
Herkez kendi nasibine düşeni yaşar. Ve hak ettiği gibi sürdürür. Yani nasip bunlar nasip..
Asla yapmam dediğin şeyler bir bakmışsın alışkanlığın olmuş.
Ben sorunu kendimde arıyorum. Hayat benim hayatım. Kimseye kızmaya hakkım yok. Daha iyi bir konumda olabilmek için daha cesur, daha sabırlı ve daha disiplinli biri olabilirdim. Yapamadım. Pişmanım. seçimlerimin ya da tercihsizliklerimin cezasını çekiyorum. Şu boktan sistemin bir parçası olarak.

Geriye kalan ömür için fazla bir beklentim yok. Bir köpek gibi yaşar bir aslan gibi kuytu köşede sessizce ölürüz.
ben hayatımda olan insanlardan birisi eksildiğinde hayatın anlamını kaybediyorum.hiçbirşey umurumda bile olmuyor.homeless yaşamak istiyorum.yanımda olan tırıvırı insanları görmek bile istemiyorum.şu an mesela öyleyim.bayan arkadaşım başka bir şehre gidiyor ve ona o kadar alışmıştım ki her dakika kahrediyorum..o da öyle. ama yapacak bişey yok.aslında yapacak şey her zaman vardır ama zamanı gelince tekrar geleceğini düşünüyorum...o zamana kadar ne yaparım bilemem.zaten bunalım yazda geldi.şimdi herkez instadan tatil fotoları atıp duracak.inanır mısınız tatile bile gitmek istemiyorum.sadece bir umut bir umut istiyorum onun geleeğini bilmek için...ama o umut şu an bende yok.zamana bırakacam ve maalesef unutmayı bekleyeceğim.bir sabah uyandığımda onu hatırlamaz isem kurtulmuş sayılacağım inşaallah...bu arada hayatın zevkleri normal gelecek bana yine...
Bundan daha büyük bir dram olamaz. Acı. Sinir bozucu.
(bkz: yarattığınız sistemler kullandığınız yöntemler)
(bkz: benden sizden biri yaratmayı Nasıl başardınız)
(bkz: Yavuz Çetin)
Bunu denedi denemedi değil ama ben hala kazanıyorum.
insanın hep nefret ettiği ve yadırgadığı kişilere dönüşmesidir.
Olmak istemediğin biri olursun evet. Ama eskiden olmak istemediğin biri olursun, şu an istemesen o insan olmazsın.
insan tecrübeleriyle olgunlaşır. Hatasız kul olmaz. Herkesin hatası kusuru yanlışı eksiği noksanı kendi içinde günahı da sevabı da vardır muhakkak. insan bir bütündür sonuçta. Fakat yiğit düştüğü yerden kalkar. Mücadeleyi terk etmek işin kolayına kaçmaktır. imkanlar kısıtlı bile olsa onları kullan. Hiç bilemezsin o beğenmediğin imkanlara sahip olmak isteyen kimbilir kaç kul var. Haline şükret. Beterin beteri var. Maddi ve manevi olarak terakki (ilerleme) etmeye gayret et. Kendin için ve düşmanın dahi olsa herkes için herşeyin en iyisini en güzelini iste ve yap. Kendine yapılmasını istemediğin arzu etmediğin layık görmediğin muameleyi, başlalarına yapma. Kötülük gördün diye insanlara iyilik yapmaktan vazgeçme. insafı ve merhameti elden bırakma.

Herkes hak ettiğini yaşar ve herkes gönlünün ekmeğini yer. Kimisi çok çetin sınanır. Sıradışı olaylarla karşılaşır, hiç ummadıklarını da yaşar. Fakat neticede bunlar o kişinin tekamülüne (gelişimine) fayda sağlar. Hayatı öğrenir. Feleğin çemberinden geçer. iyi ve kolay şartlarda ve geniş zaman ve zeminde herkes iyidir. Zor olan, dar zamanda yoklukta ve tüm imkansızlıkların içinde iyilikten ve hakkaniyetten ayrılmamaktır. işte burda gerçek meydana çıkar. Altının ateşle sınanması gibi.

Hiç olmak istemediğin biri olsan bile değiştir kendini. Olmak istediğin gibi ol. Olmak istersen gerçekten, olursun.
hayata karşı mücadeleyi bırakmasan da mı demek istediğim durum. olmak istenen ne peki mesela. olmak istenen biri de olsan , insan hep daha fazlasını ister. hiçbir zaman ben oldum tamam demez bence.
iyi insanlar enayi yerine konup horlanır dolayısıyla onlar da zamanla şerefsiz birine dönüşür istemese de. zira en azından bizim ülkemizde saf temiz kişiler şamar oğlanı muamelesi görür toplum tarafından.