bugün

hayatı anlamsızlaştıran insanın kendisidir aslında. kendisi istese hayatını çok değerli hale getirebilir. yeter ki istesin. istemeden hiçbir şey olmaz.

hayatından hiç memnun olmayan bir adam hayatının anlamını bulmak için yollara düşmüş.

az gitmiş çok gitmiş. bir kasabanın yanından geçerken kasaba halkının yanına gidip " eyy insanlar ben hayatın anlamını aıyorum, söyleyin aranızda hayatın anlamını bilen var mı? demiş.

kasabalılar karşıdaki dağın yamacında yaşayan bir bilge dedenin olduğunu ve bu bilgenin hayatın anlamını bilebileceğini söylemişler.

adam doğruca bilge dedenin yolunu tutmuş, uzun süren yolculuktan sonra bilgenin evine gelmiş.

"hayatın anlamını arıyorum ve senin hayatın anlamını bildiğin söylediler." demiş bilge dedeye.

bilge dede adamın eline içi sıvı yağla dolu bir yemek kaşığı vermiş ve şöyle demiş: " şimdi bunu elinde tut ve dışarı çıkıp bahçeyi dolaş. ama sakın kaşıktan bir damla bile yağ dökülmesin."

adam kabul etmiş, bahçeye çıkmış. elindeki kaşıktan gözünü ayırmıyormuş, yavaş yavaş adımlar atarak dikkatli bir şekilde eve geri dönmüş ve bilge dede ye şöyle demiş: "işte bahçeye dolaştım hem de hiç yağ dökmeden."

yaşlı bilge kaşıktan bir damla bile dökülmediğini görüp adama şöyle demiş: "evet kaşıktaki yağı dökmemişsin,bu arada bahçe nasıldı?"

adam şaşırmış bir vaziyette " ben yağ dökülmesin diye kaşıktan gözümü ayırmadım ki" demiş.

yaşlı bilge, "şimdi tekrar bahçeye çık, ama kaşık yine elinde olsun, bu sfer bahçeyi incelemeyi unutma." demiş.

adam yine kabul etmiş, bahçeye çıkmış bir de ne görsün, bahçe adeta cennetten bir köşeymiş. bahçenin güzelliğini seyretmeye doyamamış. sonra tekrar eve dönmüş. bilge dedeye şöyle demiş: "bahçeyi dolaştım, sanki bir cennet." bilge dede, "evet çok güzeldir ama kaşıkta bir damla bile yağ göremiyorum." demiş.

adam kaşığa bakmış ki yağın hepsi dökülmüş, bahçenin güzelliğini izlerken yağların döküldüğünü farketmemiş.

tam bu sırada yaşlı bilge söze girmiş,

"Hayat senin bakışınla anlam kazanır ya sadece bir noktayı görürsün, hayatın akıp gider sen farkına varamazsın.Ya da görebileceğin tüm güzelliklerin tam ortasında hayatı yaşarsın akıp giden zamanın anlam kazanır .

Hayatının anlamı senin bakışlarında gizli."

bu hikayeyi ben çocukken babam anlatmıştı, hey gidi babam, nerdesin şimdi. hayatın anlamını söyledin ama sensiz ne hayatın tadı çıkıyor ne de hayat benim için devam ediyor.

nereye koyduysa ordadir.
--spoiler--
Hikayenin kahramanı olan adam öncelikle bir şeye inandırıldığı için * yaşadığı hayattan bi bok anlamamıştır.Çoğumuz öyleyiz.Gerorge Carlin'in de dediği gibi çocukluğumuzdan itibaren saçmalıklara inandırılırız.Ve bu saçmalıklarının hayatın anlamı olduğuna.Sonra birden her şey çok anlamsız gelir.Verilen sözlerin tutulmadığını buna rağmen güneşin zırt bırt tutulduğunu falan görürüz.Sonra şunu anlarız:Hayatın bir anlamı varsa o da benim.
(img:#141186)
(bkz: açmıyor başka birisiyle konuşuyor galiba)
başlığın 11 ve 12. harflerini bulmuş adamdır.