bugün

türkiyede yaşayan birisiyse gayet normal bir durumdur. oturduğu şehrin dışında 1 haftalığına da olsa tatile gidiyorsa ne mutlu ona.
havalimanlarında dış hatlara girememiş insandır.
bir ilin sınırları içinde yaşamasına rağmen şehir merkezini hayatında hiç görmemiş insanların olduğu bir dünyada hiç şaşılmaması gereken insan.

amerika'da yaşayıp bu dertten muzdarip olan insanlar da bu kategoridedir.
istanbul' da, izmir' de yaşayıp, hiç deniz görmemiş insanların bulunduğu ülkemde, gayet normal bir durumdur.
pariste çalişip, eyfer kulesini görmemiş türk insanimizin türkiye ayağıdaki durumunun göstergesidir..
diğer bir değişle türkiyenin %80'idir.. **
bazıları kadar şanslı olamayan insandır.
gerek duymayan insandır. yurt dışına çıkmak bir meret değildir. gezmek için deniyorsa da bu ülkeyi hakkari'den edirne'ye, muğla'dan artvin'e kadar karış karış gezip öyle yabancı bir ülkeye gidilmelidir. ben ne insanlar tanıyorum... izmir'de, balıkesir'de oturupta çanakkale şehitler anıtını dahi ziyaret etmeden yurt dışına tatile giden.
yurt dışına çıkmaya gerek görmeyen insandır.
öğrenciyken interrail yapmamış insandır.
biz gittik de noldu geri döndük evimize denilerek teselli edilmesi gereken insandır.
Yurt dışına çıkıp , yurdunun değerini daha anlamamış olan insan grubuna katılmamış insandır. Bazıları için söylüyorum ; niye insan kendi vatanını bu kadar kötüler, niye bu kadar yabancıya,yabancı ülkelere karşı sempati duyarlar. Tamam her yerin kendine has iyi özellikleri vardır ama doğup,büyüdüğün,içinde şekillendiğin vatanını hiçbir yer tutamaz. Ülkemizde bu kadar güzel yerler, bu kadar çok tarihi, kültürel miraslar varken yurt dışına çıkmak çok gerekli değildir amaç ben yurtdışına gittim şöyle tarihi yerleri gördüm demek ise. ilk önce kendi tarihimizi ve bu tarihi yerlerden öğrenmeye başlasak daha iyi değil mi sizce de ? Bu başlıktaki insan çok şey kaybetmemiş kanımca (bilim, araştırma için gidiyorsa başkadır. ) Ülkemizdeki önemli tarihi yerlere gitmeyen insanlara neden oralara gitmediğini sorunca uzak biraz cevabı alıyoruz bazen. sanki yurtdışı çok yakın da biz farketmemişiz.
ebesinin damını çay tabağında görmemiş insandır çok affedersiniz.
(bkz: ayıp sana)
yurt dısından kasıt moğalistan'sa iyi yapmıs olan insandir.

he yurt dısından kasıt eger fransa ise fransa'nın götünü terleten vize islemlerı yüzünden de olabilir.
parası olmayan,imkanları değerlendiremeyen,aile baskısı gören ama her insan bence yurt dışına çıkmak ister,dışarıda başka hayatlar ve yaşam şekilleri var kim görmek istemez ki.
Türk hava yollarına en çok sitem edendir.
kaybolma korkusu yüzünden mahalle bile değiştiremeyen insanlar da var.
biz erkekler kendimizi olmasak da ufaklığı en az bir kere yurt dışına (rusya, moldova, gürcistan, romanya vb. gibi...) çıkarmışlığımız vardır.
(bkz: atatürk)
(bkz: kwrck)
istanbul avrupa yakasına gittiğinde ' avrupaya da ayak bastık artık.' diyen insan.
Öncelikle kişinin zaten ilk önce kendi ülkesini tanıması gerekir.
Türkiye gibi her tarafı ayrı güzel bir vatanda millet kendi ülkesini bilmedikçe uzaya gitse boş.
Avrupalılar veyahutta diğerleri neden türkiye'ye geliyor sanıyorsunuz. Altın mı var.
Doğru altın var her tarafı bir altın bir mücevher deposu.
Ama gelin görün ki millet kendi ülkesini tanımadan dışarıyı tanımak istiyor.
ülkemiz böyle zavallılarla doludur. doğrusu acıyorum böyle insanlara dediğim olaydır.
anneleri izin vermiyordur.
hiç de zavallı değiller.
hayatımda hiç istanbul dışına çıkmadım.

edit: yok be. olur mu öyle şey ? her yaz köye gidiyorum. ama bu yaz gitmedim.
bir avrupa görmüş zavallı söylemdir. nihat doğanı karşısına almıştır bu söylemi ile...

"NIHAT DOGAN: Benim Ülkemin Koyunu Bile Avrupali'nin koyunundan farkli bakar...

edit: başlık değişti...