bugün

Çek Cumhuriyeti'nde Bruno ile Prag arasında ufacık bir kasabadır. Alman bir arkadaşla Kutna Horadan dönerken, yanlış trene binmemiz ya da trenin yanlış yola sapması sebebiyle gecenin bir yarısı kendimizi buluvermiştik bu küçücük yerde. Sonra bir otelde kaldık haliyle, ilk tren sabahtı ve mevsim kış. işte bu minnacık Orta Avrupa kasabasında o saatte açık tek lokanta olan bir Türk kebapçısına gitmiştik. Velhasıl kelam, kebapçı ya Türkçeyi unutmuştu ya da pek bilmiyordu. Neyse ben elemanla biraz Türkçe konuşmayı denedim, pek olmadı. Sonra bana Türk müsün diye sordu. Evet deyince, oh, but this is not halal, this is pork (helal değil ama bu domuz eti) dedi. Böylece ilk defa domuz etinden de kebap yapıldığını görmüş oldum, görmekle kalmadım yedim de tabi. Napalım hocam gecenin o saatinde nöbetçi kasap bulup dana mı kestirelim. Sonraki gün gündüz gözüyle şöyle bir baktık kasabaya bir şey göremedik, hemen atladık trene. Ama her ne kadar bir şey görememiş olsak da o miniminnacık kasabada bile bir hareket, bir canlılık vardı. Yani normal birkaç restaurant, cafe, pub, eğlence mekanı, insanların sosyalleşebileceği mekanlar vs. O da ilgimi çekmedi değil.

Çıkarılacak ders: Kutna Hora'ya gidin, eğer tren yolu şaşırıp da Havlickuv Brod'a götürürse de sizi üzülmeyin, pek de fena değil.

edit: imla
Çek Cumhuriyeti'nin Vysočina bölgesinde yer alan bir kasabadır. Aynı zamanda Havlíčkův Brod ilçesinde başkentidir. Bu kasaba Sázava nehri üzerinde yer almaktadır.

https://tr.wikipedia.org/...%C3%AD%C4%8Dk%C5%AFv_Brod