bugün

Evim gibi, evimden ote bir sey gibi benimsedigim koku. Ve hatta house olan degil, home olan ev gibi.

En icten dilegimi bir hastane odasinda dilemistim. Tek basimayken. Tanri ile basbasayken. SOylersem gerceklesmezdi, ben de kimseye soyemedim. Ama yasamaktan bile cok istedigim bir sey vardi. Gercek aski bulmak.

Benden tam on yas kucuk bir kiz cocugu ile tanistim ayni hastanede. O losemiydi, kat kat sansliydim ondan. Benim sansim onun olsun isterdim.

Renkli kagitlardan bin tane kus yaparsan dilegin gercek olur dedi bir gun bana. Yapalim oyleyse dedim, annemden istedim. Bir suru renkli kagit alip getirdi bize. Ben bilmiyordum yapmayi ama damar yolu her daim acik sag eliyle elimden tutup ogretti bana nasil kus yapildigini.

Bin tane kus yapamadik. Dileklerimizin ortasinda yasama veda etti ve bir kus olup gitti kucuk kiz. Butun o kuslar, tam 492 renkli kus odamdaki en buyuk kutuda durur hala.

Bugun odami toplarken aklima geldi. Actim kutuyu. Once yuva kokusu, sonra kucuk kizin bir tutam kalmis saclarinin kokusu esti odamda. Bir huzun, ki boyle huzun gorulmemistir, sicak bir ulkede usutur insanlari.

O kiz, gozde'ydi ismi, bir kus simdi. Gozlerinden opsun ruzgar.
bana kötü hastane anılarımı canlandırtan lanet koku hala hastaneye gitmeye korkarım.
fakirlerin çok iyi bildiği koku. ben bilmem mesela.

zira özel hastanelerde o koku yoktur.
dönüp dolaşım geldiğim, ev kokum. ah bomboş koridorların duvarlarında gizli hüzünler, unutulmuş bir tarağın kenarından güneş ışığı yansıtan sarı saç tellerim... hayatımdaki küllü sarının kendini en çok belli ettiği yer, saçlarıma karışırken yastık kılıfına sinmiş ucuz deterjan kokusu.

komodinin üzerinde hediye edilmiş, belki hiç okunmayacak kitaplar. kitap hediye edilmez çünkü, insan gördüğünde aşık olup almalıdır o kitabı. yine hediyeler ve çiçekler. herkes anlaşmış gibi veya hastanede beni ziyaret etmeye alışmış gibi, aynı çiçekler. farklı renklerde aynı koku. paketlerce çikolata, en sevdiğim fakat asla yiyemeyeceğim yiyecekler...

hastane kokusu, hastanede olmanın en güzel yanıdır. ki hastanenin okulunu bile sevdirir. küçüklüğümde -belki kendi okulumdan çok gittiğim o sade place*- evim bellediğim odanın hemen üzerinde, bazen kurabiye kokardı fakat kurabiye kokmadan da sevilirdi.

bu arada hastane okulunun en kötü tarafı, ertesi sabah gittiğinizde arkadaşlarınızın hepsinin hala hayatta olacağından emin olamamaktır. buna rağmen evimdir benim bu koku. house olan değil hem de, home olan ev.
Çok sevdiğim kokudur.

Allah mecbur kılmasın kimseyi.
yarın tadacağım koku çeşididir.
nefret ettiğim kokudur. kötü şeyler çağrıştırır bende.
Lizol kokusu olduğunu söylüyorlar.
B12 vitamininin kokusudur.

ayrıca steril koktuğundan ötürü severim.
cok sevdigim kokudur. nedenini bilmiyorum belki uzun sure hastanede yattigimdan olabilir yada daha farkli sebeplerde olabilir. bilemiyorum.
Bir fef kokusu değildir.
hastaneye sağlıklı girip kendini kulak burun boğazda bulmaya sebebiyet veren serum, ter, kan, dezenfekte madde karışımı koku
tiksindirici.
ohhh miss.. bir de yeni doğum yapılmış ameliyathaneyi ziyaret edin. buram buram kan kokar, demir kokar.
Modern hastanelerde nerdeyse olmayan kokudur. Bundan on sene önce belki.
B vitamini kokusudur.
biraz fazla soluduğumda bayılmama sebep olan kokudur.

(bkz: havasızlık ter kan vb)
tıp okuyan arkadaşımdan aldığım bilgiye göre kokunun kaynağı morgmuş arkadaşlar

o yüzden sağlık ocaklarında pek rastlanmaz bu kokuya , kokuyu yayan madde de formaldehit içeren bir çözeltiymiş sanırım bu ölünün sterilizasyonunu sağlıyor çürümeyi geciktiriyor.

morga gidip bakmadım tabi ben onun yalancısıyım.
Hasta olmayan insanı bile ölümcül hastalıga yakalanmış psikolojisine sokan korkunçlu kokudur.

Öte yandan serumlardan yayılan b vitamini kokusudur.
Sağlam adamı hasta edecek kokudur. Ciddi ciddi içerde bi mallık çöküyor insanın üzerine.
hijyen kokusudur. tabi özel hastanelerde. devlet hastanelerini falan bilmiyorum.
Nerde olursa olsun midemi ağzıma getiren kokudur. Fazla kalmamak için randevu alır gider işim biter bitmez kaçarım.
Bol bol antiseptik kokusu.
alistiktan sonra farketmiyorsunuz bile. staj yaptim ordan biliyorum.

o kokunun baş sebebi bemixtir.
Tiksiniyorum ben bu kokudan gerçekten. Bemiks kokusu sanırım o koku.