bugün

Kalipso'nun kralı olarak bilinir. 1927 yılında New York Harlem'de Latin Amerikalı bir ailede dünyaya gelir. Doğumdan sonra 8 yaşına kadar Jamaika'da yaşar. amerika'ya eğitimi için geri döner. Ancak deniz kuvvetlerine gönüllü asker olarak yazılmak için okulunu bırakır. Terhisinin ardından kariyerine Broadway'de devam etmeye karar verir ve Amerikan zenci tiyatrosunda drama oynamaya başlar. Ancak herkesin gönlünde söylediği Kalipsolarla kalır. Beter Böcek film müziği diye dinlediğimiz, betr böceğin vinona ryder i havada dans ettirirken çaldığı ve hepimizin çok sevdiği o şarkı çok eskilerden bir Belafonte ezgisidir aslında. Şarkıların çoğunda latin amerika hayatı anlatılır. Romantik melodilerin içinde bile komik öğeler taşır. Mama Look At Bubu'da çirkin olduğu için çocuklarının sevmediği ve karısının da fazlaca saymadığı dertli ev erkeğini, 'banana boat song' da muz işçilerinin türküsünü, 'Man Smart Woman Smart'ta o güzelim cennet bahçesinde adem çalışmadan yaşarken havva bir elmayı yiyiverince adem bey'i hayatı boyunca çalışmak zorunda bıraktı diye kadının zekasını hem kendi eğlenerek hem de sizi eğlendirerek anlatır.
Dinlenilmesi şiddetle tavsiye edilir.
çocukluğumun kahramanıdır.
5-6 yaşlarından itibaren hayatımızdaydı ablamla benim.
kırmızı bir kaseti vardı,kaset diyorum şimdiki nesil bilmeyebilir ,ama benim yaş 35.
özellikle istanbul-bursa yolculukarında ve haftasonu sabahlarında soba üstünde kızarmış ekmek kokusu ile dinlerdik.
sözlerini yabancı dil öğrenmeye başladığımız zamana kadar hep salladık..
tuh saçına dumbaley ya da bize de bize de bize deeeeeo...
ama hep çok sevdim..
beetlejuice filmindeki 'jump in the line' şarkısı ile herkesin dikkatini çektiğinde ben tüm belafonte şarkılarını çoktan hatmeşmiştim.
1927 amerika doğumludur.aslen jamaikalıdır.hatta okul çağına kadar da orada bulunmuştur.
kalipsonun kralıdır.aktördür aynı zamanda,hatırlayanlar muppet şov'da gönüllerde nasıl da taht kurduğunu anımsayacaktır.
komiktir şarkı sözleri bzen de duygusal.
sevgilisinin parasını çalıp venezuella'ya kaçan matilda favorimdir benim.
http://www.youtube.com/watch?v=5c-dshn82mc + .
ya da çirkin babaları ile alay eden çocuklar
http://www.youtube.com/watch?v=4e2qg6bru6m +
muz işçilerinin şarkısı ise apayrıdır
http://www.youtube.com/watch?v=pmigxnxmhq4 +
84 yaşındadır,birleşmiş milletler iyi niyet elçisidir.
allah uzun ömür versin,ama ölmeden bir kere bile olsa sahnede onu seyretmek,çocukluğumun neşesini ayakta alkışlamak en büyük hayallerimden biridir.
jamaica farewell'i dinlenip dinlenip huzur bulunası kişidir...
bob dylan, 45 yıla yaklaşan belki de 45 yılı biraz aşan müzik kariyerinin ilk sahne deneyimini belafonte'nin orkestrasıyla yaşamıştır. aradan yıllar geçmiş, dylan önce eski, sonra da yeni ahitleri yutmuş, zamanında* sol kanadın yılmaz muhaliflerinin marşları haline gelmiş şarkılarını aslında hiçbir siyasi niyetle yazmadığını dile getirmiş ve geçmişindeki tüm siyasi açılımlarını hemen hemen reddetmiş, pür bir aşk adamı* olagelmiştir.

belafonte ise, dylan'ın bu riyakar tavrına affedersiniz dötünün kenarıyla gülmüş geçmiş ve 50 yıldır arkasında durduğu, kapitalist sömürünün karşısındaki pozisyonunu yıllar geçtikçe sağlamlaştırmış, bununla birlikte sembol müzisyenler arasına girerek adını tarihe yazdırmıştır.**
albüm satışında milyonu görmüş ilk insandır.

(bkz: ilk insan)
biz onu banana boat ve shake shake seniora şarkılarından tanıyoruz. *ama kalanında da çok sakin, hoş şarkıları olan bir kalipsocu abimizdir. böyle bırak arkada çalsın şarkıları vardır. ayrıca banana boat 'un ilk tv performansı (muppets ile) izlemeye değer , hoş olmuş.
beetlejuice'de şarkılarına bolca yer verilmiş süper insan.
(bkz: kombisa dalima dalimi banana)
jamaikalı süper şarkıcı. ayrıca jump in the line şarkısı da bir o kadar harikadır.
beetlejuice'in unutulmaz soundtracklerinin sahibi jamaikalı über süper şarkıcı.
her daim keyfimi yerine getirebilen sese sahip güzel insan.
birçok kişinin grup vitaminden Türkçe salak sözlerle bir şekilde tanıdığı insan. ellere var da bize yoh mi? (banana song). island in the sun şarkısı da çok güzeldir. soft ses, klasik gitar. Jamaika sahil kasabası hayatını anlatır.
ABD'li müzisyen ve aktör.
96 yaşında hayatını kaybetmiş müzisyen.

https://sputniknews.com.t...-kaybetti-1070188248.html
siyah orfe filminde efsoydu. Ölümüne üzüldüm.