bugün

saymakla bitmeyecek zararlardır.

evet bariz bir şekilde 1 gecede cahil bırakıldık.
olaylara mantık çerçevesinde ve tarafsız bir gözle bakan herkes bu gerçeği görebilir.

işte harf inkılabı öncesi sahip olduğumuz şeyler ve bir anda işlevini kaybetmeleri ile bir medeniyetin göz göre göre yok oluşu.

harf inkılabı öncesi istanbul;
görsel

harf inkılabı öncesi üniversitelerimiz;
görsel

ve harf inkılabının hemen sonrası üniversitelerimiz;
görsel

harf inkılabı öncesi türk hava kuvvetlerimiz;
görsel

harf inkılabı öncesi türk kara kuvvetleri;
görsel
görsel

harf inkılabı öncesi denizde ulaştığımız teknoloji;
görsel
dünyanın ilk hydrofil savaş gemisini yapıp yazılımını latin harfleri ile güncelleyemeyince çürümeye terk ettik ne yazık ki.

ve halkımız meczup oldu;
görsel

ve halkımıza işkence edildi, katledildiler;
görsel

neticede uzay gemisi inşa eden bir toplum, kandırılmış, uyuşturulmuş apaçi bir topluma dönüştü;
görsel

bütün bunlar bir gecede oldu;
görsel

bir gecede muasır medeniyetler seviyesinden, çapulcu medeniyetler seviyesine böyle geçtik...
aradığım mizah ve hiciv sanatı.

bi göcödö cöyil köldök diyen çomarlar iyi okusun dicem de onlar için fazla uzun. yorulur çıkar onlar.
matbaa, MS 593'te Çin'de kurulmuş, ilk basılı gazete de MS 700'de Pekin'de çıkmıştır.

Avrupa’da matbaacılık özellikle 15. yy’da gelişme göstermiştir. Avrupa’da matbaacılığın üssü Hollanda olmuştur. Burada ki basım tekniği tahta kalıplarla yapılmaktadır. Hattatlarca yazılan tahta kalıplar. Hakkaklarca kazınmaktadır. Kalıplar bu yönetemle üretilmektedir. Harlem kentinde ilk kez tek tek harflerle baskı denemelerini 1430 yılında Lourens Janszoon Coster’in yaptığı sanılmaktadır.

ilk Türk matbaacısı ibrahim Mütefferika’dır. Lale devri olarak bilinen dönemde 1726 yılında ilk Türk Matbaası kurulmuştur.

osmanlı zaten caheldi. üste matbaanın gelişimine dair ufak çaplı alıntı yaptım. batıyla arasında ufak bir cetvel hesabı yaparsak 300 yıl fark var.

300 yıl az bir süre değildir. bu cahel halk zaten okuma yazma öğrenince de pek bir şey değişmedi ama olsun. cahel caheldir.
valla ben verdim şukuyu, emek verilmiş ve değmiş.

belgelere göre damımıza koymuş latin harfleri. hele ki o masum hidrofilli gemi... okurken lanet ettim tüm latin, roma ve yunan medeniyetlerine.
2.abdülhamid'in de gerçekleştirmek istediği inkilaptır, 2.abdülhamid yıldız sarayında ki günlüklerinde şu ifadelerden bahsediyor "beni tahta çıkaranlar yeni kurulacak olan türk devletine zemin hazırlamam için çıkardılar" atatürk inkilapları kendi kafasına göre yapmadı !
En çok güldüğüm de harf inkılabı olmasaydı ben şu an kuranı anlayabilirdim diyen terliksi hayvanlar.
Ulan andaval , ulan beyinsiz , yakana yapışan mı var git öğrensene ? hem öğrenmeye götü yok hem de din üzerinden prim yapma çabasında , ulan sinirden beynime kan gitti be .
Yeni dilleri öğrenebilmek gibi cahilce bir avantaja sahip olmamızdır.
okuma yazma oranını yüzde 2700 artırmak gibi bir zararı olmuştur.
Saymakla bitmezdir. Bir kere aruz veznini unuttu millet. Sanatçı kişiliği bozuldu. Gitti mal mal pop müzik dinler oldu. Kimse bir su kasidesi okumuyor , besteleyemiyor.
600 yıllık osmanlı tarihinin unutturulmasında atılan ilk adımdır. artı önceki türk devletlerinden kalan tarihi mirasın anlaşılmasından bahsetmiyorum bile.
%3 okuma-yazma oranından %98 çıkmıştır mesela.
bir ülkenin aydınlanması en büyük zarardır başımızdakilere.
harf devrimi yapmayan, kendi öz kültürlerini ve alfabelerini koruyan araplar bakınız ne kadar medeni, ne kadar da mutlular.

görsel

görselde de göreceğiniz üzre araplar sokak tiyatrosu etkinliği yapıyorlar.
tiyatro oyununun konusu ramazan'da yiyecek satan kadının cezalandırılması.
ne kadar da gerçekçi bir oyun.
sanatın doruk noktası, tiyatronun yüzakı adeta...
okuma yazma oranını arttırmıştır..

eee köylü,işçi de okuma yazma bilince...

malumunuz...

bazı ağalara,paşalara bu durum sıkıntı vermiştir.

(bkz: Okuma oranı arttıkça beni afakanlar basıyor)
bir gecede halk ca.... şaka lan şaka...

zaten o dönemin okuma yazma oranına bakarsan anlarsın bir gecede cehaleti...

en çok güldüğüm propagandadır...

Sanki kültürde ağızlarından köpük geliyordu aq.
inkılap değil resmen gericiliktir.
bir gecede geri kalmışız besbelli.
iyi ki harf inkılabı olmuş. Böylece halk cahillikten kurtulmuştur.
yoktur.
bir gecede cahilleşildiğini düşünmek suretiyle, bir gecede hain olmaktan öte değildir.
Daha o dindar halk denilen halk Kuran-ı bile okuyamıyordu. Herkes kendisini kandırıyor dindar halk gelişmiş millet.

Ulan yüzde 5 okuma oranı. Hadi en fazla ki bu dünya çapında iyi bir oran olacak yüzde 20 olsun diyelim. Bu oran imkansız gibi ama hadi oldu diyelim.

Geriye kalan adamlar nerede? Hani halk dindardı hiç birisi kuran-ı okumamış bile. Sadece hacı hocadan dinlediği kadar biliyor bir çoğu.
senin gibi gerizekalıların bile okuma yazma öğrenmesine olanak sağlaması olabilir.
(bkz: Sığırlar) Artık öğüresim geldi bu muhabbetden, dedemizin mezarını okuyamıyoruz diyen nevişahsınamunhasırlar doğru ya onlar bu tabirimi de anlamazlar neyse. Şu an Osmanlıda hiç olmayan sayıda Sicil,Arşiv Araştırmacısı ve araştırma var ve bu başarının hepsi Cumhuriyet döneminde Ataturk ve Kurtuluş kahramanlarının kurduğu kurumların sayesindedir. Ayrıca biz dil değiştirmedik o da Osmanlı Türkçesiydi, bu da Türkiye Türkçesi. Sadece bizim olmayan Arap alfabesinden, bizim olmayan Latin alfabesine geçtik. Bu arada alfabe devrimini düşünen ilk kişi sizin ulu hakan dediğiniz 2. Abdülhamit'tir. Azcık tarih okuyun öğrenin!
görsel
artık dedelerimizin laboratuvar yazılarını okuyamadığımız devrimdir.
bakınız, harf devrimi yapmayan, kendi kültürlerini ve benliklerini koruyan araplar ne kadar medeniler şu an.
işte ispatı;
https://i.hizliresim.com/z5PLrj.jpg
istersen birde çine bak.

Araplarda bi hayır yok zaten. kadınlara değer verilmeyen bir milletten ne bekliyon ?
Bilge kağan ın yazıtını okuyamıyoruz

Neden?

Arap alfabesi geldi bir gecede cahil kaldık da ondan.