bugün

atatürk'ü seven sayan biriyim ama onunda insan olup, hatasız olamayacağı gerçeğini düşünerek konuşmak gerekir. bence bu inkilap hataydı nedeni ise en basitçe şöyle; 600 senelik üç kıtaya hükmetmiş bir devletin, sırrını açıp ilk kaynaktan okuyamıyoruz ve daha nice şeyler.

edit: osmanlı'da oran veren arkadaş kaynak gösterebilir misin ?

edit 2: sığ zihniyetinize ben sizin, ulan atatürkü eleştiren herkese, atatürk düşmanı diyorsunuz oğlum mal mısınız? atatürkü dogmatik duygulara savunmayın beyin vermiş allah kullanım arada, bu arada atatürk insan ve hatası olmayan insan yoktur kabul edin bunu zihniyetsiz, saygısız insanlar.

edit3: alfabeye zor diyen zavallı arkadaşlar, çin alfabesi çok mu kolay ? günümüzde şu salak sığ düşüncenizi kenara koyun artık gerçekten komiksiniz.

Edit4: burda profesör kesilen arkadaşlar, Güzide latin alfabeli dilimizle günde 200-300 kelime gibi sığ sayılarla konuşuyoruz ama tabi haklısınız osmonlodo okomo yozmo orono çok ozdo.
3 kitaya hukmetmis devlette okuma orani erkeklerde yuzde 7 kadinlarda binde 3 tur. Bir fransiz elcinin raporundan:

"istanbul'da bir yılda yazılanlar, Paris'te bir günde yazılanlardan azdır"

Turkiyede gunumuzde okuma orani yuzde 85 tir.
Sırrını ertuğrul'u izleyerek çözebilirsin. O kadar çomar yanılıyor olamaz.
Harf inkılabı başta hata olarak gelebilir ama Türk bir devletin her geçen sene arablaştığını ve benliğini kaybettiğini düşünürsek ve bu şekilde asimile oluşumuzu engellediği için hata değildir.
kargacık burgacık harfler hiç hoş değildi.
Atatürk'ün en büyük başarısı, bu milleti orta doğu denen bok çukurundan uzak tutmaktır. bunun sonucunda sen dedene düşman olduysan senin bileceğin iş. bugün o orta Doğu'da yaşanan manzara buralarda yoksa bu sayededir. gerçi fazlasıyla öyle olma heveslisi hesapsızlar var.

ayrıca işlerine gelince harf inkılabı Abdülhamit'in projesi diye dolanırlar ortada. hani hamit yapsa iyiydi, şimdi kötü...
Ya sikik hayattaki en büyük başarın her gün yemek tuketip yediklerini sicmak. gelmiş ayak yapiyosun. hataymis. sensin lan hata.
Hayatında hiç osmanlıca dersi almamış insan sözüdür.

Çağdaş türk lehçeleri ve edebiyatları, özbek-uygur anabilim dalı öğrencisi olarak hem osmanlıca dersi aldım, hem de özbekçe'nin eski yazıları ve de günümüzde uygurca arap alfabesi ile yazılmakta. Bölümüm gereği Arap alfabesini çok iyi biliyorum ve her gün okuyorum.

ilk olarak osmanlıca dersi alanlar bilir ki arap alfabesi türkçeye zerre uymamaktadır. Bunun tersini iddia edecek yoktur. Çünkü arapçada 3 sesli harf varken türkçede 8 sesli harf vardır. Mesela osmanlıca okurken sadece 'klm' yazar. Sen bu yazanın kalem mi, kelam mı, kelime mi olduğunu cümlenin gelişinden çıkarırsın.

ikincisi osmanlıda basılan kitap sayısı çok çok azdır. Hatta kuran'ı ve divanları çıkar hemen hemen okuyacak hiçbir şey yoktur.

Arapça kök bükümlü bir dildir. Türkçe eklemeli bir dildir. Bu yüzden arap alfabesi çok zorluk çıkarmakta.

Son olarak velev ki arap alfabesiyle devam etseydik bugün osmanlıca eserleri yine okuyamazdık çünkü osmanlıcadaki arapça ve farsça kelimeler onu anlamamızı imkansız kılıyor. Zaten onlar da halk anlasın diye yazmıyordu. Buraya çok dikkat edip okuyun, bizim konuşma dilimiz cumhuriyetle değişmedi. Halkın konuştuğu dil hep buydu. Kanıt olarak osmanlı halk edebiyatı şiirleri okuyunuz. Yani sadece siz değil osmanlı zamanında yaşayan halk da o eserleri okuyamıyordu.

Son olarak bilip bilmeden konuşmayın..
O zaman seni arap alfabesi kullanan ülkelere gönderelim koçum bizde böyle.
adama bak okuma yazma oranının az olması eğitim imkanlarının az olması ile alakalıymış . niye azdı ? osmanlı 3 kıtaya hükmetti , hani o tarihimizi yazan kitaplar var ya, onları okumamız için neden bir şey yapmadı ? çünkü yapsa yıkılmazdı amına koyayım. atatürk'ün farkına vardığı konu buydu. osmanlı'nın son dönem okulları boktandı ve atatürk bu boktan okullarda eğitim gördü ve eğitim açığının farkına vardı.

ayrıca arap harflerine kolay diyen maldır. arap harfleri türkçe'ye uygun diyen daha da maldır. ulan adama cephede mektup geliyor. oğlun öldü diye . ama oğlun oldu da demiş olabilir. çünkü arapçada oldu ve öldü aynı şekilde ifade ediliyor. noktasız harflerle dert anlatamıyorsun ama türkçe'ye uygun öyle mi ? hadi ordan.

son olarak evet sen bir atatürk düşmanısın. çünkü harf inkılabı atatürk'ün cumhuriyetten sonraki en büyün devrimidir ve sen buna yanlış diyorsan atatürk düşmanısın. atatürk'ten başlık kasan bi troll de olsan , atatürk resmini baş ucunda da tutsan harf inkılabı hata diyorsan atatürk düşmanısın.

Edit: tomris de benim bahsettiğim şeyi anlatmış, kaldı ki ben osmanlıca ile 2 3 ay haşır neşir oldum . Kendisi bayağı ileri seviyede iken bu yorumu yapmış.
atatürk'ün harf inkilabı yazdığınızda çıkan görsel sinop'ta çekilmiştir. geçen zamanlardada el yazısının artık kaldırılacağını sinop'tan bi bakan duyurmuştur. bana biraz düşündürücü geldi.

dipnot:sinopluyum
ya almıyor galiba kafalar. Japonca, çince diye örnek veriyor haspam. Türkçe konuşan, haliyle konuştuğunu yazmak için kullanacağı alfabe açısından zor arap alfabesi. yoksa mesele elif-ba yı öğrenebilme zorluğu falan değil. dilinle anlattığını, yazıya dökebilme zorluğu. yukarıda Tomris hatun anlatmış, hala inat etmenin ne anlamı var?
bazı çomarların doğması kadar büyük hata değildir.
bende diyorum başlığı açan arkadaşı neden anlamıyor. Şimdi anladım harf inklabı yanlışmış da ondan anlamıyormuşum.
Öncelikle yazarlar; sizleri düşünmeye davet ediyorum. Harf inkilabinda amaç ve neticeye bakalım. Amaç, ülkeyi her alanda üst düzey ülkeler seviyesine çıkartmak. Netice nedir, 2017 Türkiye si. Neyi tartışıyorsunuz. Herhangi bir oyunda kazanmaya yönelik hamleniz işe yaramadiysa o hamleniz hata sayılır. Teşekkür etmenize gerek yok.
katıldığım beyan zira bir milletin kültürünü yok etmek isterseniz ilk önce onu o milletin gelecek nesline aktaran dilini yok etmeniz gerekir.