bugün

sanki latin alfabesine gecince hemen bilimde cok ilerlemisiz gibi otistik hareketler yapan gerizekalidir.

ulan mal bir gecede cahil birakildin sen haberin var mi ? gecmisinle bagin bir gecede kopartildi. bati yalakasi olacagiz diye bu kadar kasmayin. gerci bati ne yapsa iyidir diyen koyunlardan baska ne beklersin ki.
görsel
Okuma yazma oranı o devirde en az %40 ve civarı olması lazımdır lakin bu rakam dahi azdır. zira %8 zırvası latin harfleriyle yazılan herhangi bir dili bilenlerdir. yoksa pek çok zat islam yazısını bilmektedir. bunu devrimizin tarihçisi ekrem buğra ekinci kanıtlamıştır. Binaenaleyh harf inkılabı yapıldığı hengamda okuma yazma bilenler oranı %40 civarından direk %8 e düşmüştür, %50 ye dahi Ancak demokrat parti devrinde çıkabilmiştir.

yani 800 yıllık ilim hazinemizden kopmamızdan başka bize terakkiyat nazarından en az 25 yıl daha kaybettirmiştir.

bu da şu manaya gelmektedir, bu mülevves inkılab, tamamen ulu öndermizin saik ve mefkureleri hasebiyle yapılmış olup, bizim maarif, tarih ve müslüman kardeşlerimizden küllühum kopmamızın müsebbibi olmuştur.

şimdi bu inkılabı beğenen beğensin! ben beğenmiyorum, hatta retkedileceği* yevm-i mukaddesi sabırsızlıkla bekliyorum!
ulan susanadam, inkılap zaten sana uğramamış. bizim ışıklarda dilenen suriyeli senden daha öz türkçe konuşuyor.

yüzde 8 zırvadır doğru. çünkü o dönemde latini siktir et adını herhangi bir dilde yazabilen adamları toplasan yüzde 8 çıkmaz. adamları diyorum bak, kadınlar hak getire.

bir gecede cahil bırakıldık tamamen yalandır, harf inkılabı oldu bittiye gelmemiştir. uzun süre tartışılmıştır. (abdülhamid döneminde latin harflerine geçiş teşebbüsü yapılmıştır amk cahili ) okuma yazma bilenlere %40 falan demiş, onu ciddiye bile almayın ahahaha amk malı deseniz yeter.

1950'lerde halkın yarısının okuma yazma bilmesi demek mükemmel demektir. cumhuriyet ilan edileli 27 , harf inkılabı yapılalı 22 sene olmuş. 22 senede iyimser hesapla %3 5'ten %50 büyük bir başarıdır. yani az ötede ağlayın.

şimdi bu inkılabı beğenen beğensin, beğenmeyeni de üstadınız mısırlı dayı kovalasın.

edit: peşinen bilgilerde yanlışlık olduğunu düşünen buyursun yazsın.

ama eksileyip kaçmak yok amk korkak yobazları.

edit2: cevap verme ihtiyacın var da kaynağın yok. kaçma cevap ver.

http://www.turktarihim.co...5%9Febb%C3%BCs%C3%BC.html

bi kaynak da sizin sevdiğiniz gazeteden vereyim.

http://www.star.com.tr/ya...mid-yapsaydi-yazi-791617/

edit3: verdiğim kaynaklarda abdülhamid'in bizzat yazdırdığı hatırattan kesitler yer alıyor. sen abdülhamid'e küllühum yalancı mı diyorsun bre gafil ?
Abdulhamid devrinde latin harflerine geçiş teşebbüsü olduğu küllühum yalandır, zira bu sadece süleyman nazif'in yazdığı bir sahte hatıratta geçmektedir, başka bir de abdullah cevdet bu hususu müdafaa etmiştir. bu hususta başka bir şey olmamıştır.

Vesikasız konuşan, kendine söyleneni direk alan adamların yalanları ve hezeyanlarıyla dolu bir yazıdır. bunu yazan adeta yazısında sı*mıştır. Başka cevap vermeye ihtiyaç bile hissetmiyorum.