bugün

Yalnızlık, tek başına kalma manalarını da taşıyan halvet herhangi bir mürşidin önderliğinde inzivaya çekilip vaktini ibadetle geçirmek demektir. Ayrıca kalbi bâtıl itikadlardan, ka­ranlık duygulardan, çirkin tasavvurlardan ve Haktan uzaklaş­tıran tahayyüllerden arındırarak, bütün mâsivâya (Haktan gayri her şey) karşı kapa­nıp ile Hakla sohbetin değişik bir unvanıdır.
Halvetin ilk ba­samağı kırk günlük bir fasılla tamamlandığı için buna ;Erbaîn çıkarma da denmiştir. Mür­şid ve rehber, mürîd ve mürîd nam­zedini halvete sokacakları zaman onu alır, odasına kadar götü­rür; orada duâ eder ve ayrılırlar. Mürid, yapayalnız kaldığı o hücrede âdeta bir îtikâf hayatı yaşar! Ölçülü yer, ölçülü içer.. ve gücü yettiğince, Al­laha kurbet kapısı sayılan bu halvethânede bedenî ihtiyaçla­rını en aza indirir; hattâ cismânî arzularını bü­yük ölçüde unutmaya çalışır.. ve gece-gündüz durup dinlenme­den sü­rekli zikr u fikirle meşgul olur...
(bkz: halvette kırk gün)
olsun adlı albümlerinden enstrümantal bir pilli bebek şarkısı...
kimsenin bana zararı dokunmasın anlayışıyla kaçmak demek değil, asıl halvet "benim kimseye zararım olmasın" halini yaşamaktır.
(bkz: erbain çıkarmak)
halvet yalnızlık içinde Allah-u tealaya ibadet yapmaktır. kısa bu şekilde tanımlayabiliriz.
Allah-u alem.
halvet eyleminin gerçekleştirildiği 4 duvar arasına veya teklikten başka birşeyin bulunmadığı alana verilen isim ise halvethane'dir.
muhteşem yüzyıl dizinde duy duy gına gelen sözcük. yalnız, burdaki anlatılanlarla pek bağdaştıramadım. acaba ben mi yanlış anlıyorum.
(bkz: halvet olmak)

bir kelime bu kadar mı zıt anlamlar içerebilir durumlarına uygun örnek.
bir pilli bebek şaheseridir. diğeri için

(bkz: olsun)
(bkz: erbain) (bkz: çile-i merdan) (bkz: çile-i zenan)
Dünyevi düşüncelerden bir süreliğine feragat etmek ve yalnızca aklındaki manevi sorular üzerine kendi kendini cevaplamak , binevi özel ibadet.
ankaralı genç hard'n heavy grubudur.
(bkz: savaşma halvet)
linki için:
http://www.youtube.com/watch?v=Q0zy19NV6Vo
osmanlı zamanında fanfinifinfon.
ayıp şeydir .
muhteşem yüzyıl dizisindeki kullanımıyla, tasavvufla değil, cinsellikle ilgili yanını ön plana geçiren arapça sözcük.
hal*et.
Bir pilli bebek eseri. Içi yakıyor.
single albüm çıkartmış ankaralı hard'n heavy grubu.
1 aralık'ta düzenlenecek olan 16. rock station festivali'nde sahne alacak olan grup.
Ankara'nın kısa zamanda büyük başarıya sahip olan Mert Ceylan (Basgitar) , Batuhan Tuncay (Davul) ve Mehmet Fatih Alp (Gitar) isimlerden oluşan hard'n heavy grubudur.
ilk şarkıları ise 'Savaşma Halvet' parçasıdır. Motörhead ve benzer grupların şarkılarıyla sahne alırlar.

Seviliyorsunuz
Flört - yine de seni seviyorum.

Kanatlanıp uçsam mı gökyüzüne?
Ya da insem mi cehennemin dibine?
Düşünüyorum seni sevmek bir hata mı?
Yoksa hata mı?

Güneş doğmuş, batmış farketmez
Diyar diyar gezsem yine değişmez
Sevda mı, ceza mı, başıma nedir?
Bir başıma nedir?
Yine de seni seviyorum

Nedir bu paramparça halim?
Nasıl bir halvetin içindeyim?
Nerde bu merhem?
Kalmadı mecalim,
Kalmadı halim,

Bilemiyorum
Yine de seni seviyorum

Nerden bakarsan bak tam bir saçmalık
Kime fayda vermiş ki bu ayrılık?
Bilemiyorum
Yine de seni seviyorum

Söz: Ozan Kotra
Müzik: Ozan Kotra

Flört grubuna ait olan şarkıda geçen sözcük.
osmanlıda halvet ne demektir harvet demek nedemek Son zamanlarda reyting rekorları kıran dizi Muhteşem Yüzyıl da sıklıkla duyduğumuz Halvet kelimesinin anlamını hiç merak ettiniz mi?Sizlere halvetin anlamı hakkında merak etitğiniz bilgileri sunuyorum. iki kişinin özellikle bir erkek ve bir kadının bir yerde başbaşa yalnız kalması. Bir isim olarak; yalnızlık köşesi anlamına gelir. Halvet sahih ve fâsit olmak üzere ikiye ayrılır. Sahih halvet eşlerin sahih bir nikâh akdinden sonra kimsenin göremeyeceği ve istekleri dışında kimsenin giremeyeceği ev veya kapısı kilitli oda gibi kapalı veya kapalı sayılan bir yerde yalnız başlarına kalmasıdır. Eşler cadde yol mescid umûmi hamam kapı ve pencereleri açık ev oda büro veya kapısı olmayan bir bahçe yahut umuma açık park ve yeşil saha gibi yerlerde başbaşa kalsa bununla sahîh halvet gerçekleşmez. Diğer yandan eşlerden birisinde cinsel birleşmeyi önleyecek tabiî hissî veya şer'î engelin bulunmaması da gerekir. Sahih evlilikte cinsel birleşme hükmünde sayılan bu halvettir.
aslında halvet, ''yalnızlık, tek başına kalma manalarını da taşıyan halvet herhangi bir mürşidin önderliğinde inzivaya çekilip vaktini ibadetle geçirmek demektir.''

muhteşem yüzyıl'daki halvet, halvet değil düpedüz brazzers'ın sansürsüzü.
yeni nesil kadınların ve erkeklerin bilmeden yaptığı şey.

şimdi bir yazar bana gene cahilsin diye mesaj atacak ya neyse işte.