bugün

afrikanin gelismemis ulkelerinden biridir.
asya ile avrupa arasında bir yerde olduğu rivayet edilen bir ülkedir.derler ki bu ülkede demokrasi o kadar ilerdedir ki koyunların seçtiği insanlar bile hükümet kurabilir.
(bkz: o kadar yani)
derler ki, hep bir ölünün arkasından ağlayan yüzde 30'luk ahmak kitlesi vardır.
çok düşük ücretlerle bile hala hayatta kalabilen insanların olduğu ülkedir.
akil insanları bile "cahil sürüsü" olan bir ülkeden hallicedir.
afrika maalesef. sömürülmüş bir kıta. yazık yaa.
(bkz: afrika kıtasındaki bütün ülkeler)
cahil diye hitap edilince kızan insanların olduğu ülke. koyun deyince de kızın. işin acı tarafı; akp'ye oy vermeyen kesimin daha rahat yaşaması. diğer kesimin ise daha fazla geçim sıkıntısı çekmesi.
başbakanı din tüccarı olan ülkedir.
halkın vergisiyle alınan otobüse taş atıp, halkın çoluğunun çocuğunun parasıyla kurulan dükkanın camını çerçevesini indiren insanların ortalıkta sürekli "biz halkız, halkın yanındayız, halk devrimi yapacağız!" diye dolaştığı ve bir sürü inananının olduğu ülkedir.
jeopolitik açıdan çok önemli konumda olduğu için dış mihraklar sürekli bu ülkenin üzerine oyun oynamaktadır.
ekonomisi harika(fed başkanının gık demesiyle çakılacak kadar harika) olduğu içinse sürekli kıskanılır. oysaki çekemeyenlerin anten takması gerekir.

misal benim cebimde 5 kuruş yok. 2 liralık sigarayı vergi yüzünden 7 liraya içiyorum. para biriktirip iyi bir araba almaya kalksam arabanın bedeli 20.000 liraysa, o arabaya en düşük 40.000 liraya binebilirim.
ama çok mutluyum.
neden?

çünkü imf'ye borcumuz bitti.
lan bakkala, manava borcum var diye takma bıyıkla sokağa çıkıyorum ama çok şükür imf'ye borcumuz yok.

cahil kelimesi az kalır.
Ileri demokrasi olan ulkedir o kadar ileridir ki biraz geri alınması gerekmektedir.
Katılmıyorum.

Çoğunluk herşeyin farkında. Bilmiyor değiller. Bize özel bir ahlaksızlık ürünü olan "benim işime geliyor" bakış açısı çoğunlukta hakim.

Ekonomik istikrarın da sadece siyasi istikrar ile sağlanacağını sanmıyorlar. Buna da eminim. Ekonominin temeli zayıfsa siyasi iktidara bakmaz.

En önemli nokta ekonominin kötü yönetildiğini bilmemek. Bu cahillik olamaz. Çünkü herkes ekonomi uzmanı değil. Burada basın devreye girer ve her şey yolunda görünür.
(bkz: ingiltere)
(bkz: almanya)

açık ve net.