https://www.cnnturk.com/h...at-yarisinda-skandal-olay
Yarış anında vurulan kamçıların acısıyla yere kapaklanan bayılan atlar var.

At yarışlarında böyle nice şiddet görüntüleri var, internet ortamında basit bir araştırma yapın bu insanlık suçlarını işleyen, insanlıktan nasibini almamış insanları göreceksiniz.
At yarışlarını severim ve izlerim ama bu tür görüntüleri görünce olmaz olsun sizin yarışlarınız diyerek hem lanet ediyorum hem bu insanlara beddua ediyorum.

inşaallah, böyle bir "at'ın intikamı" bekliyorum.
https://mobile.twitter.co...tatus/1298596429808762882
atları çok seven bir birey olarak ve halis karataş ile birkaç kez karşılaşıp kısa sohbetler etmiş birisi olarak yakışmamış ve üzmüş görüntüdür. iş yerim veli efendinin yukarısında hemen hemen her gün birkaç kez yürüyerek önünden geçiyorum. o arada jokeyleri falan görüyoruz sahaya giderlerken, gelirlerken. zaten bir çoğu bakırköyde oturuyorlar hipodroma yakın yerlerde. tanıdıklarımız ile selamlaşıyoruz sohbet ediyoruz.

işin enteresanı halis karataş ve selim kaya atlara en az kamçı vuran jokeyler. atları en çok seven jokeyler dersem çok da yanlış olmaz. halis karataş 30 seneden biraz daha fazladır jokeylik yapıyor hayatı atlar arasında geçmiş. selim kaya sülalece atçı aileden geliyor. yarışlarda jokeylerin son düzlükte 5 ile 7 arası kamçı kullanma hakları var. halis karataş yıllardır en fazla 2 veya 3 kamçı kullanarak at biner yarışları takip edenler, oynayanlar iyi bilirler. yaptığı şeyin hiçbir mazereti yok tabi ki. cinayet işleyen adam için "ilk defa işledi daha önceden yapmadı" denilerek serbest bırakılması ne kadar saçma ise bunu savunmak da saçma olur. ancak cidden şaşırdım görünce. aprantiler veya bazı jokeyler atları çok fazla hırpalıyorlar yarışı kazanabilmek adına biz üzülüyoruz, utanıyoruz izlerken. ancak karataşın en büyük farkı zaten atları döverek değil okşayarak yarış kazanması idi. tek bir hareket ile bayağı bir zedelemiş bunu..

pazar günü gazi koşusu varken herhangi bir ceza çıkmaz bu arada. gaziden sonra 1 hafta 10 gün ceza çıkar komiserler kurulundan o kadar.
Yarış hakemleri ne işe yarıyor sorusunu gündeme getirmiştir.
Normalde yaptırırım uygulanması lazım.
farklı açıdan düşününce; atın, kendisinden daha değerli olduğu gerçeğini kabullenemeyip, attan intikam almış olabilir. sıranın ata geçmesi dileğiyle..
nerede o iyi jokeyler.. o güzel atlara binip çekip gittiler.
dünya savaşına vize almak demektir
Sekilsin ya hmmmnaaa şeklinde atılan yumruktur.

Bu arada bir yazar, o atlarla nasıl şampiyon olunuyor yazmış. Çok dogru bir tespit.

Adam zaten özür dileyip, söz vermiş. Uzatmaya gerek yok.
Artık emekli olsun bence. Çok bile kaldı. Hayvan desem hayvanlara hakaret olur. it herif. Kazanamadıysan hırsını böyle masum hayvandan mı çıkartcan? Hem sonra Utanmaz, Halktan niye özür diliyorsun ki? Git hangi atın suratına yumruk attıysan ondan özür dile.

Herkes süleyman akdı olmak zorunda değil olamaz da zaten. Bırak artık yeter. Yap jubileni, Çekilmesini bil..
işin en boktan tarafı da bu olayın kameraya yansımış istisnalardan biri olması. tabii ki özür dilemiş, "yine olsa yine vururdum a** beygirine" diyecek hali yoktu. ne var ki bu saçma sapan yarışlar ve oyunlar arasında olan hayvanlara oluyor. garibimin dili de yok ki yıllar sonra çıkıp çektiği çileleri anlatacak bi basın açıklaması yapsın.

öyle mahzun mahzun ölüp gidiyor güzelim atlar.

tanım: can sıkıcı bir olay.
bence insanın hayvandan daha hayvan olduğunun kanıtı olmuş. inşallah o atın nallarının altında ezilirsin pis herif.
kendisi de özür dilemiş, tabi ki savunulacak bir yanı yok, ama bir kere hata yaptı diye tüm hayatını atlara vermiş birini de gömmeyin.
at yarışı seyretmiş herkes halisin ne kadar düzgün bir şekilde işini yaptığını gayet iyi bilir ve işini düzgün yapabilmesi için atları çok sevmesi gerekir.
yanan canının acısıyla yaptığı bir yanlış onun yaptığı tüm güzel şeyleri yok etmez. her zaman profesyonelce yapmıştır işini ve tanıyan kim varsa hepsinin tek kelime bile değiştirmeden 'harika bir insan' demesi de düzgün bir insan olduğunun kanıtıdır.
şahsen tanımadan birine kefil olmak zordur ama senelerce yarışlarını seyrettiğim (her bindiği at favori olduğundan benim ezeli düşmanımdı kupon doldururken) ve her zaman en düzgün jokey olarak davranan bu adam için ben, düzgün insandır, hepimiz gibi hata yapmıştır, derim.
bir joker ve atı arasındaki ilişkiyi, bir yarış atına davranış şekillerinin geçmişten beri süregelen standartlarını anlamamış yazarları göstermiştir.
Nerden baksan ibnelik.
(bkz: atını siken kovboy)
yazıklar olsun sana ve senin gibilere. aynısını yaşaman dileğiyle, aynısını. allah da sessiz kulunun öcünü almasını çok iyi bilir.
agzının ortasına yumruk atmak istiyorum şerefsiz...
https://youtu.be/E0135RxcxTo

Yorumunuz nedir ?
yaziklar olsun. o ata binemeyecek duruma gelirsin hemen umarim.
Kim olursa olsun. ister ünlü ister bold pilot falan. Alt tarafı at yarışı amk. Çok da önemli değil bu dünyada. Hayvana vurulur mu böyle? Hayvan lan o. Sana emanet. Yazık gerçekten yazık. Sevgim yoktu, nötrdüm bu herife. Ne yapmış yandidç derdim. Ama şimdi saygım da sevgim de olmaz.
Jokeyler bildigim kadariyla ufak insanlar max 45 kilo. O adamin attii yumruktan ne zarar gelcek. At sinek issirdi sanmistir. Eminim.
Film ve hayat aynı değilmiş.
Ne sandınız siz filmdeki gibi bold ile arkadaş mı sandınız halis Karataş ı, bu atı halis Karataş 8 kere sürdü. Bu at 10 kere piste çıktı çıkmadı neden mi? Çünkü atın anasını sikti halis. Kırılmadık çatlatmadık kemik bırakmadı. Atı öyle bir kırbaçlıyordu ki at her yarışı rekor derece ile bitiriyordu.
muhtemelen çoğu jokeyin, hatta para kazanmak için hayvan istismarı işi içinde olan her meslek grubunun yaptığı hareketi, ünlü bir jokeyin de yapması.

o kadar filmini yapıp, duyar kasıp adamın g.tünü kaldırırsanız olacağı buydu. bu kameraya yansıyan. kameralara yansımayan neler yapılıyor, ne dayaklar atılıyor o hayvanlara Allah bilir.

at, bizim milletimiz için kutsal bir canlıdır, bireydir. umarım en adil bir şekilde cezasını çeker.
atlar kesme şekerle koşmuyor. kamçıyla koşuyor.
ilk tası vegan olanınız atsın!