bugün

emekli tümgeneral osman pamukoğlu nun 1993-95 yılları arasında komutanlığını yaptığı birlik.. ayrıntılı bilgi için paşanın ''unutulanlar dışında yeni birşey yok'' isimli kitabı okunmalıdır..
bu ülke için canlarını ortaya koyanlarında en az hainler kadar demokratik tepkilerini göstermeye hakları vardır düsturunu belleten askeri birlik. pkk terör örgütü değildir diyen dtp'li hakkari belediye başkanına yönelik olarak yaptıkları çöp toplama eylemi ve ellerinde taşıdıkları ''belediye bölücülük yapma işini yap'' dövizleri aslında nasıl bir süreçten geçtiğimizin en güzel örneği
Pamukoğlu pasa'nın komutanlıgını yaptıgı hareket kabiliyetini geliştiren kahraman tugay
pkk ya en çok şehit vermiş askeri birliğimiz ya da birliklerinden...dağda kurulmuş dünyadaki en büyük ve tek komando tugayı...tugayın kendine has bir de türküsü vardır...gerçek komondaların mabedidir...hepsinden Allah razı olsun iyi ki varlar...
dünya üzerindeki tek dağ ve komando tugayı' dır.bulunduğu mevkiinin adı otluca'dır.yılmaz erdoğan' ın doğduğu köy bu tugayın altında bulunmaktaydı, haritadan silinmeden önce. (bkz: yukarı otluca)
hakkari'deki en onemli turistik esya satilan yer. bir arkadasin arkadasinin parmaginda hakkari dag ve komando tugayi* yazili gumus bir yuzuk gormustum. ben de tekirdag'da kisa donem* askerligimin acemilik kisminda orda gorev yapmis komutanim olan mevlut saglam ile tanidim hdkt*'ni. bana hdkt t-shirtu hediye etmisti. gururla giymistim, hala da giyerim. sonra dostlugum pekisince bir de hdkt esofman takimi hediye etti. gururdan giymeye kiyamam. ee, ne de olsa turkiye'de en gururlu askerlik ve komutanlik orda yapilir.
tek cümleyle dile getirilirse, Allah herkese sabır versindir.
(bkz: unutulanlar dısında yeni bişey yok)
acemiligini isparta egridir'de yapan astegmenlerin tim komutanı olarak gorev yapacagı tugaydır. şimdiden allah sabır ve kolaylık versindir.

(bkz: her sey vatan için)
etrafında sümbül ve şivekör dağlarının yer aldığı , içerisinde şehitlik anıtının yükseldiği görkemli askeri birlik.