bugün

Zenginin malı züğürdün çenesi olayını çağrıştıran artış. Polisin aldığı maaştan pek tabi yüksek olacak bir hakim savcı maaşı.

Gidin bakın binlik değil milyonluk adaletsizlikler var, onlarla uğraşın bari de değsin.
mübaşirini uşak gibi kullanan, katibini kendisinin yerine koyup karar yazdıranların hiç ama hiç hak etmediği ek maaştır.
iyi ki hukuk okuyorum dedirten olay.Tabi bu zam bir rüşvet niteliği taşıyor orası ayrı.
rüşvet almazlar artık. inşallah yani.
Allah daha fazla versin amin.
peki emekliler? diye devamını da merak ettiğim durum. işini yapan ya da yapmış olana hakkı karşılığında verilmesi gerekir ama bu fazlanın bilmem kaç katı kadar üstüdür.
Bir asgari ücretten fazla olan zamdır.
(bkz: teşekkürler adalet)

Okumuş olan ile okumamış olan aynı maaşı almasında ama asgari ücretlilere söver gibide zam yapılmaz.
Adliyeyi "itiraaz ediyorum Sayın yargıç" denilen yer sananlara çok görünen zam.

Lan yeri geliyor aşiretler birbirine giriyor orada arada kalan, canı tehlikeye düşen kim??

Mubaşir tabi amk hakim mi ayıracaktı kavgayı?

Bizim pedere yapılan zamdır. Illaha o bayram ziyarerini yaptırtacak köftehorlar. Ayy fesim düştü... ne diyorduk?
rüşvet verdiler bu haksızlık lalalaaa bik bik bik demeden önce bi düşünelim, bilelim.
hadi maddeler halinde sıralayalım:

-öncelikle zammın zamanlaması hakikaten fazlasıyla sıkıntılı ancak hakim ve savcıların maaşları memurlar gibi değil, her yıl zam almıyorlar ve en son zam 2007'de yapılmış.

-ingiltere ve abd'de (ABD'den tiksinirim ancak ne yazık ki gelişmiş bir ülke) hakim ve savcıların sınırsız harcama yetkileri var, bu da demek oluyor ki hakim ve savcılar geçim sıkıntısına düşerse adalet yeri zor bulur (kesinlikle günümüz Türkiye'sinin adaletini savunmuyorum.).

-adaleti sağlamakla görevli meslekler herhangi bir meslekle karşılaştırılmamalıdır, adalet mülkün temelidir .

hakim savcıların seçilmesi, fazla sayıda hukuk mezunu olması gibi durumlar bambaşka konulardır.

Velhasılıkelam, daha yapıcı eleştirilerde bulunulması gerekmektedir.
Hakim ve savcıların nasıl ortamlarda çalıştığını bilmeyenler için fazla gözüken zamdır. Tabi adliye diyince insanların aklına hemen büyük iller geliyor. Tabi sizlerin hayal gücünüzün sınırlarını aşan yerlerde de adliyeler var. ilçelerde hatta köy len burası dediğiniz yerlerde, adını askerin yaptığı operasyonda duyduğunuz yerlerde adliyeler bulunmaktadır. Bu insanlar yeri geldiğinde can güvenlikleri olmadan çalışmaktadır.

Kaldı ki hakim ve savcıların iş yoğunluğu çok fazladır. Hoş işi adliyeye düşmeyen adam için ne gerek bu paraya derken işi adliyelik olan adam ise ulen o kadar para alıyor bir davayı çözemedi bu ne biçim iş diye söylenilendir. Verilen kararları çoğu zaman hiç kimse genelde de tarafların her ikisi de beğenmez.

Kısacası adalet dağıtmak zor iştir. idealist olup bu uğurda emek harcayan hepsine birden bine helaldir.
Hatırladıkça mutlu oluyorum lan.Arada uplayın bunu keyfim yerine geliyor
insanın zoruna giden zamdır. ne gerek vardı şimdi bu zamma. zaten hakimlerin geneli 5000 tl ile 6500 tl arasından bir maaş alıyor. yazık değil mi bu ülkede yaşayan diğer insanlara?

bir çok insan asgari ücrete ailesini geçindirmeye çalışırken, gidip asgari ücretin 1.5 katını zam olarak yapmak hangi aklın ürünüdür? aklım almıyor..

vicdanlı bir hakim çıksın 'biz bu paraya hakketmiyoruz' desin. tabi öyle biri varsa..

edit: balıkesir'de bir hakim bu zammı hakketmediklerini, vicdanları yaraladığını söylemiştir. onun alnından öpüyorum. hiç olmazsa delikanlı gibi çıkıp söyleyebildi. peki ya diğerleri..
adalet yerini bulmuştur(!)
emekliye 10 lira zamla yarışır.
(bkz: hakime zam savcıya zam hani bize am am)
hani bize am diye tepki gösterilebilecek zamdır. terazinizi sikeyim emi.
maaşta bir sorun yok verilebilir böyle bir zam. okuduğu okullar filan normal yani önemli bir meslekte. ama sorun şurada ülkede adalet yok bu zammın amacı da başka olarak görülüyor doğal olarak. bir de asgari ücretlinin aldığı maaştan daha fazla zammı birden vermek düşündürüyor.
Çok bulduğum zamdır, bi asgari ücretten daha büyük derecede zam yapmak nedir ben bunu anlamadım

yahu hakimsin savcısın sen tabiki çok kazan tamam ama şimdi bu devlet kimseye kuruş vermiyorken diğerlerine gülünecek tarzda zam yapıyorken (10 lira, 20 lira) kalkıp bunlara 1155 lira yapınca batıyor bana da, eğer bu kadar zam yapacak gücü varsa bu devletin asgari ücreti hayat şartlarını ciddiye alarak düzenlesin, yapsın asgari ücrete 200 lira zam, ama asgari ücret alan kimin umrunda ki bu ülkede?
zam habrerini okuduğum zaman aynen şöyle dedim "adalet bakanından adaletsiz zam açıklaması." malum aciklamayi adalet bakani bekir bozdağ yapmış.
adalet bakanı yine şaşırtmadı. yine adına laik işler yapıyor. helal olsundur.
(bkz: cülus)
hakimlerin ve savcıların paraya ihtiyaçları olmaması gerektiği için doğru bir zamdır. adam onca yıl okucak ve sen ona verilen zammı memurla karşılaştıracaksın. Eşitlik değil adalet lâzım bize.
allahıma şükürler olsun ki bizim asgari ücretlilere 20 lira falan zam yapıldı. Hakim ve savcılarımız bodrum da tatil yapsın bizimkiler ise gölet e gidip yüzsün.
Azıcık da hakim ve savcıları hak verelim. Abi biz bu gün hukuk seviyesi olarak avrupadan önde değilsek zam yapılmaması yüzündendi, bakın seneye kadar muasır medeniyetler seviyesine çıkacağız. Adamlar ülke de adalet dağıtıyorlar, rüşvetin en çok makbul olduğu kurum adalet müesseseleridır. Maaşları yüksek olmalı ki bu gibi hasletlere tamah etmesinler.
Şeriat da da yeri vardır bu konunun ücret yüksek olmalı denmektedir.
Bariz bir hatadir. Aynisini rahmetli Erbakan da askerlere yaranmak icin giderayak yapmıştı. Peki bir sonuç elde edebildi mi? Bunu sizin takdirlerinize birakiyorum.
Büyüyünce savcı olacağımı anladılar tabi zam üstüne zam bu bana tanrının bir işareti tamam olay kapanmıştır ay em savcı.
hsyk seçimleri öncesi önerilen rüsvet ya da vaat.