bugün

3 Kasım 1597-9 Nisan 1598 tarihleri arasında beş ay altı gün sadrazamlık yapmış osmanlı devlet kişisi.
Aslının ne olduğu tartışmalıdır.[1] Bazı kaynaklar Arnavut olduğunu bildirirler. Devşirme olarak istanbul'a saraya getirildi. Enderun'da eğitim görüp, hadım bir ak-ağa olarak görev yaptı. Sonrasında haznedarbaşılığa kadar yükselebildi.

Saraydan çikma yapması 1580'de Mısır valiliği görevine atanması ile oldu. Ancak Mısır'daki görevi süresince, hakkında istanbul'a çok şikayet yapıldı. Bu görevde 1 yıl bulunduktan sonra valilikten azledilip, istanbul'da geri çağrılıp hapse konuldu.

Fakat Valide Sultan'a gönderdiği hediyeler ve paralar nihayetiyle affedildi ve hapisten çıkarıltıldı. [1] Önce 1583'de Şirvan Beylerbeyi sonra da Revan Beylerbeyi görevleri verildi. Sultan III. Mehmed'in de katıldığı Eğri Seferi sırasında istanbul'da bulunmakta idi ve "istanbul Muhafızı" ve "Sedaret Kaymakamı" görevini yaptı.

1597'de Sadrazam ve Serdar olan Damat ibrahim Paşa kuzey Balkanlarda askeri br sefer düzenlemek hedefiyle Davutpaşa'da otağa çıktı. Ama hasta ollduğunu ileri süren Sadrazam buradan sefere başlamaktan çekindi. Bu nedenle Damat ibrahim Paşa 3 Kasım 1597'de III. Mehmet tarafından sadrazamlıktan azledildi ve yeni sadrazam olarak sultanın mührü Hadım Hasan Paşa'ya verildi.

https://tr.wikipedia.org/...ad%C4%B1m_Hasan_Pa%C5%9Fa
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar