bugün

daha 5-10 sene evveline kadar vücut çalışan erkeklerin oranı toplumun onda biri bile değilken bugün nerdeyse her dört beş erkekten biri vücut çalışıyor. özellikle son yıllarda erkeklerin vücutlarına gösterdikleri önem yavaş yavaş batı ülkelerinin seviyesine gelmeye başladı. tabi bunun çok farklı nedenleri var bence.

1) yerli ve yabancı yapımlarda erkek vücudunun ön plana çıkması.

özellikle yabancı film ve dizilerden etkilenen ülkemizdeki yerli yapımlarda da dikkatler artık kadın bedeninden erkek bedenine doğru evrilmeye başladı. dikkat ederseniz son dönem türk dizilerinde bile kadınlar artık o kadar güzel ve mükemmel değil. kadın başrol oyuncularının seçiminde sevimlilik, minyonluk gibi faktörler ön plana alınırken erkeklerde uzun boy, kaslı ve yapılı bir vücut gibi kriterler ön plana alınmaya başlandı.

2) kadınların popüler kültürden fazlaca etkilenmesi.

bu da son dönemde erkeklerin fiziklerine dikkat etmesine neden olan faktörlerden. özellikle 2010'lardan beri reklam ve oyunculuk sektörünün kaslı, yapılı, düzgün fizikli ve kusursuza yakın erkekleri ön planda tutmasıyla kadınlarda da neden benim erkek arkadaşım böyle olmasın, benim erkek arkadaşımın neden baklavası, adonisi, sağlam omuzları olmasın gibi bir algı gelişti.

her ne kadar çoğunun erkek arkadaşı böyle olamayacak olsa da toplumsal bazda kadınların kaslı, yakışıklı ve boylu erkek istedikleri artık bilinen bir gerçek. hele biscolata starz reklamlarıyla birlikte kadınların erkek algısı değişmeye başladı. günümüzde kadınlar klasik türk erkeği olarak tabir edilen bıyıklı, fırça saçlı, normal kilosunda, takım elbiseli erkek yerine Avrupai, spor giyinen, düzgün fizikli, sakalsız, epilasyonlu erkeği tercih eder oldu. erkeklerin de bu beklentilere cevap vermesi haliyle pek de uzun sürmedi.

3) dünyadaki estetik algısının kadın vücudundan erkek vücuduna doğru yönelmesi.

özellikle renkli televizyonların çıktığı 70li, 80li yıllardan itibaren dünya, kadın şarkıcıların ve yıldızların güzelliğine ve alımlılığına methiyeler düzdü. hele 90lı yıllarda tüm dünyada erotik kuşak yayınlarının artmasıyla beraber kadın vücudu seksapelitesi ve çekiciliğinde zirveyi yaşadı. kadın vücudunun dolgun hatları, sağlam göğüsleri ve kalçaları magazin dergilerinin kapaklarını süsledi. sonra ne olduysa popüler kültür kadın vücudundan alacağını aldı ve artık erkeklere yönelik dergilerin tirajları düşmeye başladı. erkekler ön plana konulmuşken kadınların tercihleri unutulmuştu. oysa kadınlar, kadın vücudu değil erkek vücudu görmek istiyordu.

kadınların tercihleri ve erkekte aradığı beklentileri artmış, şehirli kadınların hoşlandığı erkek tarzları medyada popüler olmaya başlamıştı. bir geçiş dönemi olan 2000lerden 2010ların başlarına geldiğimizde ise artık şehirli kadınların beklentilerine yönelik olan erkekler dizi, film ve reklam sektöründe görünür olmuştu. Türkiye'ye gelmesi de uzun sürmedi bu akımın. hatta o kadar ki kadınlar hep erkekler için mi reklamlar çekilecek biraz da bizler için çekilsin demeye başlamıştı.

günümüzde de görülen o ki estetik algı kadınlardan erkeklere kaymış vaziyette. kadın vücudunun kusursuz olmasına doyan dünya artık daha önce denemediğini ve unuttuğu kadınların beklentileri olan kusursuz erkek bedenlerini görsel medyada sunmaya başladı. kadınların artan bu beklentilerini gören erkeklerin de vücutlarında kusursuzluğa giderek daha fazla önem vermesi de bundandır.
Kaslı erkekler kızların dikkatini çekiyor diye. Başka bir açıklaması yok denilebilir. Millet karı kız peşinde.
yazar kardeşim çok güzel söylemişsin.
ben inanıyorum böyle etrafta kaslı erkek sayısı arttığında benim gibi göbeklilerin değeri artacak
(züğürt tesellisi).
dar siyah tişört satışlarında azalmaya neden olmuştur.
fazlaca kimyasala yapay proteinlere abanılmazsa sağlıklı nesiller için güzel haberdir.
Evet çok arttı benim gazımla başlayan bile 10 kişi vardır.
karı, kız olayından ileri gelen durum.
aşkım vücut yapsana diyen sidikli kızların eseridir.

vücudu yap, saçların yanını kısa tut, üstünü tavuk götünün tüyleri gibi dik, dar tişört giy, instagram aç. welcome to the new society. ve başarıyla herkese benzediniz, tebrikler.
Yakında erkeklerin çoğu sixpack olacak ve kızlar onlardan sıkılacak. Kassız erkekler değerlenecek. Dadbod modası da bunun göstergesidir. Az kaldı kardeşlerim zafer bizimdir!
işsizliğin ne kadar arttığını gösteren önermedir.
işsizlik arttıkça spor salonlarına gidip vakit harcayan kişi sayısı da dolaylı olarak artacaktır.
yapmamayı tercih ederek farkımı ortaya koymak istediğim durumdur.
gün gelecek göğsüne başınını koyduğunuzda uykunuzu getirecek rahatlıkta erkekleri mumla arayacaksınız.
Savaş öncesi hazırlık yapan erkektir . Hepsi birer gladyatördür.