bugün

astımdan kaynaklıdır efendim. benimde bir astım hastası olduğumdan mütevellit güneşe bakıldığında hapşurma eylemi gerçekleşmektedir. en azından bende böyle arkadaşım.
güneş alerjisi olabilir.
(bkz: güneşe bakınca pırtlamak)
sadece sahsima munasir oldugunu zannettigim hede.
meger bu dunyada yanliz degilmisim.
an itibariyle benim de yalnız olmadığımı farketmemi sağlayan tanımdır. ama olay güneşe bakmak değil, yukarıdaki kuvvetli bir ışığa bakmaktır. mesela nezle olduğumda ve hapşırmak isteyip de bir türlü hapşıramadığımda çalışma masamdaki lambayı açıp kafamı altına sokup yukarı bakarım. hemen hapşırtıverir bu beni. bir bilen varsa nedenini açıklasın lüften.
(bkz: gün geçmiyor ki tuhaf bir olay duymayalım)
refleksif hapşırma da denilen genlerle aktarılan kalıtımsal bir bozukluktur. insanların yüzde 18'inde ve daha çok beyaz ırkta gözüküyor. loş bir ortamdan güneşe yada parlak bir ışığa çıkarak ani temasa geçildiğinde gerçekleşiyor.
bazı günlerde yaşadığım şey. benim gibi olanlar varmış ama. belki de güneş'le bu şekilde iletişim kuruyoruzdur. belki de zararlı foton taneciklerine karşı geliştirdiğimiz bir savunma mekanizmasıdır.
Güneşe bakmaktan ziyade, daha çok yüzün direkt güneş ışığı ile temasından kaynaklanan olay. Geniz ve burunda bulunan mikroplar, güneş ışığı ile açık bir şekilde karşılaşınca temizlenmeye başlar. Bu olayda hapşırmaya neden olur. Bu aslında insan sağlığı açısından iyi bir şeydir.