bugün

(bkz: sosyal medyada oluşan olağanüstü khksal korkular)

zamanında türkiye de her şey olabilirsin ama rezil olamazsın demiş murat mungan.

burda genetiğimize işlemiş toplumsal balık hafızamız ana etken.

hırsızlık da yapsan arsızlık da yapsan 2,3 gün sonra unutuyor millet. alkollü bir şekilde hem de bir polise çarpıp kaçsan bile araya adamını sokup dışarı çıkıp hayatına devam edebilyorsun.

burda baba etken de hızlı akan gündem. ggündemin sular seller gibi aktığı, bir norveçte bir isveç'te 10 sene'de olabilecek olayların an fazla bir haftada yaşandığı karmaşa ve koas bulanmış bir ülkede yaşıyoruz.

ve aslında dışardan seyretsek eğlenceli bile olabilir bu curcuna. ama tam da göbeğindeyiz bu curcuna.

eskiden şehirlerde kasabalarda tellallar varmış bu iş için. resmi beyanlarda burdan. muhalif söylemler de halk ozanların dizeleri ile halk kahramanların hikaye masal ve fıkraları ile vücut buluş.
modern çağda gazeteler, sonra radyolar ve teveler memlekette olan biteni anlamak öğrenmek için kullanılan aparatlar idi.

yaygın gazteler ve teveler egemen güclerin elinde beyin yıkama araçları oldular. aşırı yalamaları dışında ızlı akan gündemi yakayamama da başka sıkıntı.

bu yeni zamanlarda artık olan bitenin gündemin öğrenildiği yer ellerde akıllı telefonlarla internet.

çoğunlukla facebook, twitter ve haber portalları hızlı akan gündemi yakalama aparatları oldular.
facebook'da kişisel kullancılarda siyasi paylaşımlar durdu son zamanlarda. malum khk 'sal korkularla. burda gruplar akış var adam gibi.

bir de aha burası ve benzeri sözlükler. kaç tane kaçı aktif çok da takip edemiyorum. uludağ'da bazen ilgimi çeken başlıklar olabiliyorç. ama. sol yana bakarak mevcut gündemi görmek yakalamak genellikle mümkün olmuyor. nitelikten bağımısız olarak aktif yazan üye sayısı daha yüksek olduğu için ekşi'de hasbelkader ortam da ne olup bittiğini görmek daha mümkün.

benim favori takip aparatım twitter. çeşitli yelpazeden takip ettiğim kişilerle gündemin ensesinden yakalıyorum çoğunlukla. biz olan biteni bakarken gündemsu gibi akmaya devam ediyor.