türk toplumunda gözlemlediğim en büyük tespit.

ulan sen evlenmişsin gitmişsin görümce.
ama hala gözün babanım mirasında.
kocan bile laf ediyor kırık iğne ucumu dahi bırakmam alırım.

ulan orospu çocuğu sen kim oluyorsunda tehdit ediyorsun amcık. senin ne hakkın var o mirasta.

erkek çocukların hakkı olan o paraya nasıl göz dikiyorsun. allahsız oğlu allahsız enişte.
(bkz: çekememezlik).
(bkz: bu evde kıyamet kopuyor)

ama bence görümce ve kocası denen o ... şerf... baksana paragözlere.. arkandayın panpa.. avukatlığını yaparım okul bitsin hele..
görümcem verem olmuş, darısı kaynanama çal keke çal diye şarkı yaptıracak kadar su götürmez olan gerçek, iyi kaynana yoktur genelde kızların hayalindeki o alışveriş sonrası kahve içip, dedikodu yapabilecekleri kaynana ve görümce figürü yalandır.
kanundan doğan miras hakkının peşine düşen görümcedir. burada paragöz geline sesleniyorum : " sen de evlenip baba evinden çıktın. babandan gelecek mirası alma o zaman, son kuruşuna kadar bırak erkek kardeşlerine." son sözüm enişteye : " karının hakkını koru yürüü be enişte."
görümceeee, görümce!
görmiiiim seni ömrümce.
görümcelerin her boka burunlarını sokmalarıyla neticelenen olay.
adın çıkmış dokuza inmez sekize. acaba bi insan niye sevilmez bunları düşünmeli önce. gelin fitne fesatlık düşünür bir de para düşkünü olursa görümcede görümceliğini yapar tabi. her şey karşılıklı olur. hadlerini bildirdiği içinmidir ki hadsizdir görümceler tekrar bi düşünmek lazım.
görümcelerin gereksiz varlıklar olmaları ile ilişkili durum.
büyük olasılıkla bir müddet sonra görümce olacak kişinin söylemidir. lakin farkında değildir.
Gelin oldukları yerde köle isaura olan görümcelerin; görümce oldukları yerde asalak taklidi yapmaları durumu.
Merfulu ben de görümceyim ama kimseye bir zararım yok , yapma böyle. Eltim de yok görümcem de yok , eksi taraflarini gördüm , artı tarafı da var. Şans işi bu işler. Kimse kimsenin ailesine karışmasa aslında herşey çok güzel olabilir .