işlem önceliği diye bir şey vardı.
Hayretler içinde kaldım. Nasıl mümkün olabilir böyle birşey.
eğitim sistemimizin içler acısı halini yansıtan 4 işlem sorusudur.
soru yanlış.
tersten bakınca leblebi yazıyor olmasın.
Dokuz (yazıyla).
Sanırım 1 olması için şu şekilde yazılmalı.
görsel

Gene de yeni hesap makinesi yazılımlarında hata var bence.
6 / 2 x (2+1)

6/2x3

iş buradan sonra karışıyor.

önce 6'yı 2 ye bölüp mü 3'le mi çarpıyoruz?

yoksa önce 2 çarpı 3 yapıp 6'yı mı bölüyoruz?

burada matematiğin diğer kuralı devreye girer: "Eğer birden fazla çarpma veya bölme yan yana ise işlem soldan sağa doğru yapılır. "

yani 6 bölü 2 = 3 çarpı 3= 9

işlem sonucu Matematiğin üstte anlattığım kuralı gereği 9(dokuz).

muhtemelen sağda bulunan hesap makinasının algoritmasında aynı işlem içinde birden fazla eşit sıralı işlem gelirse soldan başlaması gerektiği tanımlanmamış.
soldaki 6 fotoşopla 6 yapılmış bir 3 (casio 83 fx natural display hesap makinesinin 6 larının orta çizgisi gösterilenden biraz daha uzundur). sağdaki 6 dan sonraki bölme işareti de net olmayan gösterimle toplama işareti gibi gösterilmiş( bölme işaretinin üst noktalarının noktalarının birleşmediği görülüyor zaten, toplama işareti ise zaten bütündür.).
çözmeye tenezzül bile etmeyip birazdan burada çıkacak kavga için hazırlıklara başladığım sorudur.

görsel

hızır idi yunus idi hızır idi yunus idi. evet.
Islem onceligini uygularsa fotografa gore soldaki yanu sonuc 9 olacaktir.
Once parantez ici.
https://www.youtube.com/watch?v=JPe1aBW_YCg

gavurlar bu işi çözmüş. bizim eğitim sistemi bok.
(bkz: cevabı bulan çıksın hesap makinesi casio)
Cevabı 9 olan işlemdir.
Matematikte çarpma ve bölmenin toplama ve çıkarmaya göre oncelğği vardır ama birbirlerine önceliği yoktur. Bu yüzden de soldan sağa doğru sırayla yapılır.

6/2(2+1) işleminde önce 2+1 hesaplanır çünkü parantezin önceliği vardır. Sonra işlem 6/2*3 haline gelir.
Sırayla önce 6 2 ye bölünür,daha sonra 3 ile 3 çarpılır. Cevabı 1 bulmak demek işlemi 6/(2(2+1)) şeklinde yapmak demektir.
Sağdaki hesap makinesinin kodları yazılırken algoritmada bu ufak ayrıntı atlanmış işte.
(bkz: 2X2 = AKEPE)
Tamamen kaos yaratmak için uydurulmuş sikim gibi olan sorudur. Çok kurcalamayım siktir edin.