bugün

anne karnındaki bebeğin beslenmesini sağlayan, bebek doğduktan sonra kesilen, bağlanan, kuruyan ve düşen kordon.
kesıldıkten sonra universite, buyuk mıllet meclısı, cankaya kosku gıbı mekanların bahcelerıne gomulen, cocugun buralarda karıyer sahıbı olacagına ınanılan et parcası.
bunu yicem diye tutturanlar da yok değil..
misal tom cruise..
cami avlusuna, denize, kutsal kitabın icine, universite bahcesine, adliyeye gomulen bir bag. eski bir adettir, dogan bebegin gelecegi icin umutlar saklanır bu yerlerde. hala yapılıyor, annenin guzel hayallerini barındırıyor. yapılsında.
diğer ismi plasenta olmakla birlikte anneyle bebek arasındaki bağdır. bebek beslenme ihityacını buradan sağlar.
bu bağla tutulan balığa da, göbek balığı denir.
üniversiteye, gömün okusun büyük adam olsun yada kabre, gömün dindar olsun diyenler olsada üniversiteye, gömersen çöpçü olur kabre, gömersen ortam çocugu olur diyenleride bulunmakdadır.
gelecek için umut olmuş bağdır aynı zamanda. (bkz: kordon kanı bankası)na gönderildiği takdirde, kişinin kanser hastalığına yakalanması durumunda tedavi amaçlı kullanılabilir.

emin olmamakla beraber, ilik kanseri gibi vakalarda, kişinin kardeşine de umut olabilir diye düşünüyorum. bilindiği gibi, küçük hastalar için ilik bulunamadığı hallerde ebeveynler yeni bir bebek sahibi olarak bu bebeğin iliğini kardeşine naklettirebiliyor.
gomuldugu mekana bar acmislar her gece barlardayim.
yoğun şekilde kök hücre çalışmalarında kullanılmaya başlankış olan meret.
Bebegin akibetini belirleyen bag. Saklama kosullarina gore kisiliginizi belirler.
duyunca kanımın çekildiği garip şey. organımsı uzuv.
Kesmesi acayip zevkli olan ve doğuma kadar anne Bebek arasında alışverişi sağlayan kordon.
görsel
kimi ülkelerde ebeveynlerin tükettiği/tüketmek istediği bebek uzantısı.

gelenek olabilir sanırım.
-based on true story-

benimkini ilkokulun bahçesine gömmüşler... 3 üniversite girip bıraktım. puanların puan olduğu zamanlarda.

dayımın göbek bağını camiye gömmüşler dedesi gibi hacı olsun diye... adam allahsız kitapsız olup çıktı.

duayı mı yanlış okudular, gömenler mi cenabetti anlamadım.
Nereye gömerseniz o işte muvaffak olacağınız inancı vardır ülkemizde. Bende geri tepti o başka. Neyse.
Judas erecto olmuş.
eniştem süt kardeşim ve benim göbek bağımı iü nün bahçesine gömmüş.
i.ü. mezunu olduk da ne oldu... daha yaratıcı olsaydınız keşke.
Benimkini fareler kemirdi yıllarca sağda solda elime geçiyordu en sonunda fareler yemiş.
nereye gömülürse, ona göre hayatının şekilleşeceğine inanılan bağ.
kullandığımız ilk pipet.
Benim bağı bir ilkokula gömmüş babam.

Ya baba üniversite mezunu adamsın ne alaka ilkokul. iTÜ, ytü falan gömsene..