bugün

müthiş diye adlandırılan filmler arasındadır.
çok acıklı ve filmlerin filmi olmayı sonuna kadar hakeden bir başyapıt.
Jack nitzche'nin unutulmaz melodisiyle başlayan bir film, tüm zamanların en önemli 5 filminden biri. Filmdeki herşey semboliktir, herkes ve "herşey" bişeyleri sembolize eder...Toplumu ve insanı anlatır film aslında...Milos Forman, büyük bir rejisördür, bunu ustalıkla beyazperdeye aktarmıştır.

Ah mcmurphy...zavallı mcmurphy...

Jack nicholson...Biz de niro mu, al pacino mu tartışıyoruz...ya jack?!..o n'olcak? Ya..zor hocam bu değerlendirme konuları...

Yalnız, spoiler vermeden, bu film bi psikiyatri kliniğinde geçiyo ve genellikle durağan. Action sevenler beğenmeyebilir bu filmi.

Yalnız açılıştaki o müziği araba kullanırken falan dinlemeyin, kaza yaparsınız. Çok derin anlamlar içerir, hele filmle beraber düşünüldüğünde.

Izlemeden ölmeyiniz.
Küçükken abimle köyde öyle bir kuş yakaladık. Bir kutunun içine koyduk yemini suyunu veriyoruz. Çocuk aklı kirlenmiştir diye onu sabunla suyun altında yıkadık. Artık ne kadar hırpaladıysak akşamına öldü. Halbuki annem bizi de yıkardı, niye öldü diye çok üzülmüştüm o yaz.
mutlaka görülmesi gerken filmlerdendir.

Hemşire rolünü canlandıran karakter, dönemin baskıcı yönetimi hakkında bilgi veriyor. insanların yaşamış olduğu özgürlük problemi Jack Nicholson ve hastalar tarafından gözler önüne seriliyor.

Yine aynı şekilde bize gösterildiği üzere, insanlar arasındaki sınıf ayrılıkları göze çarpıyor.

iyileşme süreci bitmiş ve artık topluma karışabilir duruma gelen hastaların, insanlar tarafından yiyecekleri “deli” damgası onları orada kalmaya mahkûm ediyor.
Başrolünde Jack nicholsonun oynadığı 1975 yapımı,5 dalda Oscar almış efsane film.
Çok önemli filmlerdendir. En önemlilerindendir. Müziği bile efsanedir.

Çok önemli bir sosyolojik eleştiridir.

Türk halkı psikoloji ilmiyle içli dışlı diildir. Türk halkı tarafından anlaşılmayacaktır, şeklinde düşünüyorum. Istisnalar başka.

Di mi, normal nedir, anormal nedir?... Kimdir?
1975 yılında ABD yapımı oyunculuğu ve konusuyla hala favorimlerim arasında olan güzel bir film.
Efsane bir filmdir. Filmin son sahnesinde kızılderili abimiz arkadaşını yastıkla boğarak öldürürken gerçek dostluģun nasıl bir şey olduğunu anlatıyor bizlere.

sevdigi dostuyla akıl hastanesinden kaçacakları anı düşler şef, arkadası yukarıdaki katta bir takım sözde tedavi işlemlerinden döndüğünde beraber kaçacak ve kurtulacaklardır... fakat ne yazık ki arkadaşı bir takım kuralları çiğnediği için cerrahi bir işlemle beyin ameliyatına sokulur. Bu onun cezasıdır. Ve ıskartaya çıkartılmıştır. Bir gece Sabaha karşı onu koğuşa getirirler, şef yanına gider, anlar ki arkadaşı şuursuzdur. Bu bizim şefi derinden yaralar ve kaçarken onu bu halde bırakamayacağını söyleyerek onu boğar.
tam bir manyak. başka kuşun yuvasına koyyor yumurtasını. guguk kuşu yumurtadan önce çıkyıor diğer yumurtaları yuvadan atıyor ve kendisini besleyen kuştan daha çok büyüyor.

https://www.youtube.com/watch?v=hnTuMWjk_EM
güzel bir film. izlenir. bu kadar.
o kaltak psikiyatrist karıya karşı seni savunacağız jack abi.izleyin.ve oyunculuk görün.
Bilmem kaçıncı kez izliyorum. Yine beni benden aldı.
Gerçekten yumurtalarını başka kuşların yuvasına bırakan kuşmuş. Yuvadaki başka kuşun yumurtalarını acımadan yere fırlatıyor. Garibim öteki kuş hiç farkedemiyor üstüne yatıyor. gukuk kuşu yavrusu kendisinin 2-3 katı büyüklüğüne ulaşıyor ama yine de besliyor. Hayret ve gayret...

Sizce gukuk kuşu mu çok akıllı? Yoksa diğer kuş mu biraz safça?

Bence diğer kuş tam bir ana. Belki de farkındadır her şeyin. Bunu asla bilemeyeceğiz. Ne acı.

Milimlik tuhaf hissediyor.
görsel
Bugün kedinin elinden kurtardık,belki de ölen kedinin yerine benim acımı dindirmek için gelmişsindir ve bu sefer seni özgürlüğüne kavuşturabilirim.
Edit:Bilgi yanlışlığını düzeltmek istedim.Kumru kuşu yavrusuymuş.
saatte 45 km hızla koşabilen ve bu nedenle adına roadrunner denilen guguk kuşu en korkusuz hayvanlar arasında bulunuyor. Öyle ki dünyanın en zehirli yılanları arasında gösterilen bir engereği ustaca alt edip mideye indirebiliyor.
Vurmayın ama Ben bu filmi izlerken sıkılmıştım, sıkıcıydı. Tabi ki hata bende ya da film süper zaten ben nefes almaktan bile sıkılıyorum arada.
En en sevdiğim filmlerden. Izlemediyseniz kesinlikle izleyin. Daha sonra şu ekşide yazılmış analizi okuyabilirsiniz.
https://www.google.com/am...at-sorgulatan-bir-analizi
bir filmin güzel olması için çok para harcamak gerekmediği
çok mekan gezmek gerekmediğini enjekte eden film uyuşturucu bağımlısı bir yazarın kaleminden usta oyuncu jack nicholsan ın harika oyunculuğu ve milos forman ın harika dokunuşlarıyla özellikle randle patrick mcmurphy nin spiklerlik yaptığı sahnede beni çok duygulandıran ve ağlatan bir film tımarhanedeki adamlara umutlarını geri kazandırmak ve onlara hala yaşadıklarını hatırlatan hatta orda parti veren çılgın bir adamın başından geçenler hala izlemediyseniz izleyin.
bu isimle dedektiflik romanı var ama çok bilen yok sanırım.
zevkle okumuştum bu tarz sevenlere tavsiye ederim.
Em tv'nin en az ayda bir kere yayinladigi film.
Özgün adı One Flew Over the Cuckoo's Nest olan filmin yönetmeni Milos Forman'dır. Değişik bir şekilde konuyu işlemiş bir film, acaba hangimiz deliyiz? Hangimiz akıllı? Kime göre? Neye göre? Kurgusu değişik, sonu sürprizli bir film, izlemenizi öneririm, hayata bakış açınızı değiştirebilir...

görsel
"Sağır rolü yapmayı başlatan ben değildim. Önce başkaları benim duyamayacak, göremeyecek, ağzımı açıp birşey söyleyemeyecek kadar, aptal ve sarsak biri olduğuma inanmıştı."

https://youtu.be/5O_p3M_NdIQ
Yeşil guguk kuşu:

görsel
- doktor size göre eskilerin yuvarlanan taş yosun tutmaz sözü ne anlama geliyor
- jack nicholson kirli çamaşırlarımı toplum içinde yıkayla aynı şeyi anlatıyor
- doktor sizi anlamadı
- jack nicolson çünkü ben senden daha akıllıyım...
herkese renkli günler