bugün

Oyun ilk piyasaya sürüldüğü yıllarda 18+ sınırı koyulmuştu.
oyunun en büyük eksisi, tekrar başlarsanız, başlardaki basit görevlerin çok can sıkıcı olmasıdır. yok spreyle boya, yok hamburgerciden dönüşte arabaya çarpıp engelle, bisikletle kaç. ayırca bitirmenin bana asla nasip olmadığı oyundur. ilk yüklediğimde biraz ilerledikten sonra, bu uçak ehliyetli falan aldıktan sonra bilgisayara format atmam gerekti. ikinci kez yüklediğimde ancak çetelerin bölge savaşlarına kadar gelebildim daha başlarda yani sonra hdd bozuldu. üçüncü yüklediğim geçen yazdı. ikinci şehirin ortalarında, yarı bozuk kullandığım hdd son nefesini verdi.
dördüncü defa dün yükledim ve oc log'un, daha ilk görevinde, dans etmem gerekirken, anlayamadığım bir sebeple oyunun değil ama aşağıda okların takıla hızlana gelmesi ile tekrar hüsrana uğradım.
manita yapabileceğiniz oyundur.hatunun size olan aşkı belli bir parametrenin üstüne çıkarsa evine çağırıp verir.tabi dıgıdıgı sahnesini göstermez sadece hatunun evi bi aşağı bi yukarı sallanır ah uh sesleri filan gelir.eğer hot coffe mod eklentisi kurulursa malum sahneler de oyuna dahil olmaktadır.

--+18--
http://www.gtamods.de/scr.../sanandreas/hot_coffe.jpg
--+18--
inanılmaz zevkli bir bilgisayar oyunu.

arabaları gasp ederek şehri birbirine katabiliyorsunuz, ama şiddet içerikli olduğu için küçük insanlara pek tavsiye edilmemelidir. çünkü karşınıza çıkan herkesi öldürüp öldürmemek sizi insafınıza bırakılmış durumda.
çok zevkli bir oyundur. duymayan olacağını sanmıyorum ama varsa da mutlaka bir kere oynasın. tüm şifreleri:

Silahlar, Can ve Zırh
LXGIWYL - Silah paketi 1 (Thugs Tools)
KJKSZPJ - Silah paketi 2 (Professional Tools)
UZUMYMW - Silah paketi 3 (Nutter Tools)
ROCKETMAN - Jetpack verir.
AIYPWZQP - Paraşüt verir.
WANRLTW - Sınırsız cephane.
NCSGDAG - Tüm silah seviyenizi hitman yapar.
OUIQDMW - Araç kullanırken aynı zamanda nişan alırsınız.
HESOYAM - Can, Zırh, $250.000
BAGUVIX - Ölümsüzlük.
Polis, Seviyeler ve Çeteler
OSRBLHH - Aranma seviyenize 2 yıldız ekler.
ASNAEB - Polislerden kurtulursunuz.
LJSPQK - Polisler tarafından 6. seviyeden aranırsınız
AEZAKMI - Asla aranmazsınız.
MUNASEF - Adrenalin modu.
KANGAROO - Mega zıplama.
IAVENJQ - Mega yumruk.
AEDUWNV - Asla acıkmazsınız.
CVWKXAM - Sınırsız oksijen.
BTCDBCB - Şişmanlarsınız.
KVGYZQK - Zayıflar, sıska kalırsınız.
JYSDSOD - Maximum güç.
OGXSDAG - Maximum güven.
EHIBXQS - Maximum çekicilik.
MROEMZH - Her bölgede çeteniz olur.
BIFBUZZ - Sokakları çeteler kontrol eder.
Araç yaratma
AIWPRTON - Rhino verir.
CQZIJMB - Bloodring Banger verir.
JQNTDMH - Rancher verir.
PDNEJOH - Yarış arabası verir.
VPJTQWV - Yarış arabası verir.
AQTBCODX - Romero verir.
KRIJEBR - Stretch verir.
UBHYZHQ - Çöp kamyonu verir.
RZHSUEW - Caddy verir.
JUMPJET - Hydra verir.
KGGGDKP - Hovercraft verir.
OHDUDE - Helikopter verir.
AKJJYGLC - ATV verir.
AMOMHRER - Tanker verir.
EEGCYXT - Dozer verir.
URKQSRK - Planör verir.
AGBDLCID - Monster verir.
Araç seviyeleri
CPKTNWT - Tüm araçları üst seviyede kullanırsınız.
XICWMD - Görünmez araçlar.
PGGOMOY - Mükemmel araç kontrolü.
ZEIIVG - Bütün lambalar yeşil olur.
YLTEICZ - Agresif sürücüler.
LLQPFBN - Pembe trafik.
IOWDLAC - Siyah trafik.
AFSNMSMW - Uçan botlar.
BGKGTJH - Trafikte ucuz arabalar.
GUSNHDE - Trafikte hızlı arabalar.
RIPAZHA - Uçan arabalar.
JCNRUAD - Ekrandaki tüm araçlar patlar.
COXEFGU - Tüm araçların nitrosu olur.
BSXSGGC - Dokunduğunuz araçlar patlar.
THGLOJ - Sakin trafik.
FVTMNBZ - Trafikte kasaba araçları.
VKYPQCF - Taksilere nitro verir.
VQIMAHA - Tüm araçların seviyesini maximum yapar.
Oynanış
AJLOJYQY - Herkes birbirine saldırır.
BAGOWPG - Herkes sizden nefret eder.
FOOOXFT - Herkese silah verir.
SZCMAWO - intihar edersiniz.
CIKGCGX - Plaj partisi.
AFPHULTL - Ninja teması.
IOJUFZN - Halk isyan eder.
PRIEBJ - Funhouse teması.
SJMAHPE - Herkese 9mm silah verir.
ZSOXFSQ - Herkese roket verir.
Hava ve Zaman
AFZLLQLL - Güneşli.
ICIKPYH - Çok güneşli.
ALNSFMZO - Bulutlu.
AUIFRVQS - Yağmurlu.
CFVFGMJ - Sisli.
MGHXYRM - Gökg ürültülü ve fırtınalı.
CWJXUOC - Kum fırtınası.
YSOHNUL - Hızlı saat.
PPGWJHT - Hızlı oynanış.
LIYOAAY - Yavaş oynanış.
XJVSNAJ - Herz aman gece.
OFVIAC - Turuncu gökyüzü 21:00
(bkz: grand theft auto san andreas)
oyunu aldıktan sonra kasa kasa yılmadan 1 hafta içinde bitirdiğim oyundur, hatta az önce bitirdim kendisini. e şimdi bunun üzerine bir şeyler yazmasak olmaz tabii.
entrynin bundan sonraki kısımları şiddetli spoiler içerir.

öncelikle şunu söylemek lazım oyuna alışmak çok kolay. yani vice city'i de bileğinin hakkıyla bitirmiş bir insan olarak oynanışın aşağı yukarı aynı tutulduğunu söyleyebilirim. sadece araba kullanımında ufak tefek değişiklikler yapılmış, ama oyun size o kadar çok araba kullandırıyor ki mutlaka alışıyorsunuz belli bir süre sonra. tam bu noktada ilk eleştirim geliyor zaten rockstar games ekibine. ya arkadaşım sadist misiniz siz? los santos'ta başladık oh ne güzel derken çat diye angel pine denen saçmasapan bir yere yolladı oyun, ordaki her görevi yapmak için en aşağı 30 km. yol katediyoruz, ayıp değil midir? ayrıca o uçak görevleriyle ilgili de söyleyeceklerim var. o flying school nedir öyle? 3. ve 4. eğitimi klavyeyle tek seferde geçmeyi başaran bir arkadaş varsa buradan kendisine öpücüklerimi ve küfürlerimi yolluyorum ayıptır söylemesi. tam onu kasa kasa geçtik derken bir de uçakla angel pine'a uyuşturucu fırlatma görevi çıktı ki o görevi yaparken 3-4 kere intihardan döndüm. aslında genel anlamda bakıldığında kesinlikle zor bir oyun değil san andreas, özellikle fps*'den anlayan ve headshot olayına bayılan insanlar kesinlikle çok zevk alacaktır bu oyundan, ya da çoktan almışlardır zaten oyun çıkalı 4 sene oldu.* ama işte o bazı deli görevler yok mu, feleğinizi şaşırtabiliyor. uçak görevlerinin hepsi zor. oyuncak savaş alanında zero denen elemana yardım ettiğiniz görev de zor denilebilir. son görev çok uzun olması dışında ekstra bir zorluk içermiyor, ama o kadar uzun ki zaten daha zor yapsalarmış bayarmış tahminen. görevlerle ilgili son cümlemi the black project'e sakladım tabii ki. sanırım bu görev hayatımda oynadığım en zevkli bölümdü herhangi bir oyunda. rockstar games'i sırf bu görevi yaptıkları için kutlamak lazım.
karakterlere gelince, en bomba karakter kesinlikle the truth olmuş. adam çok belli etmeden öyle güzel göndermeler yapıyor ki diliniz tutulabiliyor. ana karakterimiz cj komedi bir adam, evet gözler tommy vercetti'yi aradı tabii ama bir süre sonra alıştık cj'in naifliğine. officer tenpenny de ayrı bir güzellik, tabii seslendirenin samuel jackson olması ona apayrı bir hava vermiş.

spoiler içeren bölümlerin sonuna geldik.

toparlarsak, san andreas oyun dünyasının büyüklüğüyle, kolaylık-zorluk ayarının dengede tutulmuş olmasıyla, içerdiği milyarlarca ayrıntıyla, hayatımda oynadığım en başarılı oyunlardan biri olmuştur. hatta kafadan ilk 3tedir. eğer benim gibi zamanında kaçırdıysanız bu oyunu, o hatayı bir daha yapmayın ve hemen gidip rahatça orjinalini alın derim. şu an orjinali 25 ytl civarında olmalı. kaçırmamalı.
tamı tamına 3 kere bitirdiğim oyun. oyundaki serbestlikle birlikte user track özelliği bana göre oyunu tekrar oynanabilir kılan en önemli etmenler.
2. sınıfa giden yeğenimin, her geldiğinde benden açmamı istediği oyun. çocuk manyak olmuş, dıkşın dıkşın diye sesler çıkararak adamların kafasına sıkıyor. bu durumu gören ben tabiki; popoya şaplak, direkt annesinin yanına...

sakıncalı bir oyun, 15 yaş altına kesinlikle oynatılmaması gerek.
internet üzerinden online oynanabilen oyun.official serverlarda oynamak için ufak bir client indirip hemen oynayabilirsiniz.

http://www.sa-mp.com/
http://www.thegtaplace.co...nloads/category.php?id=19 adresinden 1000'e yakın yaması indirebilecek oyun.

yine soru soracağım şimdi bak. 1 gb ram, 3.4 ghz çupu, 512 ekran kartısı (o bellek şeysi işte), 150 gb boş alan.

oynatır mı sence bunu ha? xp, ha?
vice city yada liberty city dururken hiç luzumu olmayan dandik gta sürümü. oynanış ve kamera açıları bombok.
şimdiye dek gördüğüm en oyalayıcı oyundur. oyunlardan biridir diyecektim ama başka aday bulamadım. uzun hikayesinin yanından yan görevler de tamamlanmaya kasılırsa çok uzun bir süre bu oyunun başındasınız demektir. ayrıca atmosfer konusuna girmek bile istemiyorum. 3 şehrin de ayrı bir havası var. doksanları yaşıyor gerçekten insan. ne diyelim, rockstar games farkı.
pilot lisansı alma görevi çok zorlayıcı olan oyundur. öyle ki oyunu bırakma sebebi bile olabilir internetten bölüm savelerini indirip devam etmekten haz etmeyen insanlar için.
şimdiye dek gördüğüm en ayrıntılı, bu nedenle de ne kadar süre içinde hazırlandığını merak ettiğim oyun. ayrıca k-rose diye bir radyosu vardır, yine şimdiye kadar hazırlanan gta radyoları içinde en başarılısı bana göre. genelde country ve blues şarkılarla hazırlanmış bir radyo. the statler brothers'ın ve jerry reed'in müziklerini tanımama vesile olmuş radyodur kanalıdır aynı zamanda.

anlaşılmamış oyu üzerine gelen edit: bu oyunda arabada giderken dinlenilebilen oyunu üretenler tarafından gerçekmiş gibi hazırlanan radyo kanalları var. bunlardan biri de k-rose. işte bu radyoda da yukarıda yazılı olan sanatçıların şarkılarını da kullanmışlar hepsi bu. *
ne zaman açsam 'yemişim görevi' deyip hayallerimin peşine düştüğüm oyun.

yani bir insan hiç mi görev tamamlayamaz kardeşim. yok olmuyor bu oyunda. ne zaman açsam kendimi motor çalarken, jetpack ile şehirin üzerinde süzülürken yada havaalanındaki jeti havalandırmaya çalışırken buluyorum. ha birde bir şehirde hiç mi normal insan bulunmaz. şehirde karşılaştığım kadınların hepsi fahişe, erkeklerin hepsi çete üyesi. (belki mahalleden dolayıdır, diğer mahalle sakini karakterleri tenzih ederim)
aldığımdan beri 3 kez bitirdiğim, asla eskimeyecek olan gta serisinin efsane oyunu. insanı alıp 90'ların amerikasına, çete savaşlarının ortasına götürüyor. oradaki birbirini kollama duygusu oynarken hissediliyor. tek kelimeyler süper yani. eğer hala oynamayan kaldıysa hemen alıp bitirsin derim.
bir oyun bu kadar mı güzel olur be kardeşim! görevlerini yapmak ayrı bir zevk,kafana göre dolaşmak ayrı bir zevk..yalnız uçaktan paraşütle atlarken bazen paraşüt açılmamakta. insan tedirgin oluyor..
gta oyunlarında bir devrim olan,hala sıkılmadan oynanan rockstar games oyunu. *
samp,multiplayeri sonunda çıkan herkesin kasap olduğu cesetlerin havada uçtuğu half life a dönen arada bir sempatik yarışların döndüğü cici oyun.
hergün severek oynadıgım lanet olası oyun.içinde çeteler , fahişeler , çeşit .eşit arabalar ve en onemlısı 3 tane kız arkadaş yapma gibi şeyler var
bağımlılık yapan, bir süre sonra kendinizi oyundan bir karakter olarak bulduğunuz, ''lanet olsun adamım lan yapılırmı cj'e bu'' dediğiniz süper oyun.
hile kullanmadan bitirmenin imkansız olmadığı oyun*. isteyene full bitmiş oyunu göndereyim istatistiklere baksın. *
hile kullanmadan görevler bitiriliyor da, * %100 bitirmenin gerçekten imkansız olduğu oyun. gizli paketlerden falan bahsediyorum. harita o kadar büyük ki, hadi gece gündüz 1 yıl çalıştınız 99 tane buldunuz (o da mümkün değil). ama 100.'yü nasıl bulacaksınız ya... ve sadece gizli paketler değil; deniz kabukları, at nalları falan vardı 50'şer tane sanırım. ve yine bu şekilde bazı duvarlarda üstünü boyamanız gereken rakip çetelerin grafitileri vardı. hatırlayamadığım bir iki şey kalmıştır muhakkak, 3 sene oldu oynayalı... bunları düşününce görevler en basiti. en azından ne yapacağın belli yahu. *
oyunlarla alakası olsun ya da olmasın; herkesin bilgisayarında mutlaka bulunması gereken bir misafirçocuğu-savar oyundur.