günümüz gothiclerinin çoğunda rastlanılan durumdur. (sözüm meclisten dışarı, içeri, her türlü)
şöyle ki;
1. kırmızı ruj: efenim kırmızı ruj çok fazla kişiye yakışmayan ve de cesaret gerektiren bir renk olduğu halde her kendini gothic zanneden kızımızın dudağında görmekteyiz. dolayısıyla yakışmayan kişi sürdüğünde göt eden bir faktördür.
2. müzikten konuştuğunuzda dinlediği en sert rockçı(!) "emre aydın" çıkmaktadır. "metallica" nın adını biliyordur. hatta bir de şöyle bir şey duyabilirsiniz ağızlarından "yaa benim bayıldığım metallica şarkısı one last goodbye oha oluyorum falan yaneeee". efenim bu cümlede hem tikilik yani bir nevi özentilik sezersiniz hem de one last goodbye şarkısının anathema'nın olduğu gerçeği yüzünüze çarpar. bu insanımızda kendi kendini göt etmiştir bu cümle ile.
3. gerçek gotiklerimizi bir kenara atarsan göt olan gotiklerimiz daha çok lise 2 lise 3 seviyelerinde seyretmektedir. tabi o sınıflarda da gothic olan vardır ancak çoğunluğu göt olmaktadır. kendileri daha çok "avril lavigne" tarzı kolluklar forma altına converse üstüne tozluklar falan şeklinde takılmakla beraber saçlarının üst kısmı kısa ve dikilmiş alt kısmında da kuyruk bırakılmış bir modelle gezerler. yakışanları vardır tabiki de.
4. bir de siyah ve üzerinde çeşitli amblemler ya da film karekterlerinin resmi bulunan tişörtler giyerler ki, üstünde olandan bihaberdirler. "bu ne ki?" bir soru sorduğunuzda "şey, kem,küm" cevabı kişinin kendi kendini göt etmesine yetmektedir.

sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki; göt olan insanlarımız gothicliği internette gördüğü kanlı ve garip garip resimlerdeki gibi zannetmektedir. tabi ki o resimlerde gothic etmenler vardır ancak hepsini kopyalayıp kendi üstlerine yapıştırdıklarında göt olmaktadırlar.

(bkz: yapma yavrum yapma evladım)
(bkz: kat yapayım derken göt tıkarmak)