bugün

hiçbiri bununla kapışamaz.parmak bırakmaz adamda :

(bkz: bas gitar)
birde slide yaparken parmakta kağıt kesiği gibi yara yapmaları vardır ki hiç çekilmez.
ona yara değil nasır denir. hergün düzenli çalınca can acımaz. sadece görüntü kirliliği yaratır. e o kadar olsun.
(bkz: bu adam iyi beyler) (bkz: inanmış)
bir yerlerde çalıyorsanız sound check(ses kontrolu) yapamamanın ve hamallık yapmanın verdiği acı kadar değildir.
gitara ilk başlanıldığında oluşur. sonradan hissetmezsiniz bile.
(bkz: ben gitar çalıyorum deme yolları)
gitara yeni başlandığının göstergesidir. yıllardır gitar çalan birinin parmaklarının ucu nasırlaşmış olduğundan bu tip şeyler parmak uçlarını etkilemez.
özellikle bas gitar çalan insanların başına gelen can sıkıcı durumdur. yavaş yavaş geçecektir o acı.
(bkz: gülü seven dikenine katlanır)
sağ elini günde 6-7 kere kullanan brazzers'ta ki kel adamın elinin yara olmasıyla aynısıdır.
dik basmamakla çözüm bulabilir. ancak dik basılırsa ki doğrusu budur geceleri sıcak suyun içinde parmaklar bekletilirse bir şey olmayacaktır ancak unutulur da bekletilmezse 1 ay acı çekildikten sonra parmaklar nasır olacağından acı hissedilmez ayrıca parmak acısında gitarın klavyesinin önemi büyüktür 400 liralık elektro yada 60 liralık klasik tabiki parmakları yara yapacaktır alın benimki gibi 1000$ bir ibanez kalmaz hiçbir sorun pamuk gibi bir klavye sonra tanrı sonra hendrix sonra ben.

(bkz: fender stratocaster da olur)
başlarda biraz can yakar. sonraları o yaralar nasır tutar. sonra o nasırı da atarsınız parmak uçlarına bir hissizlik çoker. yani uzun lafın kısası:

(bkz: kedinin kuyruğunu görüp yara zannetmesi)
sanılanın aksine ünlü gitaristleri bile etkiler. hatta bir çözüm bile bulmuşlar. konserden önce tellerin izinin çıktığı yerlere yapıştırıcı sürüyorlar. örnek olarak aşağıdaki videonun 10.43 dk sından sonra görebilirsiniz (big 4 konserinden önce).

http://www.youtube.com/watch?v=OOD7C390MSw
gitar çalmaya ilk başlanılan zamanlarda olması kaçınılmaz olan şey.
o yara gitardan değil başka şeydendir.
eski veya yeni çalmaya başlamakla alakası olmayan durumdur. özellikle bol ve sert bendler yapıyorsanız o teller parmak derinizi yavaş yavaş yüzer. bi de benim gibi daha kalın tel takımı kullanıyorsanız sol el parmak uçlarınız sertleşir, yer yer parmak izleriniz silinir.

edit: bu arada bahsettiğim yaradan ziyade nasır tabi. yanlış anlaşılma olmasın.
zamanla parmak uçları nasır olduğu için başlarda büyük sorun olan durumdur.
buna yara diyen akdeniz akşamları rulez'cileri göstermiş olay. yara değil o. parmak böyle bi sertleşiyor falan. bi seksileşiyor. sonra gelsin riff'ler sololar.
Bir hafta gitara dokunamamaktır. Yara değil fakat parmak uçlarınız kesinlikle pert oluyor.
Başlangıçta çok oluyordu ancak zamanla acı ve yaralar nasır oluşması sebebiyle azalıyor. Bir de varsa çalmaya yeni başlamış veya tecrübelerini paylaşabilecek arkadaş aramaktayım saygılar.
Edit : Pena bey ne yapıyorsunuz istemiyorum sağolun.
Hele akustikse daha güzel olur. Çelik tel.
zor bir durum umarım geçer.
yeni gelinin yarak tuttuğu gibi çalarsan gitarı yara olması normaldir dedirtendir.

bu arada parmak uçları kan toplar kılcal damarlar içten çatlama yapar. devam edip kanata kanata çalmak kusurabakmayın ama salaklıktır. zira en geç bir hafta içinde nasır tutar zaten. ondan sonra en az haftada bir kez gitarla haşır neşir olursanız o nasır geçmez. belki deep acı olur ama kanamaz.

evet akustik gitar telelrin sertliği ve keskinliği itibariyle en acı verenidir. lakin yinede yere düşünce ağlamayıp yarım saat hoplayıp zıpladıktan sonra annneaağğ kanıyooo gibi burak yılmaz bakışıyla çalacaksan çalma zaten amk.
Evet dünyadaki en elit, en zor aleti çalıyormuşsun vay anasını ;d.
Hevesle gitar alınır bir an önce bir sürü şarkı öğrenmek istenir ama maalesef etten kemikten bir varlık olduğumuz bir kez daha yüzümüze vurulur her akor basıldığında parmak uçlarında bir sızı meydana gelir .

Çözümünü bilen var mı ?