bugün

Hep bana mı öyle denk geldi bilmiyorum ama bu şehirin kızları hep güzel oluyo.
Kapisi yok ki! giremeyrum!
Çok güzeldir memleketim! Kadını erkeğinden daha has olan bir yerdir.
toprağı sert insanı mert olan olan memleketim.
Türkiye'nin en güzel 5 şehrinden biridir. insanların bu şehri henüz keşfedememiş olmasının keyfini sürüyorum. istila edilmemiş nadir şehirlerden biridir.
Adam çıkmayan memlekettir. Kendimden biliyorum.
il Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü verilerine göre; il Merkezi ve ilçe Nüfus Müdürlüklerinde, 2020 yılı Ocak ayı içerisinde 321 Doğum, 294 Ölüm, 119 Evlenme, 64 Boşanma, 12 Kayıt Düzeltme, 2 Bin 847 Adres Beyanı, 2 Bin 342 Sürücü Belgesi, 561 Pasaport, 7 Bin 690 T.C. Kimlik Kartı, 3 Bin 769 Nüfus Kayıt Örneği ve 3 Bin 279 Yerleşim Yeri Belgesi tanzim edilerek imza karşılığında vatandaşlara verildi.
isminin "girebilirsin" kelimesinden mi türetildiğini merak ettiğim karadeniz şehri. hani karadeniz ağzında yapasun, edesun denir ya giresun onun gibi bir şey mi acaba diye düşündüm.

edit:" Eski Türkler için şehrin adı ise Vilayet-i Çepni’ymiş. Osmanlı zamanında Kerasunt adı ile sık sık anılan ilimiz, 1930 yılında Giresun adını alıyor."
insanlarının güvenilmez, içten pazarlıklı sahtekar olduğu ilimizdir. kadınlarındaki hophopluk kastamonudakilerle yarışır.

aman diyim.
Giresun, Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz bölümünde, kuzeyinde Karadeniz sahili ile güneyinde Kuzey Anadolu dağlarının ikinci sırası arasında yer alan Giresun ilinin merkez ilçesi olup, batısında Bulancak, güney ve güneydoğusunda Dereli ve doğusunda Keşap ile çevrilidir.
Her tarafı dağ tepe. Sadece deniz tarafına bakınca dağ görmüyorsun ama zaten denizden 20 metre yüksektesin. Devletin bu aq doğu karadenizindeki dağları depeleri delip tünel yapmaya harcadığı paraynan marsa koloni kurulurdu. Evet. Teşekkürler.
Rahat bırakın lan memleketimi. Oraya biz giresunlulardan başkası laf edemez. Yani eder etmesine normalde de pek dokunmaz ama adanalı bir kekonun da laga luga yapmasına sessiz kalamam açıkçası. Herkes dönsün kendi memleketine baksın. ülkede orospu çocuğundan bol bir şey yok ve emin olun kendi doğup, büyüdüğünüz ya da kütüğünüzde yazan şehirde de bolca bulabilirsiniz.
Yeşille mavinin birleştiği, birbirinden doğal güzelliklere ve karadenizdeki tek adaya sahip olan şehirdir.
-Gendine bahmaz adananin kekesi geliyir gir”a”suna laf ediyir.

Guzel yerdir efendim. Yukarida bir denyonun kaba ve art niyetli bir dille belirtmesinden baska hakli bir noktasi vardir.

iyidir, guzeldir, ancak zordur.

Gelgelim isvicre de zordur, kuzey italya da. Kuzey topraklari da zordur (scandinavia). Besbelli ki bu zorluk kendilerine pek etki etmemis, buyuk uygarliklar kurmuslardir. Dogu karadenizde de bunu basarabiliriz.

Bizi bir salin, baska sey istemiyoruz.

Ovmeyin de sevmeyin de.

Neyse, kotu niyetli olmayan diger insanlar icin biraz bilgi aktarmak gerekir ise;

Girasun dogu karadeniz sinirinin basladigi yer olarak alinir cografyacilarca. Evet, tdk giresun olarak onerse de yerel halk yaninca girasun olarak seslendirilir.

Girasun adi, eski helence (helen-grek) kérasos, bildiginiz kiraz. Evet, caydan, findikdan cok oncesinden kiraz girasun ve cevre bolgelerinde meshur idi.

Tarima girmis iken girasun, ordu ili ile birlikte turk findik uretiminin %90’indan cogunu icerir. Bilir misiniz bilmem ancak girasunun ve ordunun tek baslarina (odur iki ilde g*t kadardir) urettigi bu katma deger turk tarim (hayvancilik ve meyvecilik icinde) dis satiminin (ihracat) %20’ye yakinini olusturur.

Bir yanda iki kucuk il, bir yanda anadolu olarak bilinen ancak anadolu olmayan koca “dogu anadolu” bolgesi. Dogu anadolu bolgesi yanlis hatirlamiyorsam %15 gibi bir katkisi var. Onca mera, tarla, insan kaynagina karsin.

Ne dogru duzgun topragi, ne dogru duzgun iklimi vardir su iki ilin (dis bakis acisi ile), ancak uretimi ile kendinden buyuk bolgeleri katliyor.

Endustri?

Birkac kucuk sektor disinda tabanca ve diger atesli silahlarin uretildigi bir buyuk fabrikasi vardir. Endustri kurmak icin arkadasin sozunu ettigi destegi “gercekten” almamiz gerekir.

Cunku almiyoruz.

Tarihi konusuna girmek istemiyorum, girsem cikamam.

Suan sivas, ordu, gumushane’ye bagli olan ilceler gecmiste girasuna bagliydi (susehri, mesudiye, golova). Cok genis ve derin.

insanlarindan soz etmek gerekir mi bilmem. Ancak karadeniz insani turk insani icerisinde farklilik gosterdigi yerler var. Girasun da bunlar icerisinde degerlendirilmeli.

Yeter, gerek olursa yazarim daha.
küçük ama çok güzel bir il yaşanır burada.
açık olan kesim çok açıktır, kapalı olanlar aşırı kapalı. ortaları yoktur. ama çok güzel kızları vardır. dedeleri zamanında rus kadınlarla evlenmiş ondan ötürü sanıyorum.
insanlarının genel olarak aşırı çıkarcı, soğuk ve itici olduğu -özellikle akraba kısmı insanı kanser eder- ama doğasının harika ötesi olduğu memleket.
bir karadeniz şehiri.
rivayete göre ismi yunanca ''kerasus'' sözcüğünden gelmektedir.
sınırları içerisinde ordu (bkz: ordu) ile paylaştığı bir havalimanı mevcuttur.
trabzon (bkz: trabzon) ile olan girişinde ''kirazın ana vatanı'' yazmaktadır.
nüfusu'nun 451.389 olduğu tahmin ediliyor.
birde sahil kesimini saymazsak merkezdeki yollar o kadar kötü, düzensiz ve küçük ki cinnet geçirirsiniz.
Nereye inşa edecek ulan kamil. Dağa taşa inşaatmı yapılır sonra ormanı kesti inşaat yaptılar diye ağlarsınız. istanbula göç etseler bu sefer gelmeyin diye ağlayacaksınız. Dağa taşa şehirleşme hangi ülkede görünmüş bir olay. Sen altyapıyı adam gibi yaparsan sel olmaz. Karadeniz boydan boya hep sahil kenarına kurulmuş şehirlerden oluşuyor isteyerek değil mecburiyetten.
bugün reis geldi diye sahilde bir süre fırkateyn sınıfından savaş gemisi kalmıştır.
ayrıca sürekli helikopterler geçip duruyor. artık muhabbetlerim helikopter sesi çıkartıyor. **

savaş gemisinin resmi:
1 - https://galeri.uludagsozluk.com/r/giresun-2071134/ (uzaktan )
2 - https://galeri.uludagsozluk.com/r/giresun-2071135// ( yakından )

t: 10 yıl önce neyse* hala aynısı, sadece daha fazla apartman binaları var...
merkezdeki araba yolları da 2 cm, ben bile zor sığmıştım.
geçen hafta yaşanan olay için (bkz: 23 ağustos 2020 giresun sel felaketi)
az önce giresun'da okuyan bir liseli öğrenci sınavdan çıktıktan sonra boğulmuş... **

o kadar yeni ki daha habere bile çıkmadı...
Türkiye'nin en karaktersiz insanlarının bulunduğu ilk 10 ilçede yer alan ilçe.
30 yıllık hayatımın 22 senesini hasreti ile geçirdiğim şehir. sokaklarında kendimi ve kaybettiğimi sevdamı arıyorum her yıl 3 kere. adım adım dolaşıyorum debboyda, sökende, teyyaredüzünde 15-20 yaşımı buluyorum. özgürlük yolunda kaybediyorum özgürlüğümü ardından abacıbükünde yanıyor ışıklar. göğsümün çatlayan damarlarını hissediyorum. çıtlakkalede bıraktığım yarım kalan hikayemi tamamlamak istiyorum.

valilik önünde ellerimi açsam diyorum,
cübben ile önümden geçsen.

keşap durağındayım ben, beni bul diyenim.
Plaka 28 alemde tekiz.
Genelde arap milliyetçisi ve türk düşmanı olurlar. Bunların arap ataları zamanında yörükleri asimile edemediği için yörüklere kin besleyip kudurur herkesi kendileri gibi arap sanırlar.
bol kafatasçı kişilerin olduğu karadeniz şehri.