bugün

akp dönemi heykelcilik anlayışının muhteşem bir örneği olan heykeldir.

heykel, giresun'un görele ilçesine bağlı çavuşlu beldesinde yapılan belediye sosyal tesisleri ve aile çay bahçesinin olduğu yere yapılmış.

aile çay bahçesine gelen aileler bu müthiş heykeli seyrediyorlar;
görsel

bu müthiş sanat eserinde(!) sanatçımız, atı ile bütünleşen bir olan bir şehzade figürü betimlemiş. "atını siken şehzade" olarak yorumlayacaksınız belki ama öyle değil. sizin içiniz fesat.

bir sanat eserine seks objesi olarak bakamazsınız.

heykeltraş bu eserinde at ve şehzadenin bir oluşunu vurgulamış. biliyorsunuz antik çağlarda iskit türkü savaşçıları yunanlar yarı at, yarı insan olarak algılamışlar ve onlara "centaur" demişler ve centaur miti yaratmışlardır.

işte biz türkler için at böyle önemli bir dost ve arkadaştır.
türkler gerekirse atları ile bir olur, bütün olurlar. sanatçı eserinde bunu aktarmış.

ayrıca sanatçımız yerli ve milli ecdadımıza dikkat çekmek için şehzadenin hemen ense kısmına osmanlı tuğrasını yerleştirmiş ve bu şekilde dış güçlere mesaj vermiş.
görsel

heyhat...!
keşke biraz çevrenize sanatçı gözüyle bakabilseydiniz.
o zaman bu eser size "atını siken kovboy" yerine başka şeyler çağrıştırabilirdi.

bu vesileyle giresun-görele-çavuşlu beldesinin yerli ve milli aynı zamanda ecdadımıza değer veren sayın belediye başkanına teşekkürlerimi sunuyorum...
Şehzadenin kuyruğu var. Arka ayakları biraz şey ve karnından at kafası çıkmış.

Bence siz ekspresyonizmden gram anlamıyorsunuz.
3 dk falan aralıksız baktım da bir anlam çıkartamadım. kanımca sentor yapacakken kavuk falan ayarlayıp at ve şehzadeye evirmişler heykeli. yani anlamına ilişkin bir açıklama yapılsa da biz de ona gore değerlendirsek durumu.
Bunu yapan heykeltraş kör olmuş.
tam sürrealizmin güzide bir örneği diyeceğim... bir gülme geliyor...

not: bazıları lütfen heykel yapmasın...
Şehzadenin elinde levye ile betimlendiği heykel.
görsel
AKP standartlarına göre gayet başarılı bir eser olmakla beraber harran'daki kadar olamamıştır.

(bkz: harran a rte putu dikilmesi)
üstad melih angelonun eserlerinin yanına yaklaşamaz ...

görsel

görsel

yerli dinozor göklerde . uçak hazırlanıyor . dinozorla idare edin .

görsel
kübizm bu. siz ne anlarsınız cahiller?
güncel Önemli Başlıklar