(bkz: kız arkadaşın kankası)
cahil dostun olacağına akıllı düşmanın olsun atasözünün bir kez daha hatırlanmasına vesile olacak ve arkadaşını tez zamanda etrafından uzaklaşılacaktır. gerizekalı ama yine de iyi çocuksa uzaklaşmazsın, araya biraz mesafe koyar ve arkadaşlık kelimesini superlative hal olmaktan çıkarır, normal arkadaş seviyesine düşürürsün.
Çıkma teklif etmeyi düşündüğün kızla otururken yanınıza gelip burnunu karıştıran sonrada eliyle çıkanları analiz eden hayvani arkadaştır.
çoğu zaman çekilmez olurlar.
her zaman halini hatrını sorup diğer insanlardan çok daha değer verdiğim arkadaştır.
gerçekten zekasında gerilik varsa bu benim için önemli değil. kişilik her şeyden daha önemlidir. ha dersin allahın verdiği vasat bi zekası var da kendini mallığa veriyor götü başı ayrı oynuyorsa onunla arkadaş olanın neyini ne ediyim.
yakın arkadaşsa, kişinin kendini sorgulaması gerekmektedir.
"ya arkadaş, madem devletin borcu var, devlet para bassın borcunu ödesin, daha fazla bassın herkese dağıtsın, hepimiz zengin olalım. hayır yani benim aklıma geliyo tüm bunlarda hükümetin, merkez bankasının aklına falan nasıl gelmiyo hayret"

diyen iktisat 5. sınıf öğrencisi bir yakın arkadaşım olması durumudur.

gerizekalı kelimesi bile az gelir, zira bu kelime, geri de olsa bir zeka belirtisi olduğunu gösterir. ben bu adama bakıyorum ve nefes alıp vermekten başka bir işe yaramadığını görüyorum.
pes oynuyorsa, fotoğraf makinesi varsa ve bilhassa paralıysa beraber rakı sofrasına oturulur. ama hesabı ödeyecekse.