bugün

görsel

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün geldiğimiz noktada gençler bir asır önce vefat eden dedelerinin mezar taşını dahi okuyup, anlayamaz durumdadır” dedi.

https://m.bianet.org/bian...n-mezar-tasini-okuyamiyor
Cuma günü tatil Dede edebiyatı anlaşılan araplara daha iyi hizmet için onları burada evlerinde gibi hissettirmek için düğmeye basılmış ccc.
geçenlerde ya burada verilen bir linkten yada net'in başka bir yerinde okumuştum.

halil inalcık hoca söyleşisi, bırakın mezar taşını mezar bulamazsınız köylü ve kasabalılara ait anadolu'da diyordu.pek çok anadolu şehrinde de osmanlı'dan kalan mezarlık yok denecek kadar azdır.

osmanlı devletinde okuma yazma oranı %4 idi ,anadolu'da ve ortadoğu-afrika-arabistan-kuzey afrika'da bu oran %1.(mısır hariç)

şunu göz ardı etmeyin mezarlık yada mezarlar vardı ,insanların mezar veya mezar taşı yaptıracak mali gücü yoktu ,böylece mezarlar kaybolup gidiyordu.

karacaahmet mezarlığana bakıp yorum yapmayalım ...
Sorun bakiim dedesinin okur yazarlığı varmıymış peki?
Onca şey bitti dedemin mezar taşını okumak kaldı aq.. Sanki okuyunca muasır medeniyetler seviyesine yükselecek aya çıkacak dünya lideri olacağız.. Üstelik Dedelerimizin çoğu okuma yazma bilmeyen Osmanlı elit tabakası tarafından hor görülen insanlardı şüphesiz..
Ben Osmanlıca bilen birisine dedemin mezar taşında yazanları okutturdum.

" Ben hastayım, ben hastayım, ben hastayım dedim dedim inanmadınız. Ne oldu şimdi gördünüz mü? "yazıyordu.

dedem laz...
Tek sorun buydu zaten.
Mezar taşında ad soyad doğum ölüm tarihi dışında başka ne yazar ki.
Gençler her şeyi okudular da bir dedelerinin mezar taşı kusur kaldı. *
Okuma alışkanlığı 280 karakterin ötesine geçmeyen gençlik gidip dedesinin adını soyadını, altında yazan ruhuna el fatihayı okuyamıyor. Vah vah.
Milletin dedesinin mezar taşına küfretmek istemiyorum reis ama sabrım zorlanıyor. *
Arap alfabesini öğrenmek zor bir şey değil. Ayrıca gören de o mezar taşlarında evrenin sırrı falan yazıyor sanacak. Yukarı köy'den Mehmet oğlu hasan ruhuna el fatiha yazıyordur en fazla. şu arap alfabesinin türkçeye uyumlu bir alfabe olmadığını kaç kere anlattık ama bu neo osmanlıcı avellerin kapasite yetersiz. zaten kapasiteleri yetersiz olmasa neo osmanlıcı mı olurlardı amk.
güncel Önemli Başlıklar