bugün

Bitki,hayvan ve insanlarda kalıtım olaylarını inceleyen biyoloji dalı,kalıtım bilimi.
genetik icinde replikasyon-onarım-gen anlatımı-cesitliliği iceren bir gelecek bilimi
genetikte yapılan araştırmalar, hastalıkların bulunması ve bunların tedavisi için aşama olan önemli bir bilim dalıdır.
sitogenetik, genetik mühendisliği, moleküler genetik, rekombinant dna teknolojisi
geleceğin bilimi olarak değerlendirilen ve asılsız haberlere karşı yorumsuzluğuyla yorum yapan bilim. genetik , insanlık tarihi için bir umut olmakla birlikte bir silah da olabilir. ama her önüne gelen bu araştırmaları etik olmadan yapamaz . ayrıca neyin ne olduğunu tam bilmeden yorum yapılmamalı. (bkz: aramaya inanmak)
yunancada kalıtım bilimi anlamına gelen genetikos kelimesinden gelmektedir.
(bkz: ırsi)
yeni bir dindir. bu dini ortaya çıkardılar ama şimdi ne bulduklarını da bilmiyorlar bence. işte anladık ki bizi bu hale getiren mutasyon şöyle olmuş. iyi de neden öyle olmuş? doğa uyumdur, formül değildir. şimdi bunlar müdahale ile göya hastalıklara bağışıklı insan üretecekler falan. bunun yaparlarsa ölen daha çok olacak halbuki. bi de neye bağışıklı oluyorsun ya? müdahale edilmez öyle doğaya "ben daha iyisini yaparım" demek ne be? ölmeye mahkum etti homo sapiens kendini. bir türünün diğer tüm türleri yöneteceği bir sisteme doğa izin verir sonsuza dek diye inanıyorlar. vermiyor da zaten görüyorlar ama anlamıyorlar işte.
1- bir şeyin doğuşuyla ilgili olan.

2- bir şeyin kökeni ve gelişimiyle ilgilen.
genleri altlı üstlü inceleyen bilim dalı.
biyolojinin en zevkli dallarından biridir.
kapitalist dünyamızda yapay evrim yaratmak için kullanılmaktadır.
dünyayı eline alıp basket topu gibi vuracak bir biyoloji alt dalı işte altı üstü alt dalı .
Canlı bir organizmanın kalıtsal yapısını inceleyen bilimdir. Diğer adıyla kalıtım bilimi olarak nitelendirilebilir. Bu bilim dalı canlıların dna sal yapısını, genlerini ve kalıtsal yapısını inceler. Genler kullanılarak bir canlının yapısı tamamen değiştirilebilir. (bkz: gen aktarımı) genetik kod denilen yapının değiştirilmesi sonucu hücrede mutasyona uğrama gerçekleşebilir. Bu konuda daha fazla bilgi vermek gerekirse şöyle açıklanabilir: dna ikileşmesı süreci sırasında ikinci iplikçiğin polimerizasyonunda rastlantısal yanlışlar gerçekleşir. Mutasyon adı verilen bu hatalar özellikle bir genin protein kodlama dizisinde oluşmaları durumunda organizmanın fenotipi üzerinde güçlü bir şekilde bulunabilirler. Ancak dna polimeraz enziminin hataları düzeltme yeteneği sayesinde mutasyona uğrama ihtimali oldukça düşüktür. (bkz: mutasyon)
illallah ettiren ders.
allah belasını verse de kurtulsak dediğim derstir. şu bünye botanikten çekmedi genetikten çektiğini.
Bayıldığım derstir.
DNA'lardan oluşan kalıtsal bilgi üniteleridir.
Vücut şeklinde bir çok şeyi belirleyen şeydir.
Göğüslerin şekli, baklavalar vb her şeyi bu ibnemsi şey belirler.
Gençler şimdiden geleceğe dair bir bilgi paylaşayım. Önümüzdeki 50 yıl içinde merkezi dogma denen bilimle ilgisi pek olmayan bir inanç yıkılacak.

Bu merkezi dogma der ki bir gen bir protein sentezler. Sonuçta da ortaya çıkan proteinler ortay abir yapı çıkarır. Organizma da bu yapıyla diğer organizmalardan ayrık bir şekilde yoluna devam eder. Bunun yanlış olduğu gerek human genom project'teki ortaya çıkan gen sayısıyla beklenen gen sayısı arasındaki muazzam farkla hem de genler arasındaki muazzam farklarla doğrulanmaktadır. Gen mühendisliğinin ortaya çıkardığı abuk sabuk yapısal hatalar da sırf bu merkezi dogmayı temel alarak çalıştıklarından.

Çok değil 50 yıl içinde en baba moleküler biyoloji kitapları çok daha derin bir matematiksel temel ihtiyacından yeniden yazılacak.
Genç arkadaşlara tavsiyem genetik alanında eğitim almalarıdır. Dünya'daki en büyük devrimlerin olduğu alan şu anda moleküler biyoloji ve genetik.
Sadece görünüm belirlemez, korkuyu, fobiyi, sevilen sevilmeyen şeyleri ve huylari da belirler.
(bkz: kalıtım bilimi).
Almancadan dilimize girmiş, kelime.
Alt ırklar düzeltilebilir.
Fakat yaptığın alışkanlıklar, düşünce biçimin ve hayatın tamamen parça halinde gen aktarımında ortaya çıkar.

Demek ki nasil yaşadığını düzeltmenin zamanı geldi,
çocukların için yoksa banane lan.
Benim çocuklarım, alayınızı döver yaaani.