bugün

insanı duygulandıran anılarını depreştiren durumdur. evet.
okula haşlanmış yumurta getirip yiyen çocuklar .... allah belanızı versin .
Annem cuma günleri çikolatalı kek yapardı 3. Sınıfta.

şimdi kazık kadar olduk ne çikolatalı kek var ne de ilkokul arkadaşları...
önünde kızılderililer vardı maviydi. bir keresinde arkadaşımın çantasında muz vardı nasıl içerlemiştim bende yok diye ee o zamanlar zengin yiyeceğiydi muz. ondan sonra hep muz koydurmak istemiştim çantama. şimdi muz yerken aklımdan çıkmaz o günkü burukluğum..
Benimkinde harry potter ve hagrid vardı. Hey gidi günler..
Salçalı ekmek ve elma kokusu.
Çikolatalı ekmek kokusu getirir burna.
Kokusunu bir anda burnumda hissettim..
Benimkinde hep su ve muz kremalı bisküvi olurdu.
Yumurta falan getiren çocukları anlayamazdım. Sabahtan öğlene kadar 5 saat alt tarafı. Arada Tıka basa yemesen geberir misin?
bırak akla gelmeyi kokusunu bile hissettirmiştir şuan. öğle arası çabuk gelsin diye dua ettirirdi bazen. bazen de öğle arası gelmeden o beslenme çantası çoktan boşaltılırdı.
annem senin hakkın ödenmez. iyi ki yanımdasın. oğlun artık 30 una demir attı. korkuyor. ve ettiği tek dua artık senden önce ölmeyi dilemek..
içindeki beslenmeden daha çok plastik kokusu sarardı etrafı ama yine de candı.
her gün kantinden tost yediğim için aklıma gelmeyendir.
ilkokul hocamız bize -göt kadar çocuklara- tanrımıza hamdolsun, milletimiz var olsun, afiyet olsun! diye asker duası ettirirdi hergün. vatan haini bir kansız olmadıysam sebebi sensin hocam eksik olma.
Bir anda geçmişe döndüren çantadır. Evet.
Icinde meyve olarak muz getirenler hep zengin çocuğuydu. Bu muz neden bu kadar lükstü acaba.
O kafadan bende istiyorum:)
bir anda eskilere götürür. evet.
Benimki tamek'ti. Üstünde meyve resimleri vardı birsürü. içinde de salçalı peynirli tost, pet şişede taze sıkılmış portakal suyu.
Şimdilerde bile yakın olduğum ilkokul Arkadaşımla ikinci sınıfta olan kavgamı hatırlatır. Kavganın nedenini bilmiyorum. Ama o beslenme çantasıyla kafama vurmuştu. Ben de resim dersi olduğu için resim dosyamı götürmüştüm. Buna doğru sallamıştım, dudağı kanamıştı. Ağlamıştı, sonra hoca kızdı falan. Bu da böyle saçmasapan bi anım.
Genelde icinde pogaca ya da kasari pecetesine yapismis tost olurdu. Yumurta isterdim annem kokuyor diye koymazdi. Bana tost yapmasin diye dua ederdim babama pogaca aldirtirdim. Babannemle yasadigim zamanlarda hic usenmeden her sabah kalkar patates kizartirdi,yanina da misir patlatirdi. Canim babannem.
Duygulandırır geçmişe götürür. Evet.
neydi o zamanlar dediğimiz şeylerle dolu çantadır. ne koyacağını bilemezsin. koyduklarını da yemezsin arkadaşından otlanırsın. o zamanlar birlik beraberlik varmış. Birlikte yapılan şeylerin tadı unutulmazmış.
içinde patates kızartmasının, zeytinin, peynirin, elmanın olduğu çantadır.

artık ne kadar acıktıysa insan.
Cefakar analar kimi erken kalkıp hazırlardı kimi geceden koyardi sırf biz aç kalmayalım diye... Ah ah...
okuldan sonra her eve dönüşte dizlerin üstünde tekmeleye tekmeleye taşıdığımız cefakar çantadır.