bugün

ön yazı: buraya uzun uzun yazmıştım ama eklediğim görselleri sözlük'e yüklemeye çalışırken her şey gitti. yazacağın kodu sikeyim zall! neyse, gelelim konumuza:

efendim, isveç'in minnoş mu minnoş, tatlış mı tatlış beldesi gavle**'de her yıl advent'in ilk iki gününde dikilen samandan yapılma, dev bir keçi heykelidir. buraya kadar aslında gayet sıradan olan gavle keçisi'ni üne kavuşturan ise her türlü önlem ve yasağa rağmen hemen her yıl yakılması. yani ortada bir değil iki gelenek var:

1- gavle keçisi'nin dikilmesi.
2- gavle keçisi'nin yakılması.

1966'dan beri her yıl dikilen gavle keçisi yalnızca 12'sinde kışı çıkartmış, bunlardan birinde de yangın çıkmasına karşın hasarlı kurtarılmıştır. hatta öyle ki 1979'de ilk keçi daha yerine ulaşmadan yakılmış, yerine hazırlanan ikinci keçi de dikildikten sonra hem yakılmış hem de iskeleti parçalanmıştır.

yıllar boyunca öyle şeyler denenmiş ve başarısızlıkla sonuçlanmıştır ki üzerine komedi filmi yapılır. örnekler:

webcam'le 7/24 gözetim altında tutulmuş ancak webcam'ler hacker'lar tarafından işlevsiz hâle getirilmiş ve keçi yakılmış.
pek çok defa teknolojinin geldiği son noktadaki yangın koruyucu materyâllerle kaplanmış ama hiçbiri etkili olmamış.
pek çok kez soğuk havada buzlansın diye suya boğulmuş ama gene de yanmış.
çevresi 2 metrelik çitlerle çevrilmiş ama sonuç değişmemiş.
1986'dan bu yana iki farklı grup tarafından iki farklı keçi hazırlanmaya başlanmış ama sonuç değişmemiş.

en son bu yıl tom scott keçiyi anlatmak için dikildiği gün gavle'ye gitmiş, çekimleri bitirip uçağa atlayıp londra'ya dönmüştür ki keçinin yandığı haberi gelmiştir.

https://www.youtube.com/watch?v=-zjJpFYtx9s