bugün

bir tutku çeşididir.

Hiçbir büyük turnuvanın olmadığı tek yıllardan nefret ettiğim için,
Türkiye değil, diğer bütün ligleri televizyon karşısında rahatça izleyebildiğim için,
Baggio gibi, Zidane gibi, Ronaldinho gibi yıldızları izleme imkanı bulabildiğim için,
Hala gece 12-1 halı saha maçı olsa bile koşa koşa gittiğim için,
Galatasaraylı olduğum için değil, tutabildiğim, sövebildiğim, övebildiğim bir takımım olduğu için,
Futbolu spor dalı olduğu için değil, bir tutku olduğunu bildiğim için seviyorum.
şöyle bir şeydir;

http://1.bp.blogspot.com/...sY/s400/futboltutkusu.jpg
evrensel bir spora karşı duyulan aşırı ilgidir. ah, keşke bu kadar endüstriyelleşmeseydin be futbol! o zaman daha güzel olabilirdin.
mesela ben; futbol oynamam, halısahada bile yılda 1 kez falan oynarım -o da arkadaşların hatrına-. amma velakin takip etmeyi, izlemeyi çok severim. en büyük beklentim de "sadakat"tir futbolda; yıllarca bir takıma emek vermiş futbolcunun kötü bir sezon geçirince gönderilmesine sinir olurum. o yüzden roma'nın totti'sini, juventus'un del piero'sunu hep sevmişimdir.
fakat karşı olduğum bir şey vardır, o da şudur:
evet, futbol güzel bir spordur, tutkudur ama hiçbir zaman insanların hayatında "1 numara"lı gündem olmamalıdır. futbolu resmen hayat tarzı yapmış ve onla yatıp onla kalkan ve dünyadaki diğer gelişmelerden uzak yaşayan insanlardan haz etmem. çünkü onlar uyutulmuş insanlardır ve futbolu endüstriyelleştirenlerin amacı da budur.
insanı işinden , gücünden alıkoyar. Çok fazla kaptırmamak lazım. Ben mesela azaltarak bırakmaya çalışıyorum ama olmuyor.
Futbol olmasaydı ruhum olmayacaktı. Ruhsuz futbol takımı yoktur. Her takımın bir hikayesi var ve biz o ruhu içimizde taşıyoruz. Günümüzde en sevdiğim şey futbol. Her şey az cok onceden belli ama sürpriz de olabilir. Bir insanın en kötü yanını görüyorsun futbol seyrederken. Seks yaparken olduğu futbol izlerken de bütün maskeleri çıkararak rahatlıyoruz.

Rakibin yenilince bazen eziyorsun onu, bazen mücadelesinden dolayı alkışlıyorsun. Futbol doğuya ve Latin dünyasına özgü bir şey olmalı. Mekanik olunca hiç tadı olmuyor. Ben beş yaşında ne olacağına karar verilmiş robot gibi bir çocuğu değil sokakta Messi formasıyla messinin ruhunu taşıyan çocuğu seviyorum.

Futbolda ve mezarda herkes eşittir. Burada beyefendiler gibi davranmak angutluktur. Futbol aynı zamanda aidiyet hissi sağlar. Herkes birbirine sarılır. Sanki cennetle mujdelenmis gibi seviniriz. Futbol insana cenneti de yaşatır cehennemi de. Bütünlük sağlar. Basit olduğu kadar karmaşıktır da. insan entelektüel bir zevk de alır giderek. Bazıları kendisini td bile sanabilir.

Futbol size bir şeyler söyleme fırsatı verir. Hislerinizi belirler. Futbol çok bilinmeyenli bir denklem gibidir. Futbol hayattır.
iddaa ile daha iyi hissedilir. Oynamayalı uzun zaman oldu.